Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bānītim finansējums ir līdz 2018.gadam

Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andris Apinītis, Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis un SIA “Gulbenes – Alūksnes bānītis” valdes loceklis Aldis Kreislers Rīgā tikās ar VAS “Latvijas dzelzceļš” prezidentu Edvīnu Bērziņu, lai pārrunātu dzelzceļa satiksmes un bānīša attīstības perspektīvas.

“Atzinīgi tiek vērtēts, ka pēdējā pusotra gada laikā Gulbenē dzelzceļš ir atdzīvojies, jo to savas produkcijas transportēšanai izmanto gan vairāki graudu ražotāji, gan arī koksnes granulu rūpnīca. Par finansējumu bānīša darbībai ir skaidrība līdz 2018.gadam. Kā būs pēc tam, par to būs jārunā un jālemj. Taču ir zināma “Latvijas dzelzceļa” nostāja – bānītis ir jāsaglabā kā kultūrvēsturiska vērtība,” informē A.Apinītis.

A.Dukulis norāda, ka bānītis nav un nevar būt rentabls projekts, taču reģionā tas ir nozīmīgs tūrisma objekts - gadā pārvadā apmēram 20 000 pasažieru. Desmit šaursliežu dzelzceļa līnijas punkti ir ietverti mobilās aplikācijas “Dzelzceļa spēle. Toreiz un tagad” kartē, kas izveidota dzelzceļa 155 gadu jubilejai. Turklāt bānītis paver iespējas attīstīt kopīgus tūrisma maršrutus ar Igauniju.

E.Bērziņš atzīst, ka bānīša darbības finansējums ir risināms, tāpēc pašlaik tiek sagatavots daudzgadu līgums starp Satiksmes ministriju un “Latvijas dzelzceļu”.

Dzelzceļa likuma grozījumos, kas stāsies spēkā no 2018.gada, ir paredzēts izstrādāt jaunu finansējuma modeli ne tikai bānītim, bet visām dzelzceļa struktūrvienībām. Modeli iekļaus daudzgadu līgumā, kas tiek gatavots. Pēc Eiropas Savienības regulējuma tiek pieprasīts valdībai slēgt līgumu ar infrastruktūras pārvaldītāju, šinī gadījumā ar “Latvijas dzelzceļu”.

 “Ja tāda nav, tad dzelzceļš ir ieinteresēts saglabāt tikai tās līnijas, kas nodrošina peļņu. Savukārt maz noslogotās līnijas tiek slēgtas. Tāda ir arī līnija Gulbenes virzienā, kuras noslogojums ievērojami atpaliek no galvenajiem tranzīta koridoriem,” spriež A.Kreislers.

Tomēr pozitīvas tendences dzelzceļa izmantošanā kravu pārvadājumiem dod cerības līnijas saglabāšanā un attīstībā.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas