COVID-19 analīžu nodošanas punktam Gulbenē pieprasījums nav liels

“Dzirkstele” jau informēja, ka Gulbenes slimnīcā darbojas COVID-19 analīžu nodošanas punkts. Pagaidām pieprasījums nav liels, ir apkalpoti 14 pacienti.

“Centrālās laboratorijas” Klientu apkalpošanas vadītāja Kristīne Ūdre “Dzirkstelei” stāsta, ka analīžu nodošanas punkts Gulbenē nestrādā katru dienu. “Piemēram, otrdien strādājām, bet trešdien – ne. Otrdien septiņiem pacientiem tika veiktas valsts apmaksātas analīzes, bet viens pacients veica maksas analīzes. Savukārt 17.aprīlī tika apkalpoti seši pacienti, kuriem tika veiktas valsts apmaksātas analīzes. Mēs neapkalpojam, ja dienā nav vismaz pieci pacienti. Ja ir pierakstījies tikai viens, tad piedāvājam viņam doties uz Alūksni, jo mums nav tik daudz nepieciešamā ekipējuma. Analīžu rezultāti ir jāgaida dienu vai nedaudz ilgāk,” skaidro K.Ūdre. Viņa uzsver, ka pacientiem tagad ir ļoti ērti, ka ir tāda iespēja tepat nodot analīzes. “Ja vēlas pieteikt mājas vizīti, tad tomēr ir jārēķinās ar trim vai četrām dienām, kamēr mēs aizbraucam,” saka K.Ūdre.

Veselības ministrija informē, ka tagad uz valsts apmaksātām COVID-19 analīzēm ģimenes ārsts varēs nosūtīt pacientus, kuriem būs saslimšanas simptomi - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, kakla sāpes, apgrūtināta elpošana. Ja parādās saslimšanas simptomi, jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kurš personu pieteiks analīzēm. Ja būs saslimusi visa ģimene, ģimenes ārsts izvērtēs, kurām personām veikt COVID-19 analīzes. Pēc nosūtījuma saņemšanas 12 darba stundu laikā laboratorija piezvanīs pacientam un vienosies par laiku un vietu, kur analīzes nodot. Ja ģimenes ārsts izvērtēs, ka pacients pats nevar doties uz analīžu nodošanas punktu, analīzes veiks pie pacienta mājās.

Tāpat ģimenes ārsti uz COVID-19 analīzēm varēs nosūtīt visas personas, kurām ir pneimonijas klīniskās pazīmes. Savukārt, lai pievērstu īpašu uzmanību pacientiem ar hroniskām saslimšanām (cukura diabēts, hroniskas elpceļu slimības, sirds asinsvadu slimības, onkoloģiskas slimības un cits), ģimenes ārsts varēs nosūtīt uz analīzēm arī šos pacientus, ja būs hroniskās slimības saasinājums arī bez COVID-19 slimības pazīmēm. Tāpat uz pārbaudēm bez slimības pazīmēm varēs nosūtīt pacientus, kuri saņem orgānu aizstājējterapiju, tos, kuriem ir imūndeficīts, un personas, kam paredzēta operatīva ārstēšana, piemēram, pirms operācijas. Ja šīm personām nav augšējo elpceļu slimības simptomu, uz analīžu nodošanas punktiem cilvēks var doties arī ar sabiedrisko transportu vai citādāk, ja persona izmanto sejas masku.

Ģimenes ārste Linda Ūdre “Dzirkstelei” arī apstiprina to, ka tagad daudz vairāk varēs sūtīt uz šīm analīzēm, pirms tam bija stingrāk noteikts, “bija mazāka tā grupa, kurus varēja sūtīt”. “Daudz man nav bijis pacientu, kurus sūtīt veikt COVID-19 analīzes, tās ir bijušas dažas reizes. Visiem pacientiem, un tie ir bijuši pieaugušie, atbilde bija negatīva. Tagad varbūt sanāks sūtīt vairāk, jo ir brīvāk atļauts,” stāsta L.Ūdre.

Tāpat kā līdz šim valsts apmaksātas analīzes uz COVID-19 veic arī personām, kurām 14 dienu laikā no atgriešanās Latvijā parādās saslimšanas simptomi un ir iespēja ar savu automašīnu doties uz analīžu nodošanas punktiem. Lai pieteiktos valsts apmaksātu analīžu veikšanai, pacientiem vieglu simptomu gadījumos jāzvana pa tālruni 8303. Savukārt, ja simptomu nav, taču persona vēlas veikt analīzes, jāzvana “Centrālajai laboratorijai” uz tālruni 20033722 vai 20030006, vienojoties, kad jāierodas mobilajā punktā.

Līdz šim Gulbenes novadā COVID-19 slimnieki oficiāli nav reģistrēti.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas