Āfrikas cūku mēris konstatēts mežacūkai Galgauskas pagastā 5

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori arī pagājušajā nedēļā, tāpat kā nedēļu iepriekš, konstatējuši astoņus jaunus Āfrikas cūku mēra (ĀCM) saslimšanas gadījumus mežacūku populācijā Latvijā, liecina PVD publiskotā informācija.

Saslimšana ar ĀCM pagājušās darba nedēļas laikā - no 27. līdz 31.jūlijam - konstatēta četrām mežacūkām Kuldīgas novada Gudenieku pagastā. Pa vienai slimai meža cūkai konstatēts Daugavpils novada Salienas pagastā, Gulbenes novada Galgauskas pagastā, Madonas novada Vestienas un Aronas pagastos. Par to informē ziņu aģentūra "Leta".

Līdz ar to mežacūku populācijā Latvijā ĀCM šogad kopumā konstatēts 199 mežacūkām 45 novadu 99 pagastos.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Lai  samazinātu ĀCM izplatību dabā, PVD aicina ikvienu, kurš ogojot, sēņojot, medījot, strādājot, sportojot vai vienkārši staigājot, atrod beigtu mežacūku, ziņot par to PVD teritoriālajai struktūrvienībai vai vietējai pašvaldībai, kuras teritorijā mežacūka atrasta. Persona, kuras sniegtā informācija ar precīzi uzrādītu beigtās mežacūkas atrašanās vietu, apstiprināsies, saņems samaksu 23 eiro un 10 centi (30 eiro pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksas). Samaksa tiks veikta ar pārskaitījumu nākamā mēneša laikā. Šīs izmaksas tiks segtas no ĀCM apkarošanas programmas, kuru līdzfinansē Eiropas Komisija.

Informēt PVD par atrastajām beigtajām mežacūkām var pa tālruni 29394696. Atradējiem uz šo numuru tālākai saziņai nepieciešams paziņot savu kontaktinformāciju, kā arī, izmantojot "WhatsApp" aplikāciju , pievienot fotogrāfijas un nosūtīt GPS koordinātes. PVD lūdz tālruņa numuru neizmantot citiem mērķiem! PVD inspektori no mežacūkas līķa paņems paraugu laboratoriskai izmeklēšanai uz ĀCM un, sadarbībā ar pašvaldību, organizēs meža cūkas līķa savākšanu un iznīcināšanu.

Lai arī ĀCM vīruss nav bīstams cilvēkiem, lai novērstu slimības izplatīšanos, PVD aicina ievērot piesardzības pasākumus un neaiztikt atrastos mežacūku līķus, kā arī, atgriežoties mājās, nomazgāt apavus. 

Meža cūku līķos ilgstoši saglabājas inficētspējīgs ĀCM vīruss, tāpēc līķi kalpo par slimības rezervuāru dabā. Viens no efektīviem pasākumiem, kā atveseļot mežacūku populāciju, ir aktīva līķu meklēšana un iznīcināšana. Papildus tam medniekiem ir jāturpina aktīvi medīt mežacūkas, lai nepieļautu populācijas pieaugumu.

Šogad ĀCM meža cūkām lielākoties konstatēts Kurzemes pusē, taču to joprojām konstatē arī citos Latvijas reģionos. 2020. gadā, līdz 24. jūlijam ĀCM konstatēts 191 meža cūkai.

Informācija par PVD teritoriālo struktūrvienību uzraudzības teritorijām un kontakti ir pieejami PVD mājaslapā www.pvd.gov.lv.

PVD darbojas arī dienesta uzticības tālrunis – automātiskais atbildētājs 67027407.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Korons

Kuru vairs interesē visādas tur sivēnu kaites...

pirms 11 mēnešiem, 2020.08.04 18:03

āķis

Medniekiem vērtīga ir tikai dzīva gaļa, piemēram medniekiem pie Tirzas upes Galgauskas pagāstā netālu no tirzas tilta neinteresē mežcūku līķi kas pagājušo vasar mētājās gar upes krastu pie viņu barotavas bij 3 krituši pieauguši dzīvnieki!
sezonā 2 reiz izgāju to posmu un mēneša laikā dzīvnieku atliekas nepazuda.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.05 16:27

bise

Interesantāk, tak, ir braukt ar džipu un šaut no mašīnas dzīvniekus. Lūk, ta ir darīšana!

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.06 21:57

ddd

A ja vairāki vienu un to pašu cūku atrod un ziņo ? Kam tiek piķis?

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.07 08:56

Vietējās ziņas