Atstarotājus lieto vairāk

Kārlis Kārkliņš: "Atstarotājs ir domāts, lai pasargātu cilvēku, kurš piedalās satiksmē kā kājāmgājējs vai riteņbraucējs."
Iestājoties gada tumšajam laikam, uz ceļiem visvairāk cieš gājēji un velosipēdisti, kas nelieto atstarotājus un tādēļ tumsā paliek nepamanīti.

Gulbenes rajona policijas pārvaldes Kārtības policijas biroja 3.nodaļas priekšnieks Kārlis Kārkliņš stāsta, ka ceļu policijas darbinieki rudenī veic pastiprinātu gājēju un velosipēdistu kontroli.

 

"Laikā, kad vakari kļūst daudz tumšāki, ir stipri apgrūtināta redzamība un, protams, visi satiksmes dalībnieki vēl nespēj laikus piemēroties šādiem apstākļiem. Šā gada deviņos mēnešos administratīvi ir sodīti 76 gājēji un velosipēdu vadītāji. Jānorāda, ka nereti ir gadījumi, kad policijas inspektori nesastāda protokolu par pārkāpumu, bet izsaka aizrādījumu, izskaidrojot personai pārkāpuma būtību un iespējamās sekas. Šāda prakse bieži tiek pielietota, arī veicot reidus sadarbībā ar citām valsts vai sabiedriskajām organizācijām akciju un kampaņu laikā," stāsta K.Kārkliņš.

 

Šobrīd ceļu policijas darbinieki ir iesaistījušies arī jaunizveidotajā kampaņā "Atstarotāju policija". Tās laikā inspektori, patrulējot uz ceļa, dalīs atstarotājus.

 

Bērni atstarotājus izmanto labprāt

Ceļu policijas priekšnieks atzīst, ka ir daļa cilvēku, kas lieto atstarotājus.

 

"Jāpiebilst, ka ar katru gadu mēs varam novērot, ka cilvēku skaits, kas lieto atstarotājus, palielinās. Ja atceramies situāciju pirms trim četriem gadiem, tad varam uzsvērt, ka, ņemot vērā aktīvās reklāmas kampaņas un policijas profilaktisko darbu, cilvēki atstarotājus lieto daudz vairāk," vērtē K.Kārkliņš.

 

"Neapšaubāmi, arī paši gājēji un velosipēdisti kļuvuši apzinīgāki. Jaunieši un bērni labprāt izmanto atstarotājus gan pie apģērba, gan somām. Arī pieaugušie neizvairās no atstarotāju izmantošanas, taču viņi nav tik apzinīgi, jo daudziem ir gadu gaitā iegājušies maldīgi stereotipi vai vienkārši vienaldzīga attieksme kā pret noteikumu normām, tā arī pat pret savu paša veselību un dzīvību. Atstarotājs pirmām kārtām ir domāts, lai pasargātu cilvēku, kurš piedalās satiksmē kā kājāmgājējs vai riteņbraucējs."

 

Gulbeniete Inese laikrakstam atklāj, ka viņa lieto atstarotāju, kad pārvietojas kājām. "Atstarotājs ir nepieciešams. Es pati esmu arī autovadītāja - cilvēkus ar atstarotājiem ir vieglāk pamanīt, jo atstarotājs jau zibina pa gabalu, kas autovadītājam liek uzmanīties. Tiesa, man ir arī gadījies, ka, lai arī cilvēkam ir bijis atstarotājs, es viņu esmu pamanījusi pēdējā brīdī - acīmredzot atstarotājs ir brāķis un tik labi neatstarojas," stāsta sieviete.

 

Jālieto arī apdzīvotās vietās

No cilvēkiem ir dzirdēts arī viedoklis, ka viņiem atstarotājs nav nepieciešams, jo viņi pa tumsu nepārvietojas.

 

"Ceļu satiksmes noteikumu 19.punkts nosaka, ka atstarotāji gājējiem jālieto, ne vien pārvietojoties tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām, bet arī apdzīvotās vietās, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots. Atgādināšu, ka pat relatīvi labi apgaismotās vietās var rasties situācijas, ka gājējs ir grūti pamanāms, piemēram, kad ir lietus vai snieg sniegs, tumšas krāsas drēbes saplūst ar vidi. Šādos apstākļos atstarotājs izcels un apzīmēs gājēju un viņa pārvietošanos autovadītājam," ir pārliecināts K.Kārkliņš.


Statistika

 

* Šā gada 9 mēnešos administratīvi sodīti 76 gājēji un velosipēdisti.


* Notikuši seši satiksmes negadījumi, kuros cietuši pieci velosipēda vadītāji, kā arī viens gājējs.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas