Ar tomātu stādīšanu iesaka nesteigties 3

Šogad cilvēki salīdzinoši vairāk pērk tomātu, kāpostu, gurķu un garšvielu dēstus


Lai gan stādu audzētāji dārzniecības un tirgu ir pārvērtuši daudzkrāsainā stādu parādē, kurā ir ne tikai dažādas puķes, garšaugi, dārzeņu dēsti, piparu un arī tomātu stādi, tomēr viņi iesaka vēl īpaši nesteigties ar tomātu stādīšanu neapkurināmās siltumnīcās, jo naktis ir aukstas, arī augsne nav pietiekami iesilusi.

Augsne iesilst gausi


Aija no Gulbenes stāsta, ka pircēji jau ielāgojuši konkrētas gadu gadiem pārbaudītas tomātu šķirnes un tās arī pērkot. Vēl gan aktīvā stādu pirkšanas sezona neesot sākusies. “Cilvēki vēl nevar “iešūpoties”, jo cītīgi klausās laika ziņas un baidās no zemās gaisa temperatūras īpaši naktīs,” saka Aija. “Šis pavasaris diemžēl nav labvēlīgs, jo vēl nav bijis īsts pērkons un lietus, tāpēc daba ir nedzīva,” apliecina arī stādu audzētājs Alberts no Cesvaines, kura produkciju iecienījuši ne tikai gulbenieši, bet arī Jaungulbenes, Līgo un citu pagastu iedzīvotāji.


Tomēr cilvēki jau steidz iegādāties dažādus stādus, paužot gatavību aukstajās naktīs tos apsegt ar agroplēvi, liekot siltumnīcās sveces, “uzmaucot” tomātu stādiem no avīzes darinātas papīra tūtas, kā arī apakšējā daļā veidojot siltumnīcām dubultās sienas.


Piedāvā jaunas šķirnes


Stādu audzētāji arī šajā pavasarī pircējus iepriecina ar jaunām tomātu šķirnēm, piemēram, Alberts piedāvā jaunu šķirni 'Bicolor'. Šai šķirnei augļi ir divkrāsaini un labi garšos cilvēkiem ar izsmalcinātu garšas gaumi. Tomāta pamatkrāsa ir dzelteni oranža ar sarkanu dzīslojumu. Daudzus pārsteigs arī šķirne 'Sniega pika', kam ir gaiši, gandrīz balti tomāti, kā arī šķirne 'Kivi' ar zaļganas nokrāsas tomātiem. Stādu audzētājs iesaka iestādīt arī vismaz vienu 'Arbūztomātu', kura augļiem ir zaļš dzīslojums, tāpēc tie atgādina mazus arbūzus. “Man pašam ļoti garšo 'Kivi' un 'Melnais princis', bet katru gadu izmēģinu arī kādu jaunu tomātu šķirni. Vispirms jaunās šķirnes audzēju paša patēriņam, lai tādējādi jau nākamajā gadā tās varētu ieteikt pircējiem,” stāsta Alberts. Pagaidām viņš tirgū pircējiem nepiedāvā tās tomātu šķirnes, kuras ir piemērotas audzēšanai klajā laukā, piemēram, 'Gundula', 'Fontanka' un citas. Alberts tomātus sācis audzēt deviņdesmitajos gados.


Stādu audzētājs Guntars Sebris no Daukstu pagasta Gulbenes tirgū pircējiem piedāvā tikai profesionālas tomātu šķirnes, piemēram, 'Monemeiker', 'Ķiršu tomāts', 'Vērša sirds', 'La – la – fa', 'Marmelade', jau labi zināmo šķirni 'Peremoga' un vairākas agro tomātu šķirnes. Jaunums šogad ir šķirne 'Rallijs'. Tā ir agrīna un pieder garo tomātu šķirnei, kas dod lielu ražu. Stādu audzētāja Irēna Mičule pircējiem sarūpējusi divas jaunas garo tomātu šķirnes 'Mišel' un 'Mašenka' , kam stāda garums sasniedz divus metrus. Arī tomātu raža ir bagātīga.


Izvēlas arī garšvielas


Vairāk nekā piecus gadus Gulbenes tirgū I.Mičulei izaudzētos stādus palīdz pārdot Nellija Biezā. Viņa stāsta, ka pircēji šobrīd lielākoties pērkot ne tikai tomātu, kāpostu un siltumnīcu gurķu stādus, bet arī garšvielu dēstus. “Garšvielu dēstu pat pietrūkst. Laikam cilvēki šajā pavasarī ir čaklāki un daudz ko nolēmuši izaudzēt paši savos dārzos, lai rudenī varētu nodarboties ar konservēšanu” stāsta Nellija. Pamazām tiekot pirkti asteru un citu puķu stādi, bet arī ar to stādīšanu atklātā laukā vēl varot pagaidīt.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

redīss

ideja jau tāda-kam man tad to siltumnīcu vajag vispār, ja es nevaru pāris nedēļu ātrāk savā galdā pasniegt zaļumus? Mani tomāti nepakurināmā siltumnīcā jau zied, un šaubīgās naktīs vienmēr uzsedzu agroplēvi, un viss ok.Bez darba un pūlēm jau nekas nenotiek, vai ne?

pirms 11 gadiem, 2009.05.15 17:28

fg

Tad jau letak tos tomatus nopirkt vasaraa...taisi siltumnicu, perc stadus...zemi..laisti..mēslo..

pirms 11 gadiem, 2009.05.14 18:26

Raimonds

Siltumnīcā var ieirīkot elektrību un ielikt radiatoru un tad nekāda salna nekaitēs.

pirms 11 gadiem, 2009.05.14 16:48

Vietējās ziņas