Cer vēl pelnīt ar brūklenēm un dzērvenēm

Šogad ogot un sēņot pārdošanai - izdevīgi kā vēl nekad
Augusta pēdējās dienās skolas vecuma bērni kopā ar ģimeņu pieaugušajiem cilvēkiem vēl steidz mežos lasīt ogas un sēnes, lai nopelnīto naudu izmantotu, iegādājoties jaunajam mācību gadam nepieciešamo. "Dzirksteles" aptaujātie ogotāji un sēņotāji stāsta, ka vislabāk šovasar piepelnījušies, lasot mellenes. Tagad tās gandrīz beigušās, sācies brūkleņu laiks. Ogu un sēņu lasītāji vākumu pēc izvēles var nodot kādā no vismaz pieciem uzpirkšanas punktiem Gulbenē. Visur cenas ir apmēram līdzīgas.

"Jācer, ka par brūklenēm uzpircēji sāks maksāt vairāk. Pašlaik cena nav lielāka par 45 santīmiem par kilogramu ogu. Vēlāk, kad jau sāksies skola, nedēļas nogalēs noteikti kopā ar ģimeni vēl brauksim lasīt dzērvenes," stāsta 15 gadus vecā gulbeniete Ilze, kuru "Dzirkstelei" izdodas satikt kādā no ogu un sēņu uzpirkšanas punktiem Gulbenē.

 

Viņa vakar nodeva pašas salasītos piecus litrus brūkleņu. Esot lasījusi visu dienu. Ogas vēl nav pilnīgi sārtas. Taču gaidīt vairs nevarot, jo jau tā lasītāju mežā esot vairāk nekā pasu ogu.

 

Pirmo sezonu ogas un sēnes Gulbenē uzpērk kāda Balvu firma. Tās pārstāvis Ilmārs "Dzirkstelei" stāsta, ka šogad šīs puses mežos ogu un sēņu esot uz pusi mazāk nekā pērn. Ogas viņš tālāk pārdod firmām Igaunijā, kur esot elastīga nodokļu sistēma, bet sēnes - vietējam tirgum. Ar meža mātes veltēm Ilmārs nodarbojas jau 15 gadus un labi pārzina ogu un sēņu pirkšanas un pārdošanas plusus un mīnusus.

 

Tieši tāpēc, ka šovasar mežs ir mazāk dāsns, uzpircēji ir saskrullējuši tādas cenas, kādas nav bijušas nevienu citu gadu. Par kilogramu melleņu Gulbenē maksāts pat pusotrs lats. "Tagad mellenes jau iet uz beigām. To mežos palicis pavisam nedaudz. Turklāt ogas vairs nav kvalitatīvas, sašķīst," saka Ilmārs.

 

Brūklene pret melleni ir pavisam lēta oga. Turklāt pēc brūklenēm arī ir mazāks pieprasījums. Tomēr Ilmārs cer, ka uz vispārējā fona, kad mežs nav tik dāsns kā citus gadus, arī brūklenēm cena vēl varētu celties. Kādas būs dzērveņu cenas, uzpircējs pagaidām nezīlē.

 

No sēnēm uzpircējus interesē tieši gailenes. To cena atkarīga no tā, kādā laikā - lietainā vai sausā - sēnes salasītas. Peļņas tīkotājiem sausā laika vākums cenas ziņā ir izdevīgāks. Pašlaik cena svārstās 60 līdz 80 santīmu robežās par gaileņu kilogramu.

 

Ilmārs stāsta, ka ogu un sēņu uzpirkšanas biznesā cenu dempinga nav un nevar būt, jo firmas rūpīgi tam seko un cenšas rīkoties koleģiāli. Prece ātri bojājas. Tāpēc katras dienas vakarā uzpirktais tiek transportēts tālāk pārpircējiem.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas