Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Būvdarbu laikā atrod vēsturisko Stāmerienas pils jumta segumu 4

2018.gada nogalē, atjaunojot un restaurējot Stāmerienas pils jumtu un fasādi,  remontstrādnieku komanda konstatēja, ka esošie pils jumta atšķirīgu formu un izmēru cementa dakstiņi, kurus bija paredzēts saudzīgi demontēt un atkārtoti izmantot, ir drūpoši un to atkārtota montāža nav iespējama, informē  Gulbenes novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vecākā projektu vadītāja Vita Lāčkāja-Krūmiņa.

Viņa stāsta, ka jau mākslinieciskās un arhitektoniskās izpētes laikā, Latvijas Valsts vēstures arhīvā veicot dokumentu analīzi, iegūta informācija, ka 1887.gada būvju sarakstā Stāmerienas pils ēkai norādīts dabīgā šīfera jumta segums.

"Atšķirīgie četru veidu cementa dakstiņi jumta klājumā izmantoti tikai pēc ugunsgrēka, tas ir, 1908.gadā uzklāts cementa dakstiņu segums, kas šobrīd ir daļēji saglabājies un ir neapmierinošā stāvoklī. Būvdarbu laikā, rokot tranšejas lietus kanalizācijas izbūvei, atrastās dabīgā šīfera lauskas ir pierādījums savulaik lietotajam jumta seguma materiālam. Lai nodrošinātu kvalitatīvu jumta seguma iesegšanu un garantētu ilglaicīgu tā izmantošanu, bojātā cementa dakstiņu jumta seguma vietā būvuzņēmējs piedāvāja ieklāt pēc formas līdzīgo dabīgā šīfera (slānekļa) jumta segumu, iekļaujoties plānotajās jumta seguma izbūves izmaksās," skaidro vecākā projektu vadītāja.

V. Lāčkāja-Krūmiņa norāda, ka 2019.gada sākumā Nacionālā kultūras mantojumu pārvalde ir saskaņojusi Stāmerienas pils jumta seguma materiāla maiņu no cementa dakstiņiem uz dabīgā šīfera (slānekļa) segumu. Līdz ar to šā gada nogalē pils būs ieguvusi jaunu ārējo veidolu.

Stāmerienas pils jumta un fasādes atjaunošanu un restaurāciju darbi norisinās projekta “Gaismas ceļš caur gadsimtiem” ietvaros.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

āžakāja

Kad izvedīs sniegu no ielām,te tik sāpe par vecu graustu šiferiem.

pirms gada, 2019.01.16 11:35

Es

Ir taču ziema..... Priecājies par sniegu.....

pirms gada, 2019.01.16 11:47

Zina

Pats nokusīs,nepaspēsi ne acu pamirkšķināt.

pirms gada, 2019.01.16 13:58

vajag tikai rakt

Nu re,paraka un atrada.Jārok vēl,līdz atradīs to zelta naudas podu,kas tur paslēpts,būs par ko pili restaurēt.

pirms gada, 2019.01.16 16:35

Vietējās ziņas