Cimdi stāsta stāstus

Izstādē piedalās 50 adītājas ar 268 darbiem
Gulbenes kultūras centra vestibilā ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas "Sagša" iekārtotā izstāde "Vecmāmiņas cimda stāsts". Gulbenes novadā tas ir pirmais mēģinājums, lai sapulcinātu cimdu adītājas un aktualizētu rokdarbu prasmes pārmantojamību. Katrs cimdu pāris ir konkrēta cilvēka domu un roku darināts, tāpēc tam ir savs stāsts. Vairāk foto šeit.

Uz izstādi cimdi atceļojuši no Stāmerienas, Jaungulbenes, Galgauskas, Tirzas, Lizuma, Daukstu, Lejasciema pagasta un Gulbenes pilsētas. Cimdus Lizuma vidusskolas skolotājas Skaidrītes Burkites vadībā adījušas arī 13 un 14 gadus vecas meitenes, kas tikai vēl izzina brīnišķīgo rokdarbu pasauli.  

Dzīves un mirkļa grāmata

Uz brīdi izstādē bija ieskrējusi arī Trīne (Gulbenes Tautas teātra aktrise Astrīda Vilciņa), lai pastāstītu par latviešu tautas senajām tradīcijām, kas saistītas ar cimdiem, jo neviena cita tauta tā nav adījusi un valkājusi cimdus kā latviešu tauta. Latvietis cimdus ir valkājis ne tikai ziemas salā, bet arī dažādos godos. Cimdi tikuši dāvināti, ziedoti, lai turpinātu dzimtu, lai mājās būtu svētība un pārticība. Pat pirmajai govij, kas jaunajam pārim dota pūrā, uz ragiem vilkti cimdi.

 

"Raugoties uz raibajiem cimdiem, ir jāpadomā par cilvēkiem, kuri tos radījuši, jo katrs cimds ir kā dzīves un mirkļa grāmata," izstādē teica Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vecākā konsultante Edīte Siļķēna.

 

Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas vadītāja Biruta Akmentiņa atceras, ka ideja par šādu izstādi radusies nejauši. "Šodien saņēmu ieteikumu iet tautās, organizējot Latvijas cimdu festivālu. Kāpēc gan ne? Būsim lieli savā mazumā," uzrunājot izstādes dalībniekus, bilda B.Akmentiņa.

 

Neliels papildinājums kopējai ekspozīcijai ir cimdi ar stāstu. Tie ir cimdi, kuriem būs pievienots arī apraksts, kas stāsta par cimda vēsturi.

 

Citādāk laiku neprot vadīt

Silvija Sprudzāne, kas ir Lizuma pagasta amatnieku kopas "Laipa" dalībniece, izstādei atvēlējusi 17 cimdu pāru, bet vispār esot noadīti aptuveni 60 pāri rakstainu cimdu.  

 

Izstādi ar nepacietību gaidījusi arī čaklā rokdarbniece no Daukstu pagasta Alise Lūse, kura šogad svinēs savu 91.dzimšanas dienu, kura izstādei atvēlējusi 14 cimdu pārus. 

 

Septiņdesmit deviņus gadus vecā Aina Krilova no Stāmerienas pagasta šajā ziemā noadījusi simts cimdu pāru. Izstādē apskatāmi desmit cimdu pāri. Tiem, kas gadiem ilgi glabā cimdus kā senu relikviju un baidās, ka tos nesabojā kodes, Aina iesaka izmantot ne visai tīkami smaržojošās puķes ģerānijas lapas. "Ja vien varētu saskaitīt, cik cimdu pāru mūžā noadīts, būtu liels skaitlis," piebilst Aina.

 

Pēc izstādes atklāšanas rokdarbnieces vēl ilgi pētīja cimdu rakstus. Tās pašas dienas pēcpusdienā bija atvērta arī cimdu adīšanas darbnīca.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas