Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība "dzīvoja pāri saviem līdzekļiem" 11

Lai izvairītos no pēkšņiem pārsteigumiem, piemēram, atskārsmes, ka slimnīca gadiem slīkst parādos, kā tas atklājies Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības gadījumā, Veselības ministrija (VM) vēlas palielināt valsts lomu pašvaldību slimnīcās. Tas attiektos uz neatliekamās palīdzības sektoru slimnīcā un nozīmētu to, ka VM piedalītos budžeta apstiprināšanā un veidošanā pēc vienotiem principiem, kā arī būtu teikšana par valdes sastāvu, ja valde ilgstoši rīkojas neefektīvi.

Viens no pamudinājumiem ieviest šādas izmaiņas saistās ar ziņu saņemšanu, ka pēdējo divu triju gadu laikā Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībai izveidojušies lieli parādi, Diena uzzināja VM. Gulbenes novada pašvaldības priekšsēdētāja Sandra Daudziņa nesniedza informāciju par parāda apjomu, tikai norādīja, ka parāds radies, «samazinot valsts dotācijas un izveidojot apvienību». VM pieprasījusi informāciju par parādu. Sākotnējā informācija liecina, ka par iedzīvotāju ienākuma nodokļa un sociālo iemaksu nemaksāšanu izveidojies apmēram 600 tūkstošu latu parāds, kas ir lielākā daļa no kopējā parāda, izriet no VM valsts sekretāra Rinalda Muciņa teiktā.  

Bārzdiņš rosina mainīt rezidentūras sistēmu, lai novērstu speciālistu trūkumu reģionos 5
Slimnīcas vadība savukārt esot vērsusies VM ar lūgumu atmaksāt tai vairāk nekā pusmiljonu latu par sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, par kuriem valsts neesot samaksājusi, taču R. Muciņš norāda, ka prasība ir nepamatota. Proti, slimnīca pati izvēlējusies uzturēt divas uzņemšanas nodaļas abās slimnīcās, nevis koncentrēt uzņemšanu vienā slimnīcā, maksājusi darbiniekiem lielas algas un nav efektivizējusi savu darbību.

 

«Dzīvoja pāri saviem līdzekļiem,» rezumē R. Muciņš un piebilst - VM visām slimnīcām par veselības aprūpes pakalpojumiem maksā vienlīdzīgi. Tiesa, pašlaik esot panākta vienošanās ar valsti, ka apvienībai nodokļu parāds nav nekavējoties jāatmaksā. Ar apvienības vadību Dienai pirmdienas pēcpusdienā neizdevās sazināties.

 

Veselības ministrs Juris Bārzdiņš (ZZS) par priekšlikumu palielināt valsts lomu pašvaldībām piederošajās slimnīcās saka: «Esmu izteicis ieceri, par ko būs jālemj nākamajai valdībai.»

 

Ministrs norāda - pašvaldībām piederošajām slimnīcām «finansējums vismaz par 90% nāk no valsts ar saukli - neatliekamajai palīdzībai». Taču atšķirībā no slimnīcām - valsts kapitālsabiedrībām -, kurās valsts kapitāldaļu turētājs VM valsts sekretārs apstiprina budžetu pēc vienotiem principiem, turklāt var mainīt valdes sastāvu, ja valde sistemātiski pieļauj kļūdas, pašvaldībām piederošās slimnīcās tā nav - VM var tikai iepazīties ar gada pārskatos pieejamo informāciju, un tad iejaukties jau, iespējams, ir par vēlu.

 

Pievieno komentāru

Komentāri 11

cita

tNav ko novelt vainu uz valsti. Finansējums gan Madonai, gan Gulbenei ir vienāds, - tad nez kāpēc turpat blakus Madona plaukst un zeļ?

pirms 9 gadiem, 2011.09.16 09:30

Labais

Alūksnieši bija tālredzīgāki un negāja tajā apvienībā. Balvenieši pieļāva kļūdu. Būtu palikuši atsevišķi un Latgales reģiona, tad tuvākā reģiona slimnīca ir Rēzekne-100 km. Izredzes uz slegšanu - mazākas. Tagad pēc apvienības restrukturizācijas grūti pateikt kas būs ar Balvu slimnīcu.

pirms 9 gadiem, 2011.08.31 10:47

...

Secinājums viens, novadā strādā nekompetenti cilvēki, kuriem nav saprašanas kas par ko un kā...ja kaut vienam nāktos atmaksāt izdevumus, kuri radušies nepareizo lēmumu pieņemšanas dēļ, pirms grieztu vismaz 5 x izmērītu...

pirms 9 gadiem, 2011.08.31 08:53

upsis

Slimnīcu apvienībai ir vadība un valdē ir cilvēks no novada, šiem cilvēkiem ir savi pienākumi un atbildība, par to viņi visi saņem atalgojumu un izrādās ne mazo...rodas jautājums, tad kāpēc ir izveidojusies situācija, ka par to, ka viss ir nolaists līdz kliņķim, nevienam nav nekādas atbildības...tad par ko šiem cilvēkiem ir maksātas algas...

pirms 9 gadiem, 2011.08.31 08:47

vai tad Antaņevičs novada domē slimnīcas sakarā turpinās sēdēt iesildita vietā?!! priekšniekiem kā pīlei ūdens - nopurinās un augstu paceltu galvu un smīniņu uz lūpām soļos tālāk? vai tad viņš neko ne zināja, ne redzēja? dīvaini... mūsu valstī viss pa vecam, nekas nemainās un laikam arī nemainīsies. no lielajiem priekšniekeļiem neviens arī neiedomās atbildību paprasīt... bail metas, jo tuvojas vēlēšanas un tur arī visi vecie fūrmaņi pargrupējušies turpinās stūrēt Latvijas kuģi bezdibenī. Viņus taču visus atbrīvoja par sliktu darbu, bet nav jau kas paprasa atskaitīties par paveikto. nekādas atbildības. vai tad nevajadz

pirms 9 gadiem, 2011.08.30 23:38

Grūti noticēt, bet nu slimnīcu apvienība ir neizdevusies apvienība. Vajadzēja jau sākties Gulbenes slimnīcai renovācija (lifts, operāciju bloks u.t.t.), bet nu nav. Kur tad nauda ir?

pirms 9 gadiem, 2011.08.30 23:11

no malas

Nupat pa TV Kuldīgas slimnīcas šefs pauda savu sašutumu, ka par vienu un to pašu ķirurģisku manipulāciju ( ja pareizi atceros - aklo zarnu) vienai rajona slimnīcai valsts maksā 4 x vairāk nekā citai... kas tur veselības ministrijas augšās īsti notiek???...itāļu mafija droši vien nobāl.
Te mēs ..iršam ka vajajadzēja tā vai šitā, un visus aktīvos ļaudis cietumā.. jaunajai slimnīcas pārvaldei kandidātu tātad pietiek,jo nekompetenti cilvēki taču nevarētu atļauties spriest par lietām ( kā slimnīcas vadīšana), par kurām paši maz ko saprot.
Ek tauta... savas suņa dabas dēļ esam šito visu godam pelnījuši.

pirms 9 gadiem, 2011.08.30 22:30

urbis

Ko jūs te varat ..irst per lietām, ko nesaprotat. Vajag lasīt- nav maksāti nodokļi, bet tajā pašā laikā valsts nav samaksājusi par darbu un, droši vien, arī nesamaksās. Valsts turpina savu līniju- aizklapēt ciet mazās slimnīcas, ja neizdevās labprātīgi, tad nožņaugs ar naudu, ko nedos un viss. Tad arī varēsiet kulties uz Rēzekni vai Valmieru, šeit paliks tikai mirstamās gultas, varbūt kaut kāds traumpunkts. Bet kam ir kaut kādi personīgie motīvi pret kaut ko, tad tos kārtojiet ne caur šejieni!

pirms 9 gadiem, 2011.08.30 21:42

es

Jaceviča arī lai atdod naudu. Kādam jāatbild. Ja kaut vienu ietupinātu, tad varbūt raustītos.

pirms 9 gadiem, 2011.08.30 21:04

atbalstu

A ko ta domāja novada domes vadība.Visu laiku tikai Vasj..,Vasj,..Undzīvoja zaļi.Tak vienreiz vajadzētu lietas sAUKT ĪSTAJOS VĀRDOS.Tak par neizdarībām vajadzētu vienreiz sākt maksāt.Bet laikam ne jau mūsu novadā.

pirms 9 gadiem, 2011.08.30 15:51

atbalstu

Sen vajadzeeja izdzenaat veco valdi,par veelu paarbaudes un auditi!!!

pirms 9 gadiem, 2011.08.30 11:55

Vietējās ziņas