Atpūta laukos kļūs dārgāka

Krīzes smagumu izjūt arī uzņēmēji, kuri darbojas viesnīcu nozarē
Ar nākamo gadu 21 procentu pievienotās vērtības nodoklis tiks piemērots arī viesu izmitināšanas pakalpojumiem. Tā lēmusi Saeima. Līdz šim par šo pakalpojumu bija jāmaksā 5 procentu pievienotās vērtības nodoklis. "Dzirkstele" noskaidroja, kā ar nodokļa četrkāršošanās ietekmēs šīs nozares pārstāvjus mūsu rajonā.

Viesnīcu un restorānu asociācija ir pārliecināta, ka samazinātas, tas ir, 10 procentu pievienotās vērtības likmes piemērošana viesnīcu un restorānu pakalpojumiem dotu tikai pozitīvu ieguvumu Latvijas ekonomikas attīstībai.

Savukārt līdz ar 21 procenta pievienotās vērtības nodokļa likmes piemērošanu šai nozarē varētu bankrotēt apmēram 40 procenti no Latvijas naktsmītnēm.


SIA "SIA "Skaistie skati" atpūtas parka "Lācītes" reklāmas un mārketinga direktore Ingūna Ģēģere atzīst, ka zina viesu mājas, kuras nevar izturēt šādu nodokļa paaugstinājumu un bankrotēs.

"Arī mūsu uzņēmumam ir ļoti smagi, ja nodoklis tiek palielināts. Vēl joprojām neesam attapušies no šoka. Domājam, kā rīkoties tālāk," saka I.Ģēģere. Kā iespējamo risinājumu, lai uzņēmums dzīvotu, ir cenu paaugstināšana atsevišķiem pakalpojumiem.

"Jau tagad strādājam ekonomiskajā režīmā. Tas nozīmē, ka ir darbinieki, kuri nāk tikai uz pasākumiem. Jācer uz labāko, bet, kā īsti būs tālāk, to ir grūti pateikt. Katrā ziņā uzņēmumu ciet neslēgsim, jo, kā tautā saka, zem guļoša akmens ūdens netek," saka I.Ģēģere.

Perspektīvas ir smagas

Viesu nama "Pa laimes taku", kurš atrodas Lejasciema pagasta "Jaunbirzēs", īpašniece Judīte Beķere stāsta, ka pēc nodokļa paaugstinājuma būs spiesti celt cenas gan istabiņām, gan arī citiem pakalpojumiem.

"Ņemot vērā ekonomisko situāciju, tas ir traģiski, īpaši laukos. Mums nekas cits neatliek, kā tikai paaugstināt cenas. Ja, piemēram, tagad kāds vēlas mūsu viesu mājā pārlaist nakti, tas maksā 20 latus. Pēc nodokļu paaugstinājuma valstij sanāks maksāt ļoti lielu daļu no šī sniegtā pakalpojuma - apmēram četrus latus iepriekšējā viena lata vietā. Un tas ir ļoti daudz," saka J.Beķere.


Viesu nama "Pa laimes taku" īpašniece ir pārliecināta, ka būs smagi ne tikai nākamgad. "Izklaide cilvēkiem ir pēdējā vietā. Pirmajā vietā ir pārtika, maksa par dzīvokli. Perspektīvas ir smagas. Iespējams, nāksies dažus gadus nogaidīt, līdz mainīsies apstākļi," spriež J.Beķere.

Cenas paliks iepriekšējās

Savukārt atpūtas kompleksa "Vonadziņi", kurš atrodas Stāmerienas pagastā, īpašnieks Jānis Duļevskis "Dzirkstelei" saka, ka šajā atpūtas kompleksā viss paliks pa vecam. Atpūtas komplekss strādā un arī turpmāk darbosies katru dienu. Cenas "Vonadziņos" netiks paaugstinātas.

"Dažus darbiniekus jau iepriekš atlaidām. Tagad vairs nav ko atlaist," teic J.Duļevskis.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas