Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atjaunos Dzēsupītes tecējumu un sakops krastus 4

Būvprojektu Dzēsupītes atjaunošanai Gulbenes novadā gatavojas īstenot Vidzemes reģiona meliorācijas nodaļa. Valsts nozīmes ūdensnotekas nogāzes ir aizaugušas ar krūmiem, tajā aktīvi darbojas bebri, tāpēc veidojas piesērējums. Tas samazina upes spēju uzņemt apkārtnes notekūdeņus un tiek applūdinātas piegulošās teritorijas un drenu iztekas.

“Tiks atjaunota Dzēsupīte, kas ir valsts nozīmes ūdensnoteka. Tās kopējais garums ir 12,2 kilometri, no tiem vēsturiski regulētais posms ir gandrīz 7,9 kilometri. Eskpluatācijas aizsargjoslā tiks novākts apaugums, tīrīta gultne un izraktais piesērējums izlīdzināts apkārtnē. Lauksaimniecībā izmantojamajās zemēs aizsargjosla ir 10 metri, bet meža zemēs – 8 līdz 10 metri. Aizsargjosla meža zemēs tiek ierīkota tikai vienā ūdensnotekas pusē, bet lauksaimniecībā izmantojamajās zemēs – abās pusēs. Tiks likvidēti visi bebru aizsprosti, kas šajā ūdensnotekā ir izveidoti apmēram ik pēc 400 metriem. Paredzēts pārbūvēt sešas, tīrīt un remontēt četras caurtekas, kā arī atjaunot 44 drenu kolektorus,” stāsta uzņēmuma Gulbenes sektora vadītājs Andis Steps.

Viņš skaidro, ka upei piegulošo zemju īpašniekiem nav iemesla satraukumam, jo pēc atjaunošanas darbu pabeigšanas ekskavatoru savilktās kaudzes atbērtnē tiks izlīdzinātas, tiks novākti akmeņi un siekstas. Tos nokraus saimnieku norādītās vietās, lai netraucētu zemes apsaimniekošanu. Ūdensnotekas atjaunošanas darbos tiks atjaunoti tās sākotnējie projektētie parametri, neizmainot ūdensteces gultnes trasi. “Beidzot darbus, lauksaimniecībā izmantojamajās zemēs atbērtnes tiks arī diskota zeme, jo neviens negrib redzēt nepabeigtu darbu,” uzsver A.Steps. Šobrīd ir izsludināts iepirkums projekta būvdarbiem. Paredzēts, ka darbus varēs sākt jau šoruden. 

Vidzemes reģiona meliorācijas nodaļas vadītājs Ivars Kupčs informē, ka projekta izmaksas ir paredzētas 188 000 eiro. To īstenot ir paredzēts līdz 2017.gada 30.septembrim, taču to var pabeigt arī agrāk.

“Protams, projektā paredzēto darbu izpilde lielā mērā būs atkarīga no laika apstākļiem. Projekta dokumentācija prasīja ilgu laiku, tāpēc nebija iespējams darbus uzsākt agrāk. Ja rudenī laika apstākļi kavēs rekonstrukciju, tad tā būs jāveic nākamgad. Pērn rudens bija labvēlīgs, līdz jaunajam gadam varēja strādāt bez problēmām. Šogad jau jūlijs un augusts bija lietains, nav zināms, kā būs rudenī,” spriež I.Kupčs.

Viņš norāda, ka pavasarī darbus var kavēt putnu un zivju liegums. Par laimi, Dzēsupīte nav starp aizsargājamajām, tāpēc var cerēt, ka varēs netraucēti veikt atjaunošanas darbus. Projektu izstrādāja SIA “JOE”. Projekts ir iesniegts Lauku atbalsta dienestā, lai saņemtu Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Perimetrs

Paprasi googlei,saprotu ,ka no AUgulienas kājas aug upītei.Nez ko Pilsētas upītei nepiesaista nekādus līdzekļus,bet Beļava ir savos augstumos,būs izkopta vēl viena vieta,lai izdodas.

pirms 3 gadiem, 2016.09.02 11:30

Ass

Loti labi,vismaz kaut ka tiks sakopts.Normālās eiropas valstīs,līdz kuru līmenim mūsu Latvijai vēl kājām ejams vismaz piecreiz apkārt ekvatoram,katrs grāvis katru rudeni tiek iztīrīts ar speciālu tehniku,nerunājot par upēm un upītēm.

pirms 3 gadiem, 2016.09.03 13:15

upe to perimetram

Lasi rakstā-upīte ir valsts nozīmes ūdensnoteka...
uzsvars uz vārdu valsts!!!

pirms 3 gadiem, 2016.09.03 17:29

Vietējās ziņas