Bažas rada augļu dārzi

Rankas pagasta SIA "Vecpāpani" saimnieks Māris Brencis ir nobažījies par šā gada augļu un aveņu ražu, jo krasās gaisa temperatūras maiņas kaitē gan ābelēm, gan avenājiem.

"Domāju, ka ne viss šajā pavasarī liecina par pozitīvo. Karstā saule dienā un sals naktīs kaitē augļukoku stumbriem un ziedpumpuriem, kas dienā sasilst un jau grib sākt veģetēt, bet naktī atdziest. Varētu ciest ziedpumpuri, apsalt miza. Pieredze liecina, ka šādas temperatūras maiņas atstāj nelabvēlīgu iespaidu un augļu raža varētu būt mazāka. Atceros, ka bija jau viens tāds pavasaris, kad līdzīgu iemelsu dēļ cieta gan augļukoki, gan avenāji," stāsta M.Brencis. Viņš domā, ka varētu palīdzēt kaļķošana, bet nākoties paļauties uz augstāku spēku, jo nokaļķot 700 ābeļu neesot fiziski pa spēkam.
Savukārt agronoms Imants Kārkliņš no Balvu novada atgādina, ka pēdējos trīs gados augsne nav pilnībā sasalusi, īpaši zemākajās vietās. Tas nozīmē, ka augļukoku saknes ir gatavas strādāt. Dzīvības procesi sākas visā ābeles stumbrā.

 

"Marts ir nelabvēlīgs mēnesis augļkopībā atšķirīgās temperatūras dēļ. Tā ābeles puse, kas rudenī nav kaļķota vai apsieta, saulē sasilst un miza atdzīvojas. Naktī, kad ir auksts, tā salst, tāpēc īpaši jauno ābelīšu maigā miza tā rezultātā krokojas. Cilvēki brīnās, kas tā par slimību. Miza iekalst un atlec no stumbra. Ja vasara ir nelabvēlīga, tad rodas dažādas slimības," stāsta agronoms. Viņš iesaka ābelītes rūpīgi kopt un apgādāt ar nepieciešamajām barības vielām.

 

"Jau februārī augļukokus vajadzēja kaļķot, kaļķošanas materiālam pievienojot vara vitriolu. Diemžēl mēs vēl īsti neesam apzinājušies kaļķošanas nozīmi. Marts lielākoties bija saulains un nelabvēlīgi ietekmēja augļukokus," secina I.Kārkliņš. Agronoms bilst, ka viennozīmīgi šobrīd nevar teikt, ka nebūs augļu ražas, jo vēl ir jāpārbauda pumpuri.

 

"Situācija nekad nebūs vienāda visos augļudārzos, jo liela nozīme ir tā atrašanās vietai, barības vielām un saimnieka atbildībai," saka speciālists.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas