Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atceras barikāžu laiku

Atceroties 1991.gada Barikāžu laiku, Lizuma vidusskola aicina ikvienu iepazīties ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izstādi "Mēs, tauta", kurā piedalījušies arī Lizuma vidusskolas skolēni.

Lizuma vēstures skolotājs Sandris Rakauskis stāsta, ka gandrīz gadu skolēni gatavoja videostāstus, uzklausīja laikabiedru, bieži vien savu vecāku, atmiņas par trešo Atmodu, par Latvijas neatkarības atgūšanu, par pārmaiņu laiku, kas sekoja pēc tam.


11.klases skolēni Māris Kaufelds un Ernests Stūriška, kuri piedalījušies izstādes veidošanā, "Dzirkstelei" stāsta, ka viņi intervējuši novadniekus - barikāžu aculieciniekus, kuri dalījušies savās atmiņās un satraukuma izjūtās par notikumiem 1991.gadā. Šīs atmiņas puišiem palīdzējušas padziļināt zināšanas par Latvijas vēstures notikumiem.


Māris stāsta, ka viņš intervējis savu tēvu Jāni Kaufeldu un bijušo pagasta priekšsēdētāju Aldi Stradu. "Tētis brauca uz barikādēm un atradās tajā laikā pie sakaru centrāles. Visvairāk atmiņā palikusi tēva frāze par to, ka tas bijis liels spēks, kad tauta vienoti nostājusies pret Padomju Savienības armiju. Ja nebūtu mūsu senči gājuši cīnīties, varbūt mēs vēl joprojām būtu Padomju savienībā. Barikāžu laiks - tā ir daļa no vēstures, kura ikvienam latvietim būtu jāzina," uzskata Māris.


Savukārt Ernests intervējis lauksaimnieku Ilmāru Apsīti, skolotāju Solveigu Vilku un aptiekas vadītāju Laimu Klimoni. "Intervējot šos cilvēkus, uzklausot viņu atmiņas, bija vieglāk uztvert vēstures faktus. Viņi runāja par saviem iespaidiem. Piedzīvojuši milzīgu satraukumu, īpaši tad, kad notika šaušana. Laima stāstīja, ka visu dienu nevarējusi rast mieru, kamēr uzzinājusi, ka ar vīru, kurš tobrīd atradies Rīgā, viss kārtībā. To laiku atmiņas liecina, ka tauta izjutusi vienotību un lielu patriotismu. Šīs ir ļoti svarīgas atmiņas, kuras nevar aizmirst. Tās liecina par to, ka tauta, esot kopā, var būt stipra un daudz ko izdarīt," domā Ernests.


Puiši atzīst, ka viņus interesē vēsture, īpaši barikāžu laiks. Jau tagad abi zina, ja vajadzētu, arī viņi noteikti būtu gatavi doties uz barikādēm.


S.Rakauskis norāda, ka izstāde nav liela, taču informācijas ziņā tā ir piesātināta. Tā atspoguļo pēdējos 25 gadus Latvijas vēsturē un ietver vēsturiskas fotogrāfijas no muzeja krājuma un citātus no skolēnu sagatavotajām videointervijām. Ar savāktajām aptuveni 60 intervijām iespējams iepazīties skārienjutīgajā datorekrānā, kas arī ir izstādes sastāvdaļa.


Izstāde ir pieejama apskatei jebkuram interesentam Lizuma vidusskolas zālē līdz 25.janvārim.
"Dzirkstele" arī noskaidroja, ka novadā šogad netiek rīkots plašs, vienots barikāžu atceres pasākums.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas