Būs nodokļa atvieglojumi

Šonedēļ valdība akceptēja palielināt neapliekamo minimumu līdz 100 latiem, bet nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošām personām - līdz 70 latiem. Tas stāsies spēkā ar 1.janvāri. Par to informē Finanšu ministrija.

Nodokļos iekasēs mazāk Pašreiz neapliekamais minimums ir 80 lati, bet atvieglojums par apgādājamām personām ir 56 lati mēnesī.


Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta Preses nodaļas pārstāvis Igors Ivanovs "Dzirkstelei" skaidro, ka no šīm summām netiks atvilkti nodokļi.

 

"Piemēram, ja jūs saņemat algu 200 lati, tātad neapliekamais minimums ir 100 lati, no kuriem nodokļus neatvelk, un var atvilkt tikai no 100 latiem, kas palicis pāri. Bet, ja vēl apgādībā ir esoša persona, tad nodokļi kopā netiek atvilkti no 170 latiem," norāda I.Ivanovs.


Viņš piebilst, ka, palielinot neapliekamo minimumu, faktiski nozīmē, ka nodokļos iekasēs mazāk, bet tajā pašā laikā cilvēkiem paliks vairāk naudas un viņi vairāk to tērēs.

 

"Savukārt tas, ka viņi tērēs, nozīmē, ka cilvēkiem pieaugs patēriņš, valstī attīstīsies ekonomika un uzņēmējiem būs iemesls vairāk ražot," saka I.Ivanovs.

 

Likumā par iedzīvotāju nodokli 13.pantā ikviens var noskaidrot, kas ir apgādībā esošās personas. Piemēram, maksātājam paredzēti šādi atvieglojumi: par nepilngadīgu bērnu, par bērnu, kurš turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, par nestrādājošu laulāto, par nestrādājošiem vecākiem un vecvecākiem, par brāli, māsu, kas ir jaunāki par 18 gadiem, ja viņiem nav darbspējīgu vecāku. Plašāk ar šo likumu var iepazīties "www.likumi.lv".
I.Ivanovs piebilst, ka apgādniekam ir atvieglojumi par katru viņa apgādībā esošo personu.

 

Ģimenes budžetā īpašu izmaiņu nebūs

Valsts ieņēmumu dienesta Vidzemes reģionālās iestādes Gulbenes nodaļas konsultāciju daļā "Dzirkstele" noskaidroja, ja, piemēram, kāds no vecākiem vēlas ņemt apgādībā bērnu, tad abiem vecākiem ir jāierodas ieņēmumu dienestā ar algas nodokļu grāmatiņu. Viens no vecākiem ņem savā apgādībā bērnu, otrs ar savu parakstu apliecina, ka bērns ir mammas vai tēva apgādībā. Ja cilvēks dzīvo pagastā, tad viņš šo jautājumu var nokārtot savā pašvaldībā.

 

Gulbeniete Dace Šavlovska uzskata, ka tie pāris lati, kas nāks klāt ar jauno gadu, tomēr neko daudz ģimenes budžetā neizteiks, jo inflācija veikalos joprojām ir ļoti jūtama.

 

"Ieejot veikalā un paskatoties, piemēram, cik maksā piens, tad ir vienalga, vai apliekamais minimums ir 80 lati vai 100 lati. Nejūt tos pāris latus. Varētu valdība tomēr domāt, lai cilvēki tiešām justu to, ka viņiem ir vieglāk. Jo tagad ir tā, ka ar vienu roku iedod, bet ar otru paņem atpakaļ," saka D.Šavlovska.

 

Pirms četriem gadiem Ministru kabinets pieņēma lēmumu pakāpeniski paaugstināt neapliekamo minimumu un apgādībā esošo personu atvieglojuma apmēru. Tas nosaka, ka valdībai katru gadu jāpārskata neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmērs.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas