Aizdomas par ļaunprātīgu dedzināšanu 12

Uz luterāņu draudzes zemes sadeg simtgadīga nojume un vēsturiska tehnikas ekspozīcija
Naktī uz pirmdienu pagaidām nenoskaidrotos apstākļos Lizuma pagasta Velēnā ugunsgrēkā sadega unikāla vēsturiskas lauksaimniecības tehnikas ekspozīcija, kurā vērtīgākā bija kuļmašīna ar 1909.gadā ražotu dampi, kuru tautā sauc arī par tvaika lokomotīvi. Ierīce līdz ugunsgrēka brīdim bija pilnā darba kārtībā. Šoruden draudze plānoja iedarbināt kuļmašīnu ar dampi par godu simtgadei. "Diemžēl tas vairs nenotiks," "Dzirkstelei" saka Velēnas luterāņu draudzes vecākā Ina Strupause.

Sieviete tikai bezspēcīgi plāta rokas. Uz baznīcas zemes koka nojumē, kas celta reizē ar baznīcu, lai ļaudīm būtu kur zirgus piesiet, vēsturiskā lauksaimniecības tehnikas ekspozīcija stāvējusi visiem apskatei brīvi pieejama kopš piecdesmitajiem gadiem. Līdz šim draudzes labticība nav tikusi pievilta jau vairāk nekā 50 gadus.  

Izslēdz nejaušu aizdegšanos

 

I.Strupause izslēdz nejaušas aizdegšanās iespēju. Pēc lietus miklajā zālē vai uz salijušas dēļu kaudzes nomesta cigarete būtu nodzisusi. Arī zem nojumes mesta cigarete noslāptu grantī. Un kāpēc gan jāmet izdedzis, kur pagadās, ja blakus ir smēķētava ar pelnu trauku, galdu un sēdvietām?

 

I.Strupause tagad, izvērtējot uguns ceļu, spriež, ka varētu būt lietots kāds viegli uzliesmojošs šķidrums. Vai tā bijis, tas noskaidrosies ekspertīzē, jo policija ugunsgrēka vietā ir paņēmusi gruvešu paraugus.

 

I.Strupause noraida arī baumas par ugunskura degšanu blakus nojumei. Viņa sirdīgi vaicā, kāpēc tie, kas tonakt braukuši pa Velēnas ceļu un redzējuši uguni neparastā vietā uz draudzes zemes, nav reaģējuši. Varējuši piebraukt klāt un apskatīties vai arī uzreiz zvanīt glābējiem.

 

Pati viņa atzīst, ka ugunsgrēks pārsteidzis nakts vidū. Sievietes mājas ir blakus baznīcai un nojumei ar tehnikas ekspozīciju. Pēc pulksten vieniem naktī licies, ka logā atblāzmo savāda uguns. Domājusi, ka garām brauc automašīna. Paskatījusies pa logu un ieraudzījusi ugunsgrēku. Nespējusi noticēt savām acīm, skrējusi ārā skatīties un tikai pēc tam zvanījusi glābējiem.

 

"Uguns šalts aizgāja pa zemi, un viss momentā sāka kūpēt," saka I.Strupause.

 

Pēc pusstundas ugunsdzēsēji bijuši klāt, taču nekas nebija glābjams.

 

Vai atriebība dampja dēļ?

 

Viļa Galēja, kas nu jau aizsaulē, vēlējums bijis: "Dampim šeit ir jāpaliek." Tā I.Strupause atbild katram, kas savu reizi ir interesējies nopirkt dampi no draudzes.

 

V.Galējs draudzei kalpojis 45 gadus. Viņš remontējis un uzturējis kārtībā kuļmašīnu ar dampi. Labi ieeļļotu šo tehniku viņš atstājis mantojumā draudzei. Kaut vai šodien ņem un lieto!

 

"Mana doma ir tāda, ka tie paši kārumnieki, kas brauca šurp un kāroja dampi..." prāto I.Strupause par ugunsgrēka izraisītājiem.

 

Vecā saimnieka V.Galēja pēdējie vārdi savulaik esot bijuši: "Nelaimīgs būs tas, kas skars roku klāt dampim." Viņš uzskatījis, ka vēsturiskajai lauksaimniecības tehnikai ir jāstāv uz draudzes zemes un cauri! Dampis savulaik šurp atceļojis no Kalncempju pagasta. Tāda īsti juridiska saimnieka šai tehnikai nav bijis, taču draudze šo vēsturisko mantojumu bija saglabājusi ar cieņu un mīlestību.

 

I.Strupause ar skumjām atceras, ka pagājušajā vasarā Velēnas baznīcu un tās ekspozīciju apskatīt bija atbraukuši 2500 cilvēku, šovasar krīzes dēļ - jau krietni mazāk. Kas notiks ar ekspozīciju turpmāk?

 

Degušo tehniku noteikti vienalga saglabās. Kā piemiņu. Koka nojumi, visticamāk, neatjaunos. Vietu sakops. Bet domu par ļaunprātīgo dedzināšanu I.Strupause nekad neatmetīs un pārestību droši vien nespēs aizmirst līdz savai pēdējai stundiņai.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

ilze

njaa patieshaam skumiigi.. atceros es veel gaaju un skatijos vienmeer ar prieku un sirds siltumu.. shausmiigs atgadiijums... bet nju tas kas to izdariija jo es ar patieshaam pielauju domu kad kaads ir aizdedzinaajis......... Dievs tam paaridariitaajam atmaskaas savaa veidaa.......

pirms 10 gadiem, 2010.07.07 03:41

Lizumnieks

Oļgerts Galejs ar to dampi kūla mana teva maja labību 59 gadā, tas bij viens varens vīrs, kuru visi pazina visos tuvākajos pagastos un apkaimēs. Es vel biju mazs puselis un vel sodien skaidri atceros ka lidzi skrēju. Ja netici tad pajauta Muceniekam Karlim. Ina beidz runat mulkibas.

pirms 11 gadiem, 2009.09.24 11:26

Tupurītis

Ina strupause ko tu melo. tas dapis jau visiem zināms no 40 gadiem ka tas piederēja Galejam Oļgertam, nevis draudzei un vis mazāk tev Inucīt. To ka Tu to dampi biji iekārojus , tas jau sen visiem zinams, gribeji pievakt sev ta pat kā Kalniņu īpašumus. Bet vai tad Galejam Olgertam nepalika mantinieki sieva un berni. Butu vismaz nokaunejusies pa savu rīcību.

pirms 11 gadiem, 2009.09.24 11:22

uguntiņa

ugunsēsēji nesās kā traki.bija klāt pēc 15 minūtēm,nevis pēc pusstundas

pirms 11 gadiem, 2009.08.31 13:28

juris

Es domaju ,tas bija Nikolajs.Atriebaas par pashvaldiibu veeleeshanaaam....:)

pirms 11 gadiem, 2009.08.28 06:05

Es domaju ,tas bija Nikolajs.Atriebaas par pashvaldiibu veeleeshanaaam....:)

pirms 11 gadiem, 2009.08.28 06:05

Reņukam 19:06

manuprāt tev pēdējā rieva smadzenēs iztaisnojusies, līdz šim tikai tēvzemiešiem bija šādas metodes(uzpirkt, iebiedēt u.t.t.)

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 19:27

Renars

manuprat ta tautas partija, sak gatavoties saeimas velesanam

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 19:06

;(

Man tik nepatīk tas it kā Galeja kunga drauds:kas roku pieliks,tas būs nelaimīgs. Tā nu kristietis neteiktu.Vai nebūs kundze saprātojusi?

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 18:13

...

...Dīvains koments gan. Īsti latviskā garā. No sērijas - ja nav man, lai nav nevienam. Tik aizrautīgu un izdarīgu draudzes vecāko kā Strupauses kundzi vajadzētu katrai baznīcai un vecais dampis bija labi glabāts un visiem pieejams apskatei. Patiešām žēl, ka tā ir noticis.

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 17:47

Lutīte

Vai tad Kalncempjos tam nebija saimnieka, vai? Kad svešu mantu savāc, pēc tam kad cilvēkus izved uz Sibeiriju, tad tā notiek, jo pēc papīriem tad laikam ne draudzei ne Galējam šis nepiederēja.

pirms 11 gadiem, 2009.08.27 15:39

Vietējās ziņas