Atdzīvina Gulbenes dzelzceļa staciju 12

Jau 1.septembrī, Bānīša 115.gadadienā, durvis vērs vaļā jauns tūrisma objekts, izglītojošais un interaktīvais centrs “Dzelzceļš un Tvaiks”. Svinīgā atklāšana paredzēta pulksten 12.00.
Kā uzsver pašvaldības aģentūras “Gulbenes tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs” direktore Iveta Kovtuņenko ideja par šo centru ir auklēta divarpus gadus, un tā ir nākusi ļoti smagi. “Prieks, ka beigās tomēr visi kopīgi vienojāmies par Gulbenes dzelzceļa stacijas atdzīvināšanu, kuras ēka daudzus gadus stāvēja tukša, bet ir viena no unikālākajām Latvijā, un liels prieks, ka “Latvijas Dzelzceļš” atbalstīja šo ideju, ieguldīja ļoti lielus līdzekļus un joprojām turpina ieguldīt remontā,” stāsta I.Kovtuņenko.
Viņa uzsver, ka kopumā šīs idejas realizēšanā ir iesaistījušies 27 Gulbenes novada uzņēmēji, kā arī dažādas iestādes. “Prezentējot novada uzņēmējiem daļu gatavo ierīču, kas būs šajā centrā, viņi bija patīkami pārsteigti par mūsu visu lielo kopdarbu. Tas gandarī, ka visi kopā mēs varam. Tas ir mūsu novada cilvēku kopējais fantastiskais darbs, kas ir paveikts, un arī fanātisms, lai šis centrs taptu, tādēļ vien tas ir vērtīgs un nozīmīgs. Lai centrs taptu, tiešām darbojās vesela brigāde. Šīs ierīces ir mūsu pašu cilvēku izdomātas, gatavotas, krāsotas, programmētas. Liels paldies visu ierīču autoram Ingmāram Grīnbergam no Cēsīm. Lai tās taptu, katrs ir ielicis savu artavu. Tā ir šī centra vērtība un unikalitāte. Nav iztērēti desmitiem vai simtiem tūkstošu eiro zīmolu firmās, pasūtot jau gatavas ierīces,” norāda I.Kovtuņenko.
Pašlaik centrā ir izvietotas apmēram 20 dažādas interaktīvās ierīces. Ikvienam centra apmeklētājam būs iespēja iejusties, piemēram, dzelzceļa mašīnista lomā un vadīt lokomotīvi, un tajā pašā laikā saprast, ko tas nozīmē, kad pēkšņi izbrauc no sānceļa mašīna vai izskrien cilvēks. Varēs uzzināt, kas ir vilcieni, kas tiek dēvēti par “Maglev”, proti, ātrvilcieni, kas kursē tikai Japānā un Ķīnā un kuriem nav sliežu, bet tie kursē uz magnētiem ar 600 kilometru stundā lielu ātrumu. Katrs varēs izmēģināt, kā tas ir sasniegt šādu ātrumu. Varēs iepazīt dīzeļdzinēju, dzelzceļa profesijas un vēl daudz ko citu. Šajā centrā vienviet būs sastopamas pagātnes, tagadnes un nākotnes tehnoloģijas. Ir padomāts arī par to, ka centru apmeklēs ģimenes ar maziem bērniem. Mazajiem būs atsevišķs dzelzceļa stūrītis, kur pie galda varēs piekraut vagoniņus, likt puzles, spēlēties ar adītiem vai tamborētiem vilcieniņiem un būs arī vēl citas aktivitātēs. “Te mēs paldies sakām mūsu amatniekiem, mājražotājiem, kuri piekrita piedalīties šajā projektā,” saka I.Kovtuņenko.
I.Kovtuņenko uzsver, ka pašlaik centrā apmeklētājiem tiek atvērts 1.stāvs, nākamgad plāns ir atvērt arī 2.stāvu, līdz ar to ierīču būs vairāk, jo kopumā centrā domāts izvietot 60 dažādas ierīces. “Arī pašlaik nepārtraukti notiek ierīču izgatavošana. Katrreiz būs kas jauns. Ir plānots, ka notiks arī nodarbības, tematiskie vakari, kurus vadīs vietējie gulbenieši. Uz nodarbībām varēs pieteikties gan pirmsskolas izglītības iestādes, gan skolas, varēs nākt un izzināt dažādas tehnoloģijas,” saka I.Kovtuņenko.
Ierodoties šajā centrā, interesentus sagaidīs “Dzelzceļš un Tvaiks” kolektīvs. Centra vadītājs ir rīdzinieks Nils Kārkliņš.
“Bija plānots, ka, atverot centru, darbosies arī kafejnīca, bet tā kā kafejnīcas telpās vēl notiks remonti, līdz ar to tā varētu sākt strādāt decembrī,” saka I.Kovtuņenko un piebilst, ka, realizējot šo projektu, notika tikšanās ar daudziem uzņēmējiem. “Pie daudziem arī nebijām un neesam uzrunājuši, bet mēs aicinām nestāvēt malā, un, ja jūs vēlaties atbalstīt, lai centrs arvien paplašinātos, mēs priecāsimies par to,” aicinot iesaistīties centrā tapšanā arī citus uzņēmējus, saka I.Kovtuņenko.
Viņa uzskata, ka mums, gulbeniešiem, vajag lepoties, ar to, kas mums ir, jo mums ir daudz vērtību. “Mums ir daudzas tādas lietas, kādu nav nekur citur Latvijā. Visā Latvijā var izbraukt ar zirgiem, laivām, bet mums jāmēģina saskatīt mūsu unikalitāti, kādas nav nekur citur, piemēram, tas pats dzelzceļš, Sarkanā pils, Stāmerienas pils. Ja paši nepaiesim soli uz priekšu, lai palīdzētu, nekāds laimes lācis nenāks un nedarīs. Viss ir pašu rokās. Skaisti, ka tagad vēsturiskais centrs – dzelzceļš sakārtojas un attīstās. Steidzīgi jāsakopj Emzes un Spārītes parks. Spārītes parkā, manuprāt, vajadzētu attīstīt mazās arhitektoniskās formas, kas tur bija barona laikos, censties piedāvāt un parādīt citiem Gulbeni tādu, kāda tā bija agrāk. Padarīt Gulbeni košāku ar puķu apstādījumiem. Varbūt mums jārada modernāki apstādījumi, atbilstošāki 21.gadsimtam,” prāto I.Kovtuņenko un piebilst, ka gulbeniešiem diemžēl raksturīga nopelšana, kritizēšana. Viņa aicina mīlēt un lepoties ar savu vietu, kur dzīvo, nevis tūristiem, viesiem no citām pilsētām stāstīt, ka te nav ko redzēt.
“Mūsu novadā, iespējams, nedaudz klibo arī tas, ka joprojām nespējam pieņemt un saprast, ka mums ir viens liels novads un mēs ar savu novadu varam lepoties. Mums visiem kopā ir jāstrādā novada labā un tikai tad kaut kas mainīsies,” ir pārliecināta I.Kovtuņenko.


Uzziņai


“Dzelzceļš un Tvaiks”, sākot no 2.septembra, strādās katru dienu. No pirmdienas līdz sestdienai tas būs atvērts no pulksten 10.00 līdz 18.00, svētdienās no pulksten 10.00 līdz 15.00. Lai apmeklētu centru “Dzelzceļš un Tvaiks”, grupām ir jāpiesakās pa tālruni 25448661 vai rakstot uz epastu “turists@gulbene.lv”. Ieejas maksa šajā centrā skolēniem, pensionāriem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām – 5 eiro. Pieaugušajiem – 6.50 eiro, ģimenes biļete – 13 eiro.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

Vajadzētu piedomāt...

Diez vai par tādām ieejas cenām kāds apmeklēs šo centru. Vai tad skolēnam, pensionāram un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām tie 5 € nav par traku? Tā ir liela nauda pat strādājošam cilvēkam.

pirms 3 gadiem, 2018.08.27 14:16

..

Kāda, Jūsuprāt, būtu adekvāta ieejas biļetes cena?

pirms 3 gadiem, 2018.08.27 15:03

potenciālais apmeklētājs

Iespējams, ka ir par dārgu. Vispirms vajadzētu paskatīties, kāds ir piedāvājums. Ja būs liels pieprasījums, var taču cenu paaugustināt jebkurā laikā. Un ir taču arī tādas iepazīšanās cenas, lai piesaistītu apmeklētājus. Salīdzinājumam: dabas muzejs "Vides labirints" Alūksnē, kurā tiešām ir, ko redzēt - 3 eiro, kinopilsētiņa "Cinevilla" - 5 eiro ar šovu, Beverīnas koka skulptūru parks un labirinti - 6 eiro, Igaunijas AHHAA zinātnes centrs - 13 eiro...

pirms 3 gadiem, 2018.08.27 16:34

Ekonomists

kāpēc tik lētas biļetes Gulbenē, domāju ka cilvēkiem ar īpašām vajadzībām biļetei ir jamaksā nemazāk par 30 eiro, pieaugušajiem vismaz 65 euro, bet ģimenēm protams vajag vislētāk t.i. 130 euro ģimenēm līdz 4 cilvēkiem, ģimenēm ar 5 un vairāk vajadzētu ieejas biļeti vismaz 150 euro vērtībā,ar tādām cenām drīzi tvaika muzējs tiktu pie lielās peļņas

pirms 3 gadiem, 2018.08.27 14:52

Iveta K.

Paldies Ekonomist! Vislabāk būtu ja Jūs pats vai pati kaut ko atvērtu Gulbenē, būtu prieks par ikkatru aktivitātiuq...un par 1.00-2.00 EUR, es noteikti ik pāris dienas tur aizietu! Gaidīšu jaunumus!

pirms 3 gadiem, 2018.08.27 18:38

meh

1 EUR/stundā Tik esmu gatavs maksāt. Ja man tur 5 stundas nebūs ko darīt, tad naf verts.

pirms 3 gadiem, 2018.08.27 20:41

anne

Nez vai Zaļais tirdziņš ziemas sezonā vairs nebūs stacija?

pirms 3 gadiem, 2018.08.27 17:09

........

Jauns cilvēku "pievilkšanas" veids Gulbenē!!!

pirms 3 gadiem, 2018.08.28 08:17

Aija

Lasīju,kā par stacijas izmantošanu novadam būs jāmaksā pasakainā summa. Es tiešām nevarēšu atļauties maksāt tādu cenu. Kurš no ģimenes ies skatīties,kurš paliks aiz durvīm? Tas tāpat kā ar koncertiem. Ja grib aizbraukt visa ģimene,tad makā vakums. Vēl jau līdz Gulbenei jātiek. Nedzīvojam visi pilsētā.

pirms 3 gadiem, 2018.08.29 16:53

........

Interesanti kurā Latvijas pusē ir tāda vieta, kur ģimenēm viss ir par velti? Veikalos? Kultūras centros? Teātros? Kino? Tur jau tā lieta, ka BRAUC visur un maksā vai 13.00 EUR par skolēnu...bet ja ir tepat Gulbenes novadā un jāmaksā 5.00 EUR, tad tas ir šausmīgi dārgi!!! Savukārt Čipsu pakai nav žēl 1.95.....tā ir dzīves īstenība!

pirms 3 gadiem, 2018.08.29 21:14

Pasažieris

A kur būs uzgaidāmās telpas Bānīša pasažieriem??? Vēl jau tādi ir!

pirms 3 gadiem, 2018.08.29 19:30

Vietējās ziņas