Agrie pavasara dziedoņi jau ieskandina pavasari

Netipiski agri šopavasar atgriezušās ķīvītes, cīruļi un ziemeļu gulbji. “Parasti ķīvītes, cīruļi mūsu pusē bija vērojami ap 15.martu, bet tagad šie putni jau redzami marta sākumā,” novērojis putnu pētnieks Elvijs Kantāns.
E.Kantāns stāsta, ka aukstuma dēļ šie putni atkal var aizlidot uz dienvidu pusi, kur ir labāki laika apstākļi. “Protams, vārgākie var arī aiziet bojā, jo pēc garā ceļā ir savārguši. Bet tagad viņi jau var te atrast barību, jo zeme nav sasalusi, un sniegs ir nokusis. Pašlaik jau aktīvi dzied un dungo zīlītes, dzilnīši un dzeņi. Arī pūcēm, sevišķi meža pūcēm sākas aktīva dziedāšana piemērotās vietās un parkos. Agrie pavasara dziedoņi jau ieskandina pavasari. Zīlītes arī lūkojas pēc dobumiem un būrīšiem, kur ligzdot. Ja maija vidū uzliks būrīti, tad arī tajā iedzīvosies putni, piemēram, melnais mušķērājs. Ja tagad uzliks būrīti, tad tajā iedzīvosies zīlītes. Būrīšus var likt arī rudenī, jo zīlītes arī jau rudenī mēdz aizņemt būrīti, jo pa ziemu tas kalpo kā vieta, kur var pārlaist nakti,” stāsta E.Kantāns.
Viņš skaidro, ka drīz sagaidīsim atgriežamies arī dzērves, parādīsies zivju gārņi un sāksies zosu pieplūdumi. “Kurzemes pusē zosis jau ir lielā skaitā, pie mums lielākie zosu uzlidojumi vēl būs, tā jau arī ir vislielākā bēda lauksaimniekiem,” saka E.Kantāns.
Lielākā putnu sugu daudzveidība parādīsies aprīlī, jo tad pie mums atgriezīsies arī tālie migranti, kas bija devušies uz Āfrikas pusi, piemēram, ķauķi un vālodzes.
E.Kantāns vērš uzmanību uz to, ka visgrūtāk ziemā klājās pieradinātajiem lielajiem putniem. “Tas ir nepareizi, ja cilvēki baro pīles, gulbjus. To nav ieteicams darīt, jo putniem pēc tam ir grūti. Vienā dienā, piemēram, gulbjus ierodas barot desmit cilvēki, citā dienā atnāk tikai trīs, bet putni ir pieraduši, ka tos baro. Ja grib ziemā barot putnus, tad tikai mazos, piemēram, zīlītes, kurām var dot saulespuķu sēklas, speķi, auzu pārslas, bet barot lielos, ko parasti dara vecāki kopā ar bērniem, tā ir liela muļķība,” uzsver putnu pētnieks.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas