Arī grāmatām – cenu paaugstinājums

Liene Dzenovska: "Uzskatu, ka lēmums par PVN palielinājumu grāmatām, tika pieņemts ārkārtīgi ātri."
No 1.janvāra dārgāk maksās daiļliteratūras un mācību grāmatas, kā arī kancelejas preces, jo Saeima nolēmusi tām paaugstināt pievienotās vērtības nodokli no 5 līdz 21 procentam. Mācību grāmatām ne tikai palielināts nodoklis, bet arī samazināts valsts finansējums to iegādei.

Ekskluzīva prece "Uzskatu, ka lēmums par pievienotās vērtības nodokļa palielinājumu grāmatām, tika pieņemts ārkārtīgi ātri. Tad, kad viss pilnībā būs skaidrs, preces pārcenosim. Ja kancelejas precēm procenta palielinājumu praktiski gandrīz nevarēs just, tad grāmatas kļūs salīdzinoši dārgākas, tajā skaitā arī mācību grāmatas," saka grāmatnīcas "L - Grāmata" vadītāja Liene Dzenovska.

 

Vadītāja uzskata, ka ikviena grāmata ir ekskluzīva prece, bet mācību grāmatu sadārdzinājums cirtīs robu vecāku naudas makos. Šā gada nogalē cilvēki salīdzinoši daudz vairāk iegādājas grāmatas ne tikai sev, bet lai tās dāvinātu citiem, izvēloties daiļliteratūru, romānus par vēsturi, izdevumus par Latviju, grāmatas bērniem, plānotājus un citi.

 

L.Dzenovska uzskata, ka Gulbenē ir ļoti daudz cilvēku, kuri lasa grāmatas. Gulbeniete Vija Siliņa pārliecināta, ka grāmatas esot pirkusi līdz šim un to darīšot arī turpmāk, neņemot vērā to cenu. Galvenokārt tie esot praktiska satura izdevumi.

 

"Nupat iegādājos pavārgrāmatu, ko Ziemassvētkos dāvināšu saviem jauniešiem. Ja arī vienmēr grāmatu nenopērku, tad grāmatnīcās iegriežos, lai iepazītos ar izdevniecību piedāvātajiem jaunumiem. Uzskatu, ja cilvēks būs kārojis iegādāties konkrētu grāmatu, viņš nerēķināsies ar cenu," saka V.Siliņa.

 

Strādās ar rezervēm

SIA "Apgāds Zvaigzne ABC" Zvaigznes grāmatnīcas vadītājas vietas izpildītāja Sarmīte Lāce pauž bažas īpaši par mācību grāmatu cenu pieaugumu.

 

"Skolām mācību grāmatu iegādei līdzekļus dod pašvaldības, tāpēc arī tām līdzekļu būs mazāk. Grāmatu cenu palielinājums ir pretrunā ar Ministru kabineta norādi, ka izglītība valstī ir par brīvu. Arī jaunas grāmatas izdevniecības piedāvās salīdzinoši mazāk, tāpēc strādāsim ar pašreizējām rezervēm, jo mums grāmatu sortiments ir liels," stāsta S. Lāce.

 

Vītola izdevniecības vadītāja Ilona Vītola stāsta, ka pievienotās vērtības palielinājums skar arī izdevniecību.

 

"Palielināsies grāmatas izdošanas pašizmaksa, jo dārgāks būs papīrs, krāsas un iespieddarbi, bet tas nenozīmē, ka jaunajā gadā grāmatas neizdosim, tomēr esam gatavi, ka pasūtījumu skaits varētu samazināties," saka I.Vītola.

 

Cietīs studenti

"Uzskatu, ka visvairāk cietīs profesionālo un augstāko mācību iestāžu audzēkņi, kuri paši līdz šim iegādājās mācību grāmatas, jo bibliotēkā ir tikai viens vai divi vienas grāmatas eksemplāri. Bibliotēkas budžets jaunu grāmatu iegādei nākamajā gadā ir salīdzinoši mazāks. Tas nozīmē, ka arī jaunu grāmatu būs mazāk. Jau šogad pirkām grāmatas ar lielu atlasi," saka Gulbenes bibliotēkas abonementa vadītāja Iveta Krūmiņa.

 

Tirzas pamatskolas direktore Svetlana Ziepniece norāda, ka lauku skolas mācību grāmatas iegādājas par pašvaldības piešķirtajiem līdzekļiem, tāpēc vecākus grāmatu sadārdzinājums skars mazāk.

 

"Turpmākos divus, trīs gadus iztiksim ar tām mācību grāmatu rezervēm, kādas mums ir. Arī valstij ir pienākums nodrošināt skolēnus ar grāmatām. Mani vairāk uztrauc, vai skolēnu vecāki varēs samaksāt par bērnu pusdienām, vai pietiks līdzekļu citiem mācību piederumiem un apģērbam," saka S.Ziepniece.

 

Jaungulbenes pagasta padomes priekšsēdētāja Saulcerīte Indričeva pauž pamatotas bažas, ka līdz ar pašvaldības budžeta samazinājumu, mācību grāmatu iegādei paredzēto finansējumu skolām nāksies samazināt, bet no tā cietīs skolēnu vecāki.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas