Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ates svētkos cep maizi un gatavo kandžu 1

Ates dzirnavu muzejā Pļaujas svētki katru gadu pulcē cilvēkus no dažādām Latvijas vietām, bet gulbenieši tajos ir vienmēr. Arī pagājušajā sestdienā viņi ieradās Vidzemes lauku sētā, kur bija ne tikai svētku atmosfēras baudītāji, bet aktīvi rudens lauku darbu dalībnieki.

Dodas talkā kaimiņiem
Stāmerienietis Vilis Kļaviņš paguva gan maizi cept, kad kandžu tecināt. Ap kandžas aparātu, protams, kā bites ap medus podu spietoja vīri. Viņi slavēja arī brangu miežu alu. Turpretim tikko ceptas maizes smarža vilināja pie sevis visus, kad brūni kukulīši tika ņemti laukā no maizes krāsns. Tos varēja arī iegādāties.

 

"Maz ir palicis vietējo cilvēku, kuri var demonstrēt senos darbus. Tāpēc labi, ka talkā nāk kaimiņi un folkloras kopu dalībnieki no Ziemeriem un Pededzes, Balviem un Valmieras rajona. Vilis Kļaviņš savu prasmi rāda ne pirmo reizi. Turklāt mēs viņu izmantojam kāzu programmā, kura šogad ir atjaunota muzejā," stāsta muzeja direktore Natālija Pomerance.

 

Svētki ir izdevušies
No grauda līdz maizes klaipam un no linu stiebra līdz audeklam tika demonstrēti dažādi darbi, kā arī tika dota iespēja pamēģināt atklāt kalēja un podnieka amata noslēpumus.

 

"Vienīgais vēlējums tika izteikts - lai svētkos darbinātu arī kādu kuļmašīnu, tad rudens darbu un svētku aura būtu pilnīgāka. Nākamgad darīsim visu, lai kuļmašīna strādātu," sola N.Pomerance.


Atsauksmes liecina, ka šoreiz svētki izdevušies labāk nekā pērn. Apmēram 1000 cilvēku baudīja saulaino un silto dienu, klausoties lauku kapelā un lecot kādu jautrāku deju vai ejot rotaļā.

 

Kā unikālā izstādē priecēja keramikas izstrādājumi, pinumi, raga un pērlīšu rotas, koka karotes un grāmatas, kuras, protams, varēja arī iegādāties. Saulē dažādās krāsās zaigoja Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas "Sagša" segas un citi rokdarbi. Bagāts ir mūsu tautas pūrs, šī atziņa stiprina pašapziņu un dod jaunu enerģiju.

 

(Vairāk foto šeit)

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Vietējās ziņas