Ar jaunu auto dzēsīs meža ugunsgrēkus Gulbenes novadā 2

Valsts meža dienesta Ziemeļaustrumu virsmežniecības rīcībā 1.decembrī svinīgi tika nodota specializētā meža ugunsdzēsības automašīna “Mercedes Benz Unimog U 4000”. Jaunā specializētā meža ugunsgrēku dzēšanai paredzētā automašīna atradīsies Gulbenē un tiks izmantota meža ugunsgrēku darbos.

Spēj braukt sarežģītos apstākļos
Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis “Dzirkstelei” stāsta, ka automašīna pēc speciāla pasūtījuma izgatavota Vācijā, aprīkota Lietuvā un būvēta, ievērojot visas prasības, kas nepieciešamas tieši darbam mežā. Ūdens ietilpība tai ir divarpus kubikmetri. “Ūdens, protams, nekad nevar būt par daudz, bet meža ugunsdzēsībai šis ir optimāls daudzums. Jo vairāk ūdens, jo lielāks svars, bet bieži ir sarežģīti piekļūšanas apstākļi, līdz ar to attiecīgi ir svarīgi, lai būtu mazāks svars. Divarpus kubikmetri ir labākais variants. Pašai mašīnai ir bezceļa īpašības, tā spēj braukt sarežģītos apstākļos, redzot priekšā purvājus vai dūksnājus, tai ir iespējams regulēt spiedienu riepās,” skaidro Z.Jaunķiķis.
Arī Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris ugunsapsardzības jautājumos Pēteris Drozdovs “Dzirkstelei” apliecina, ka jaunais auto, salīdzinot ar vecajiem “GAZ 66”, atvieglos meža ugunsdzēsēju darbu. Jaunajam auto ir modernāki sūkņi un speciāli meža ugunsgrēku dzēšanai paredzēts aprīkojums. “Mums bija nepieciešamība pēc šādas mašīnas, jo mums pārsvarā ir no padomju laikiem “GAZ 66” automašīnas. Tagad šis ir trešais “Mercedes Benz Unimog” mūsu virsmežniecībā - viens ir Smiltenē, otrs Alūksnē un tagad ir arī Gulbenē. Tā ir moderna mašīna gan ātruma ziņā, gan caurgājībā pa purvainākām vai kalnainām vietām, kur parastā ugunsdzēsēju mašīna netiek. Mežā apstākļi ir sarežģīti,” uzsver P.Drozdovs.

Tagad tehnikas pietiek
Z.Jaunķiķis stāsta, ka lielie, bīstamie meža ugunsgrēki vairāk izceļas sausajos gados, kad maz nokrišņu. Šis gads bijis salīdzinoši mierīgs. Kopumā Latvijā bija vairāk nekā 500 meža ugunsgrēku. “Tas ir maz. Ja meža zemē ir bijusi ugunsgrēka vieta, kur tai nevajadzētu būt, un tas, piemēram, ir viens kvadrātmetrs, arī tas tiek uzskaitīts kā meža ugunsgrēks. Kopējā izdegusī platība ir nepilni 300 hektāri. Tagad ar šādu papildinājumu mēs jūtamies droši. Ziemeļaustrumu virsmežniecībā tehnikas pietiek,” saka Z.Jaunķiķis.
P.Drozdovs stāsta, ka arī Gulbenes novadā šis gads ir bijis mierīgs. Šajā gadā Gulbenes novadā ir bijuši 5 meža ugunsgrēki ar kopējo izdegušo meža platību 1,31 hektārs.
Viņš saka, ka pēdējais ļaunprātīgais ugunsgrēks Gulbenes novadā bija uzreiz pēc valsts svētkiem naktī uz 19.novembri - bija aizdedzināta zaru kaudze. Savukārt Apes novadā vasarā mežā nodedzināja septiņas zaru kaudzes vienā reizē. Lielākais meža ugunsgrēks šogad bija Alūksnes novada Liepnas pagastā.
P.Drozdovs arī uzsver, ka ar tehniku tagad ir nodrošināti. “Mums ir trīs “Mercedes Benz Unimog”, trīs “GAZ 66” un viens “ZIL 131”, kuru neizmanto un kurš ir rezervē. Ja nepieciešams un ir liels meža ugunsgrēks, mums palīgā brauc smiltenieši vai alūksnieši,” viņš saka. 

Pievieno komentāru

Komentāri 2

autobuss

Gaz-66 tāpat labākais kas ir izdomāts.

pirms 6 mēnešiem, 2020.12.07 10:47

Vietējās ziņas