Aprīļa sākums īpaši silts nebūs

“Sulas šajā pavasarī tek agrāk. Pirms pavasara Māras atradu pirmās māllēpītes. Tās arī ir agrāk parādījušās, kā arī pierobežas mežos sāk parādīties zilie vizbuļi. Arī stārķi jau atgriezušies. Tas viss iederas aprīlim, jo tradicionāli aprīlis ir gājputnu mēnesis, atmošanās un pamošanās laiks. Aprīļa beigās, visticamāk, sagaidīsim arī bezdelīgas, kā arī dzeguzes kūkošanu. Ja dzeguze iekūko kailos kokos, tad tas liecina par vēsu laiku un nokrišņiem bagātu vasaru, bet tas vēl jāpavēro,” saka laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs.

V.Bukšs stāsta, ka aprīlis varētu būt tuvu vidējiem rādījumiem temperatūras ziņā, bet ar noslieci uz siltāku, vismaz Austrumlatvijā. Nokrišņu aprīlī varētu būt mazāk, nekā ierasts. “Tas, ka vēl ir salnas, arī Māras dienas (25.marts) rītā bija, norāda uz to, ka vēl 40 naktis var būt salnas. Aprīļa sākums īpaši silts nebūs. Siltāks varētu kļūt ap 10., 12.aprīli. Pēc tam uz Lieldienu laiku (ap 21.aprīli) vietām varētu būt plus 18, plus 20 grādi. Aprīļa beigās, kad sāks ievas plaukt, varētu būt vēsāks,” stāsta V.Bukšs.

Laika vērošanā nozīmīgs ir 1.aprīlis. Ne velti šī diena ir māņu diena. “Tā norāda uz mainīgo pavasara dabu: no rīta – auksti, pēcpusdienā - ļoti silti. Tas arī ir joks - pavasaris piespēlē dažādus pārsteigumus. Šajā dienā jāvēro ūdeņi: ja tie ir mierīgi, tad pavasaris būs vairāk sauss nekā slapjš,” stāsta V.Bukšs.

Savukārt 10.aprīlī jāpievērš uzmanība māllēpēm. Ja māllēpju maz, tad vasara gaidāma sausa.

7.aprīlis ir vecā pavasara Māra. Ja šajā dienā ir mitrs un slapjš, tad vasarā būs daudz sēņu; ja šajā dienā ir pērkona negaiss – gaidāma silta vasara; ja snieg sniegs, tad arī 6.maijā vēl var snigt.

Zīmīga diena ir 14.aprīlis: ja laika ziņā laba diena, tad arī uz priekšu aprīlis un pavasaris vēl 40 dienas būs labs.

Ja Lieldienu laikā vardes migrē, iet pār ceļu, tad vasara gaidāma lietaina, ja ne - tad sausa. “Pirmās vardītes jau novēroju, un pagaidām rādās, ka būs sausa vasara, bet vēl jāskatās Lieldienu nedēļā,” saka V.Bukšs.

Jurģu dienā (23.aprīlī) jāvēro vēji. Kādi vēji šajā dienā pūš, tādi tie būs noteicošie arī vasarā. Ja 25.aprīlī ir krusa, tad vasarā būs daudz pērkona negaisu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas