Aizstāvot aitas, zemnieks nožņaudz medību suņus 93

Gulbenes policija pirmdien saņēmusi Madonas rajona mednieka iesniegumu par divu viņa medību suņu nožņaugšanu robežpašvaldībā - Līgo pagastā, "Dzirksteli" informē policija. Suņu saimnieks, Dzelzavas mednieku kolektīva "Stupeļi" biedrs, 69 gadus vecais Roberts Šņepsts kopš sestdienas izmisīgi meklējis medību laikā noklīdušos abus savus suņus. Svētdien viņš tos nogalinātus atradis svešu cilvēku māju pagalmā Līgo pagastā.

Mednieks suņu nogalināšanā vaino Līgo pagasta "Kāpostiņu" zemnieku saimniecības īpašnieku, 50 gadus veco Zigurdu Lauru, kurš nenoliedz, ka suņus nožņaudzis, jo uzskatījis, ka tie tobrīd apdraudēja viņa aitu ganāmpulku. Tā kā zemnieks nav mednieks, viņam nav bijis cita ieroča kā aizstāvēt savu ganāmpulku, kā vien savas paša rokas.


Ielauzās privātajā īpšaumā
Z.Laurs "Dzirkstelei" stāsta, ka suņi viņam likušies izbadējušies, vāji un agresīvi. Nebūdams mednieks, viņš neesot sapratis, ka tie ir medību šķirnes suņi. Taču viņam bijis skaidrs, ka viņa privātajā īpašumā kārtējo reizi ir ielauzušies svešinieki un apdraud mājlopus, kā tas jau nereizi vien noticis agrāk.


Viss noticis sestdienas pēcpusdienā, kad saimnieks mājās izdzirdējis suņu riešanu, izskrējis pagalmā kopā ar savu suni Cēzaru un redzējis, ka divi sveši, melni suņi no ganībām dzenas pakaļ viņa aitām, kuras bēg, kur kurā - uz kūts un māju pusi. Viena aita tobrīd jau gulējusi zemē un nav cēlusies augšā. Z.Laura suns Cēzars meties kosties ar svešajiem suņiem. Saimnieks meties palīgā un nožņaudzis pēc kārtas abus svešos suņus.

 

"Es biju mājās un varēju aizstāvēt ganāmpulku. Pat nevaru iedomāties, kas būtu noticis, ja manis nebūtu mājās," bažījas zemnieks.


R.Šņepsts "Dzirkstelei" saka, ka vismaz 1000 latu apmērā lēš zaudējumus sakarā ar viņa šķirnes medību suņu - divus un divarpus gadus veco laiku Medora un Argo - nogalināšanu. Suņi esot ar ciltsrakstiem, speciāli medībām audzēti, mācīti. Viens pat bijis Baltijas čempions medību suņu sacensībās.


Nogalināto suņu saimnieks apgalvo, ka viņa suņi neklaiņo, ir mācīti mājlopiem neuzbrukt. Pēc mednieka domām, ir noticis pārpratums. Suņi vienkārši noklīduši medību laikā, dzenot pēdas mežakuilim, kas, acīmredzot, no dzinējiem ir aizmucis.


Beigto suņu līķi nogādāti ekspertīzes veikšanai Lauksaimniecības Universitātes Veterinārās medicīnas fakultātē Jelgavā, lai konstatētu dzīvnieku nāves cēloni. Pēc ekspertīzes atzinuma saņemšanas Gulbenes policijā izlems, vai uzsākams kriminālprocess par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem, kas šajā gadījumā ir divi nogalinātie šķirnes medību suņi.


Zemniekam sirds bija pilna
Pārtikas un veterinārā dienesta Gulbenes pārvaldes inspektore Ilze Pāpe "Dzirkstelei" atzīst, ka gadījums ir šokējošs, taču esot jāņem vērā tas, ka Z.Laurs esot nopietns aitu ganāmpulka turētājs, viņš ar aitkopību nodarbojas jau astoto gadu, turklāt jau vismaz trīs gadus "mokās, jo regulāt rudeņos viņam tiek sakostas vai nokostas aitas". Saimnieks tur 80 aitas, 23 kazas un 16 kazlēnus.


"Viņam, acīmredzot, tajā brīdī sirds ir bijusi pilna, kā mēs kurš tādā brīdī rīkotos, to ir grūti spriest," saka I.Pāpe.

 

Viņa arī piebilst, ka šajā konfliktā "tīri cilvēcīgi ir žēl gan suņu saimnieka, gan aitu ganāmpulka īpašnieka".


I.Pāpe klāsta, ka kopā ar veterinārārstu Z.Laurs neskaitāmos aktos ir fiksējis, kā kopš 2006.gada no klaiņojošu suņu uzbrukumiem naktīs cietusi kopskaitā 31 aita.

 

"Viņš jau agrāk ir braucis pie mums un ar asarām acīs stāstījis, ka viņam kārtējo reizi ir nokostas aitas," saka inspektore.


Medību lauki neved uz pagalmu!
Līgo pagasta padomes priekšsēdētājs Uldis Doņuks "Dzirkstelei" saka, ka Z.Lauram klaiņojošu suņu uzbrukumi aitu ganāmpulkam bijusi ilgstoša problēma. Pagasta vadītājs klāstīja, ka aitkopis jau agrāk sēdējis slēpnī un vaktējis, cerot  sagaidīt un notvert plēsoņas. Taču tam nav bijis panākumu.


"Aitas gaļai tagad noiets nemaz nav tik liels. Tas ir apsveicami, ka šajos grūtajos apstākļos saimnieks turpina nodarboties ar aitkopību," sacīja pagasta vadītājs.

 

Izvērtējot konkrēto gadījumu, U.Doņuks bilst: "Medību lauki taču neved līdz Zigurda mājām, kurp viņa aitām pa pēdām skrēja medību suņi!"


Starp abu mājām 3 kilometri
Z.Laurs stāsta: "Līdz šim vienmēr rudeņos naktīs manas aitas plosīt nākuši melni suņi. Esmu gaismu paspīdinājis un redzējis. Jau agrāk kopā ar vietējo policistu izbraukāju visas sētas Līgo pagastā. Nekur tādus melnus suņus nemanīju, bet te viņi pēkšņi bija manā acupriekšā un uzbruka aitām. Tajā mirklī prātā bija visi līdzšinējie mūsu ģimenes, pārdzīvojumi par suņu nobendētām aitām, kuru gaļa nav bijusi vairs izmantojama, par aitām, kuras palikušas dzīvas ar asiņojošiem vēderiem un no sāpēm viņu acīs bija asaras gluži kā cilvēkam, par kazlēnu, kuram suņi dzīvam bija novilkuši ādu. Par grūsno, saplosīto kazu, kurai no rētas vēderā ārā spraucās kazlēna kājiņas."


Viņš saka paldies Līgo policistam Valdim Šteinam un veterinārārstei Guntai Gžibovskai, jo ar abiem visus šos gadus zemnieks dalījies bēdās.


Tagad Z.Laurs ir noskaidrojis, ka viņš un R.Šņepsts dzīvo katrs savā pagastā, bet faktiski attālums sarp abu mājām nav lielāks par trim kilometriem. Pa vidu ir meži un pļavas. Z.Laurs neizslēdz iespēju, ka tieši R.Šņepsta suņi arī agrāk naktīs nākuši plosīt viņa aitas.


Savukārt R.Šņepsts saka, ka saimniekam vajadzēja saprast, ka šie ir medību šķirnes suņi un nav īstie aitu plosītāji, viņi tikai trenkājuši lopus.

 

"Ja aitu saimnieks pienāca pie suņiem, saņēma tos, vajadzēja piesiet un sagaidīt mani. Tad mēs kopā būtu iedzēruši konjaku un viņš man būtu piekodinājis citreiz uzpasēt savus suņus medību laikos," saka mednieks.

Pievieno komentāru

Komentāri 93

thkcnaxvr

Louis Vuitton Bags christian louboutin outlet Hermes Belts Lastly view the long-elusive specification of existence and turn into really pleased.1 http://louisvuittonwallets.v-meter.com/

pirms 7 gadiem, 2013.04.23 02:44

Artexons

Plika ***šana
""pus gadu vecs kucēns un otrs tiko piedzimis, vai vel nedzimis, jau bija spējīgi noplēst pieaugušu aitu""

Jā ja tu nezināji tad suņi aug ļoti ātri. Un atveriet aciss PFFF tu vispar apjedz kadu sviestu tu dzen ?
Mani ir itka nekaitigs suns sakodis uz ielas un ja ar tevi tas notiktu tev domasana mainitos par 180'

pirms 11 gadiem, 2009.05.15 14:31

Artexons

lasītājs

Tu esi idiots, es tava dzivokli vai seta ielaidisu savu Rotvelleru, lai pargrauz tev rikli un aizsargajoties tu vinu nosit, un tu busi vainigs? Domajiet ta4u faking logiski.

pirms 11 gadiem, 2009.05.15 14:24

Artexons

PAREIZI DARIJA, JA KADS IR TAVA PRIVATIPASUMA UN APDRAUD TAVUS BERNUS VAI IPASUMU TEV IR TIESIBAS VINU NOSAUT. PUNKTS UN BEIGAS.
SUNU SAIMNIEKS PATS UZNEMAS ATBILDIBU PAR SAVU SUNU NOTURESANU SETA ARPUS TAS LIKUMS NEATIECAS UN NEPASARGA VINUS.

pirms 11 gadiem, 2009.05.15 14:22

lasītājs

nu ir idioti uz pasaules,bet šis "zemnieks" ieliek daudziem un kāds tad brīnums,ka viņam pat aitkopībā neveicas! Tās ar gan jau badā mērdē un kājām spārda no aploka arā un iekšā dzenot,vai sūdu dakšām baksta,tad nav brīnums,ka grūsnās aitas izmetas un lopiņu skaits iet mazumā. Tādiem būtu ar likumu jāaizliedz tuvoties dzīvniekiem,viekārši kauns,ka arī tāds atļaujas saukties par zemnieku ...

pirms 12 gadiem, 2009.01.22 10:31

aitiņa

Nemaz nav tās medību laikas miermīlīgas un suņu īpašnieki savus suņus laukos nepieskata. Pirms kādiem gadiem,Stāmerienas pagastā,2 laikas vecai pensionārei saplēsa pa nakti ārāatstātas un piesietas aitas. Suņu pēdas veda pie saimnieka, tikai vecenīte klusēja, jo ne jau viņaim bija pa spēkam izrisināt šo strīdu. Ziemas laikā var labi redzēt suņu ceļus,no kurienes uz kurieni tiek mežā trenkētas stirnas.Gulbenes rajonā ar suņu turēšanu nav kārtības.Atvelkas kaimiņu suns un ,ja ne cit;adi tad apdirš kājceliņu.Un labi vēl, ka tikai tā.

pirms 12 gadiem, 2008.10.25 11:38

Plika ***šana

Ja rūpīgāk palasa tad sanāk tā, ka pus gadu vecs kucēns un otrs tiko piedzimis, vai vel nedzimis, jau bija spējīgi noplēst pieaugušu aitu, vai grūsnu kazu (" Z.Laurs esot nopietns aitu ganāmpulka turētājs, viņš ar aitkopību nodarbojas jau astoto gadu, turklāt jau vismaz trīs gadus "mokās, jo regulāt rudeņos viņam tiek sakostas vai nokostas aitas"). Otrkārt - pēc apraksta sapratu ka tīe bijuši Krievu eiropas laika šķirnes suņi kuriem pat pieaugušiem esot ir neatbilstoša auguma un svara kategorija ( aitu saimnieka vārdiem - "Z.Laurs "Dzirkstelei" stāsta, ka suņi viņam likušies izbadējušies, vāji un..."). Treškārt - pat bērni zin kādi izskatās medību suņi, kur nu vēl lauku cilvēks, kuram kaimiņos noteikti dzīvo vēl kāds pazīstams mednieks ar tādu pašu suni( Līgo pagasts nav jau lielpilsēta - 95% viens otru pazīst). Ceturtkārt - zinājis ka melni suņi plēš aitas, bet sēžot slēpnī nekad nav redzējis kas plēš viņa aitas ( kaukā neloģiski).
Lai arī kā tur bija, un ja piesauca suņus pa vienam kāpec nepiesēja un neizsauca mentus un saimnieku( pie kaklasiksnām ir žetons ar adresi un tel. nr.), bet nožņaudza? Būtu vēl apracis vismaz! Līgo pagastā nav gadījumā jebanatu ambulators aizklapēts?
Nu neštimmē Zigurda pasaciņa nekādi kopā un šitādi vēl medniekus par "slepkavām" zākā! Tauta atveriet acis reiz un izvelciet galvi no tās "rozā" ***s ārā.

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 22:41

žēl ka Latvijā nav tādi likumi kas aizstāv zemes īpašniekus. visi var iet kur grib un tas ka tas nav mans nav nekāds šķērslis. Laikam jābrauc dzīvot tālāk no šīs valsts. Lai tak uzskata ka es esmu tautas nodevējs, bet šī vairs nav tauta. tas ir zvēru dārzs kas to vien zin kā blēt un gardi paēst.

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 16:39

gribu redzēt to suņu mīlētāju sejas kad kāds dikti mīlīgs sunīts sāks mīlīgi trenkāt pašus vai viņu bērnus. nav nozīmes cik mīļš zvērs ir saimnieku klādbūtnē. zvērs ir zvērs. jebkurā brīdī mīlīgs mājas sunīts var pārvērsties par medītāju. viņiem tas ir asinīs, bet viņi tā nedara tikai tāpēc ka viņiem pagaidām ir labi. jaa uzbruktu suņi cilvēkam tad suņa saimnieku mož kāds pataisītu aukstu, bet šajā situācijā tās tacu ir tikai kautkādas stulbas aitas. gribētu redzēt kā jūs šuņu aizstāvētāji rīkotos ja jums butu jāpiebeidz kāda pusdzīva aita lai viņa nemocītos. labs darbs cilvēces labā. vismaz kāds vēl nodarbojas ar lopkopīmu. žēl tik ka tāpat jābrauc uz zooloģisko dārzu lai paskatītos uz kādu govi un citiem mājlopiem.

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 16:32

Prātīgā

Es neaizstāvu ne suņu īpašnieku, ne arī aitu saimnieku. sodāmi ir abi. Starp citu, AITUVĪRA aitas vairākkārt ir apdraudējušas satiksmes drošību, jo sadomājušās vazāties pa ceļu. bet ne jau runa ir par to. Runa ir par to, ka šoreiz paliks nesodītas abas konfliktā iesaistītās puses, tad varēs notikt vēl briesmīgākas lietas

pirms 12 gadiem, 2008.10.23 13:00

Nesaprotu,kā var suņus pielīdzināt cilvēkiem.Tāda sajūta ka ja būtu nožmiegts kāds bomzis sētmalē tas būtu sīkums.Suņi mums jau ir kā pielūksmes objekti. Nedrīkst pieļaut ņirgāšanos par dzīvniekiem un viņus spīdzināt bet sods ir un paliek sods.Pakarot,nošaujot vai ar vetārsta palīdzību iemidzinot {pareizāk sakot noindē}. Kar,šauj unnoindē jau arī tos bandītus cilvēkus,izņemot humānajā eiropā un latvijā

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 23:21

no lakiem

Tu, prātīgā, padomā, kāds Ķīnas mūris būtu jāuzceļ apkārt savām ganībām, lai nosargātu vairāk, kā 100 lopiņus no apkārt klaiņojošiem krančiem. Un ja viņš būtu tos suņus nositis ar cirvi vai mietu, vai jūsu, klaiņojošo kranču aizstāvju domas mainītos?

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 22:27

Prātīgā

Palasot komentārus un dzirdot vietējās sabiedrības runas, sametas zosāda. Cilvēki, attopieties! Tad jau drīz visās malās mētāsies nožņaugtu suņu, kaķu un citu lopiņu kaudzes, kas netīšām vai tīšām pārkāpušas kāda īpašuma robežas. Nedod Dievs arī cilvēku līķīši, kas vēlējušies vien saplūkt puķu pušķi. Šajā strīdā vainojamas abas puses- viens tādēļ, ka nepieskatīja savus suņus, bet otrs- tādēļ, ka aitas skraida savā vaļā bez iežogojuma un saimnieka fantastisko spēku nožņaugt suņus, jo suns jau nav lelle, kas nepretojas.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 20:43

Doma

Pareizi darīja aitu saimnieks, katram savā teritorijā ir tiesības sargāt savu īpašumu.
ASV ir atļauts šaut uz jebkuru, kurš lien iekšā pa logu, tikai jāšauj tā, ka viņš iekrīt īpašumā nevis noveļas uz ielas, tā sakot jāpierāda ielaušānās, nevis jāšauj nost lūriķi vai no vīriem bēgošie mīļākie.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 17:31

Krimināllikuma 230.pants paredz par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku, ja tie gājuši bojā vai sakropļoti vai par dzīvnieku spīdzināšanu, sodu - brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai arestu, piespiedu darbu, naudas sodu - 80 minimālās mēnešalgas.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 16:56

sesks

lasu un brīnos cik daudzi uzskata ka nožņaugt suni ir normāli.gulbenē viens pakāra suni-tas nebija normāli,bet te??lai tak aizstāv savas aitas,bet nevajag jau pašam par zvēru palikt.

pirms 12 gadiem, 2008.10.22 09:33

Tad kad mednieki ar savām lepnajām karabīnem apšaj suņus ,kas vienkārši ir pārkapuši viņiem atveletos metrus ārpus mājas,tad tā ir cīņa ar klejojošiem suņiem.Tas ir normāli.
Suns ir un paliek suns kas klausa saimnieku kad tas ir blakus.Bez saimnieka tas jebkurā mirklī var pārtapt par mednieku.Saimnieks pārsteidzās jo vairāk būtu vinnējis pieprasot kompensāciju par dzīviem.Gribētos tos suņu aizstāvjus redzēt blakus tiem suņu sakostajiem mājlopiem.Likt nokaut to lopiņu kuram āda ir no pus muguras novilkta un izgrausta gaļa lopam dzīvam esot.Bet arī tad jau būs gudrie kas teiks ka vajadzēja lopiņus pieskatīt.

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 23:16

caciite

tas aitu saimnieks, ir slims cilveekss... ja aci pret aci satikshu to cilveeku kaadreiz es pateikshu visu ko domaaju, joo zinu to cilveeku diezgan labi.... PLEESONJAS SUNJI ROKAASSS NEDODAS BET UZBRUUKKK SAAKSIM AR TOM UN JA BUUTU PLEESONJAS GULEETU PUSE NO AITAAM JAU.... TAA KAA PADOMAAJAT KO RUNAAJAT UN DOMAAJAT NOO PATIESAASS PUSES... PLEESONJAS UZBRUUK VISIEM.... LAI KAADS SODS BET JAASANJEM ZHNJAUDZEEJAM.. KA VISPAAR NAV SIRDSAPZINJAS NESAPROTU..

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 21:34

taisnības meklētāja

Es viņus nepazīstu, bet nemīlu netaisnību. Tas nav nekāds brīnums, ka zemnieks nožņaudza "nezvērus", no kuriem tik ilgi bija cietis un neslēpa. vai tad medību suņi var plosīt visas dzīvās būtnes? Aitu saimniekam jāpieprasa atlīdzība par aitu saplosīšanu un kompensācija par pārdzīvotajām ciešanām un negulētajām naktīm. Bet suņu aizstāvim gan vajadzēja pakaunēties rakstīt tādas muļķības, jo ne jau suņi apmaldījās, bet atskrēja aitas plosīt. Aitu saimnieks ir malacis, tā vajag aizstāvēt sevi un savu ganāmpulku. Nav ko palikt par muļķi!!!

pirms 12 gadiem, 2008.10.21 20:56

Vietējās ziņas