Arodvidusskolas audzēkņus piesaista, kā vien var 2

Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītājs Arnis Šķēls pieļauj, ka vidusskolās skolēnu skaits samazinājies tāpēc, ka vairāk jauniešu izvēlas mācīties arodvidusskolās, lai reizē ar vidējo izglītību iegūtu arī arodu, tomēr Jaungulbenes un Rankas arodvidusskolā situācija jaunā mācību gada sākumā liecina, ka audzēkņu skaits diemžēl ir sarucis. Skolu vadībai nācies meklēt dažādus risinājumus, lai varētu nokomplektēt vajadzīgo audzēkņu skaitu grupās.

Izveido apvienoto grupu "Diemžēl šajā mācību gadā mūsu skolā audzēkņu skaits nav palielinājies. Šogad pirmo reizi pat nācās izveidot apvienoto grupu. Apvienojām automehāniķus ar lauku tūristu grupas audzēkņiem. Ir noteikts, ka grupā ir jābūt 25 audzēkņiem, tāpēc nevarējām atvērt grupu, ja tajā ir tikai 8, 10 vai katrā 13 audzēkņi. Apvienotajā grupā mācīsies 26 audzēkņi. Tajā ir vienoti vidusskolas mācību priekšmeti, kas tad tālāk dalīsies specifiskajos ar arodu saistītajos mācību priekšmetos," stāsta Jaungulbenes arodvidusskolas direktores vietniece mācību darbā Dace Kurša.

 

Viņa atzīst, ka salīdzinājumā ar pagājušo mācību gadu šogad uzņemto audzēkņu skaits ir uz pusi mazāks, jo pērn ar pietiekamu audzēkņu skaitu izdevies atvērt gan lauku tūristu, gan automehāniķu grupu. Tad gan vienā, gan otrā mācības uzsākuši 25 audzēkņi. Jaungulbenes arodvidusskolu šogad pārsvarā izvēlējušies Gulbenes novada jaunieši. Ir arī no Balvu, Madonas un Alūksnes novada.

 

Nākas atteikties

"Šogad mēs cerējām pēc vidusskolas uzņemt arī autoelektriķus, paredzot, ka tajā varētu mācīties gan audzēkņi, kas vispārizglītojošajās skolās ieguvuši tikai vidējo izglītību, gan jaunieši ar vidējo profesionālo izglītību. Vērā bija jāņem tikai viens nosacījums, kā dēļ arī nevarējām uzņemt mūsu skolas beidzējus. Starp skolas beigšanu un vēlmi atkal mācīties bija vajadzīgs viena gada intervāls. Tas nozīmē, ka cilvēks strādā, zaudē darbu un tad atkal mācās. Tas arī radīja problēmas šīs grupas izveidei," stāsta D.Kurša.

 

Šajā mācību gadā Jaungulbenes arodvidusskolā kopumā mācās tikai 168 audzēkņi. "Ja būtu izdevies izveidot autoelektriķu grupu, tad audzēkņu skaits pietuvotos 200, kā tas ir bijis iepriekšējos gados, lai gan savulaik, kad arodvidusskola bija piepildīta, tajā mācījās 600 audzēkņi," piebilst direktores vietniece.

 

Diemžēl šogad nācies atteikties arī no tā sauktās korekcijas grupas, kur audzēkņi pēc 8.klases beigšanas divus gadus varēja iegūt gan pamatizglītību, gan pavāra palīga iemaņas. "Laikam pamatskolās visi ir sākuši labi mācīties," domā D.Kurša.

 

Izglābj jauns arods

Šobrīd mācības Rankas arodvidusskolā uzsākuši 248 audzēkņi, kādreizējo 400 vietā. Mācību iestādes direktors Miķelis Kučinskis bilst, ka audzēkņu skaita ziņā situācija salīdzinājumā ar pērno mācību gadu neesot īpaši pasliktinājusies.

 

"Izveidojām jaunu izglītības programmu "Viesmīlības pakalpojumi". Tai pieteicās tikai puse no vajadzīgā audzēkņu skaita. Arī galdnieku grupā audzēkņu skaits nebija pietiekams, bet Izglītības un zinātnes ministrija atļāva abas šīs grupas apvienot, izveidojot vienu ar 27 audzēkņiem," stāsta direktors.

 

Arī pavāra arodu pērn izvēlējies lielāks skaits jauniešu. Šogad pieteicies tikai 21 audzēknis, tomēr ministrija atļāvusi atvērt grupu. Katru gadu darbojas arī korekcijas grupa, kurā pērn mācījušies 17 audzēkņi, bet šogad izdevies uzņemt tikai 12 jauniešus, lai gan vajadzētu būt 16. "Tā kā visās Latvijas arodskolās audzēkņu skaits ir sarucis, tad mums atļāva atvērt grupu arī ar nepilnu audzēkņu skaitu," secina M.Kučinskis.

 

Par Eiropas naudu

No jauna šogad Rankas arodvidusskolā iestājušies 65 audzēkņi. Budžeta grupās mācās 189 audzēkņi. Izveidotas arī divas nelielas grupas, kas mācās par Eiropas fondu projektu finansējumu.

 

"Tā ir viengadīgā pavāru grupa un motorzāģu vadītāju grupa. Plānots, ka abās grupās kopumā būs 61 audzēknis, bet šobrīd vēl visi nav ieradušies, tāpēc pārskatām visus dokumentus. Šajā grupā ir atļauts uzņemt audzēkņus vecumā no 17 līdz 25 gadiem ar pamata un vidusskolas izglītību, lai iegūtu otrā līmeņa profesionālo izglītību. Viņiem galvenais būs nokārtot gala pārbaudījumus. Abas minētās grupas ir domātas bezdarba samazināšanai," bilst direktors. Arī Rankas arodvidusskolā audzēkņu spektrs ir samērā plašs.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

...

Jāteic,ka Jaungulbenes pedagogiem nav nekādas vainas,vienīgi vadība...žēl gan.

pirms 8 gadiem, 2012.09.08 22:26

Bet

Situācija Rankā ir cerīgāka,jo tur ir labāki pedagogi,mums patika. Un tagad darbs par pavāru-normāli...laba ēdināsāna arī.

pirms 8 gadiem, 2012.09.07 10:46

Vietējās ziņas