Bitenieki pulcējas pēdējā seminārā

Latvijā Biškopības biedrība apvieno 1300 dravniekus
Beļavas pagasta zemnieku saimniecībā "Rozītes", kur saimnieko biškopis Jānis Rožlapa, 2.septembrī notika šogad pēdējais novada biškopju seminārs, kurā pulcējās apmēram 50 bitenieki. Starp viņiem bija gan ļoti pieredzējuši dravnieki, gan cilvēki, kuri ar medus ieguvi nodarbojas tikai dažus gadus. Semināra tēma bija par skudrskābes pielietojumu cīņā pret bišu ērču izraisīto slimību varatozi.

Teorētiski un praktiski

 

Seminārā piedalījās Latvijas Biškopības biedrības lektors bitenieks Guntars Melnis, kurš vispirms teorētiski iepazīstināja ar skudrskābes pielietojumu, bet pēc tam bitenieki devās pie stropiem, lai darbotos arī praktiski.

 

"Labāk ir vienreiz redzēt, nekā desmit reizes dzirdēt, jo medus nav tikai to biškopju dravās, kur nevērīgi pieiets cīņai ar varatozi. Skudrskābe ir vienīgais preparāts, kas spēj iznīcināt bišu ērces pat aizvākotos peros, bet tā ir ļoti bīstama viela, jo spēcīgi iztvaiko un var radīt apdegumus," stāsta G.Melnis. Tieši šā iemesla dēļ vairāki semināra dalībnieki atzina, ka labāk izvēlas skābeņskābi.

 

"Man ir bioloģiskā saimniecība, tāpēc atļauts izmantot tikai skābeņskābi un skudrskābi. Es strādāju ar otro, bet atšķirībā no seminārā dzirdētā visu daru daudz vienkāršāk. Manā 30 bišu saimju dravā viss ir atkarīgs tikai no tā, cik apzinīgi pārbaudu stropus un kā izvērtēju konkrēto situāciju," saka J.Rožlapa.

 

Ļoti zinātkāri cilvēki

 

"Biškopji interesējas absolūti par visu. Tā ir ziņkārīgākā mūsu sabiedrības daļa Latvijā. Arī pats būdams bitenieks, esmu pārliecinājies, ka dravu īpašniekiem ir ļoti noderīgi praktiski pavērot, kā strādā citi, jo biškopība ir savrupa nodarbe, kurā netiek iesaistīts daudz cilvēku, tāpēc katram ir savas metodes un pieredze," saka G.Melnis.

 

Viņš atzina, ka Latvijā biškopība iet plašumā, jo Biškopības biedrība Latvijā ir skaitliski lielākā un apvieno 1300 biedrus. Biedrība ir arī vienīgā, kas reāli rūpējas par saviem biedriem, piegādājot medikamentus bišu slimību apkarošanai, sniedzot bezmaksas konsultācijas, organizējot mācību seminārus, lai veicinātu šīs nozares attīstību.

 

"Biškopība ir saistīta ar dvēseles mieru, veselību, nerunājot par biznesu - medus tirgošanu, jo katram dravniekam ir savi klienti. Citu biškopības produktu ieguve saistās ar pārstrādi, tāpēc biedrība ar to nenodarbojas," stāsta konsultants.

 

Laba relaksācija

Sandra Smala Druvienas pagastā līdztekus savam tiešajam ārstes darbam jau 20 gadus kopā ar mammu apsaimnieko 20 bišu saimes.

 

"Lai gan seminārs ir par skudrskābi, ko pielietojam arī savā dravā, tomēr atkārtošana ir zināšanu māte. Piedaloties šādos semināros, lielākais ieguvums ir no biškopju savstarpējām sarunām, kurās atklājas viņu pieredze," saka S.Smala.

 

Viņa atzīst, ka biškopība cilvēkam palīdz relaksēties.

 

"To papildina dūmu un aromterapija, bišu indes injekcijas un galvenais - medus. Pie bitēm vajag daudz darba, ar pieskriešanu tikai sestdienās un svētdienās nekā nebūs," uzskata S.Smala un visiem iesaka noguruma brīžos īpaši karstā laikā izdzert glāzi ūdens ar medu.

 

96 gadus vecais Oskars Peizums no Stāmerienas pagasta atzīst, ka skudrskābes pielietojumam izdomājis pats savu ērtu un precīzu metodi. Ar bitēm viņš nodarbojies kopš bērnības, tāpēc arī pats varētu daudz ko ieteikt citiem. O.Peizums tāpat kā daudzi bitenieki uzskata, ka šis gads medus ienesumā ir vidējs, jo bijuši mainīgi laika apstākļi.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas