Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Cik maksās kafija, degviela un alkohols?

Palielinot akcīzes nodokli, cenu maiņas var būt gan lielākas, gan mazākas
Ar 1.februāri stāsies spēkā grozījumi likumā par akcīzes nodokli. Tā likmes tiek palielinātas alkoholam, bezalkoholiskajiem dzērieniem, kafijai un naftas produktiem. Savukārt cigaretēm akcīzes nodokļa likmju palielinājums jau ir stājies spēkā ar 1.janvāri.

Grozījumi likumā paredz, ka alum par 100 litriem tiek palielināta akcīzes nodokļa likme no 1,30 uz 1,45 latiem par katru absolūtā spirta tilpumprocentu.

Smēķējamajai tabakai tiks palielināta nodokļa likme no 14 uz 23 latiem par kilogramu tabakas. Vīnam un raudzētiem dzērieniem likme tiks palielināta no 30 uz 40 latiem par 100 litriem. Pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem nodokļa likme palielināsies no 705 uz 825 latiem par 100 litriem absolūtā spirta.


Arī bezalkoholiskajiem dzērieniem likmi palielinās no 2 uz 4 latiem par 100 litriem, kafijai no 50 uz 100 latiem par 100 kilogramiem. Abiem produktu veidiem likmes palielinājums ir dubultā. Nodokļu likme minētiem produktiem nav mainīta kopš 2000.gada.

Par degvielas cenu grūti kaut ko prognozēt

Finanšu ministrijas grozījumi paredz palielināt akcīzes nodokli gan bezsvina benzīnam, gan dīzeļdegvielai. Tas tiks palielināts par 4,1 santīmu uz litru.
Degvielas uzpildes stacijas "Ziemeļu naftas" Gulbenes filiāles mazumtirdzniecības vadītājs Agris Libeks "Dzirkstelei" saka, ka degviela ir tāds produkts, par kuru neviens neko nevar prognozēt.

"Es nevaru pateikt, vai ar 1.februāri būs jāmaksā vairāk vai mazāk par degvielu. Ja paskatāmies, cik degviela maksāja pirms pusgada - tie bija gandrīz 80 santīmi, tagad tā maksā apmēram 55 santīmi. Tātad pāris mēnešu laikā ir radusies starpība par 25 santīmiem. Pēc nepilna mēneša degvielai mainīsies akcīzes nodoklis. Varbūt būs tā, ka cena ies uz augšu un nāks klāt vēl lielāks akcīzes nodoklis, bet varbūt cena ies uz leju un nāks klāt jaunā akcīze, un šādā gadījumā neviens cenas palielināšanos arī nejutīs, kaut arī akcīzes nodoklis tiek paaugstināts," skaidro A.Libeks.

Cenu izmaiņas noteiks ražotāju un piegādātāju rīcība

Veikala "Maxima" sabiedrisko attiecību speciālists Ivars Andiņš "Dzirkstelei" norāda, ja ražotāji un piegādātāji, jo tieši viņi maksā akcīzi, valdības noteiktās akcīzes izmaiņas automātiski pieskaitīs precēm, tad, piemēram, 0,5 kilogramu kafijas paka kļūs dārgāka par 25 santīmiem, divu litru limonādes pudele - par 4 santīmiem, 0,5 litru 50 grādu degvīna pudele par - 40 santīmiem dārgāka. Bet pirmie ražotāju paziņojumi par cenu maiņu rāda, ka tas ir tikai orientējoši, jo reālās ražotāju cenu maiņas var būt gan lielākas, gan mazākas.

"Piemēram, "Aldaris" apmēram 20 procentiem produkcijas veidu savu pārdošanas cenu mums samazina, lai gan akcīzes kāpumam to teorētiski vajadzētu sadārdzināt. Turpretī daži citi alus ražotāji cenas tikai paaugstina. Tātad tīri matemātiski cenu pieaugumu apmērus prognozēt nevaram, jo to lielā mērā noteiks ražotāju un piegādātāju rīcība," saka I.Andiņš.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas