Dabas draugi izpētīs Rēzeknes ceļā cirst plānotos kokus 20

Rīt, 28.jūlijā, aptuveni pulksten 12.00 Gulbenē sola ierasties Vides aizsardzības kluba aktīvisti no Rīgas, kā arī piesaistītie eksperti un atbalstītāji. Viņi savām acīm vēlas redzēt tos gandrīz 700 kokus, kuri traucē Rēzeknes ceļa rekonstrukciju Gulbenes novada Stradu pagastā.

"Zinām, ka šie koki ir iezīmēti dabā ar sarkanu krustu. Gribam redzēt. Zinām, ka cirst plānots arī pamatīgus ozolus. Šo koku alejas man personīgi vienmēr likušās īpaša vērtība. Mēs gribēsim arī redzēt dokumentus - cērtamo koku novērtējumi. Vēlamies arī uzzināt, ko domā vietējie cilvēki. Varbūt viņiem koku liktenis ir vienaldzīgs. Mēs vēlamies saprast iedzīvotājus. Un gribam, lai saprot arī mūs, Vides aizsardzības kluba pārstāvjus, jo mēs neesam pret ceļa rekonstrukciju. Esam par! Taču vai tāpēc obligāti jācērt koki?" "Dzirkstelei saka Vides aizsardzības kluba domniece Dacīte Beķere.

 

Viņa prāto, vai iedzīvotājiem līdz galam saprotami pasniegta informācija. D.Beķere pagaidām nesaprot, kāpēc Rēzeknes ceļa rekonstrukcijas laikā koki ceļmalās obligāti ir jānocērt.

 

Jau rakstījām, ka Vides aizsardzības klubs bija nosūtījis protesta vēstuli Satiksmes ministrijai, aizstāvot kokus, kurus plānots nocirst Stradu pagastā Rēzeknes ceļa 10 kilometrus garā posma rekonstrukcijas laikā. D.Beķere arī darīja zināmu "Dzirkstelei", klubs saņēmis rakstisku ministrijas atbildi. Tajā uzsvērts, ka ir iespēja šo ceļa posmu rekonstruēt par Eiropas reģionālās attīstības fonda līdzekļiem. Pirms projekta izstrādes akciju sabiedrība "Ceļu satiksmes drošības direkcija" veikusi ceļa satiksmes drošības auditu.

 

Konstatēts, ka "koku saglabāšana ceļa tuvumā palielina ceļu satiksmes negadījumu skaitu par aptuveni 22 līdz 44 procentiem". Galvenā ceļa problēma ir tā līkumainība un līdz ar to ierobežotā redzamība. Atzīts arī, ka "ļoti nopietna problēma" ir liela izmēra koku stādījumi abpus ceļam; koku rindas veido vizuālu aizsegu un nenodrošina ceļa sānu redzamību. Turklāt daudzviet koki ir pārauguši vai saslimuši, par ko liecina nokaltušie zari vai vainagi virs ceļa braucamās daļas.

 

Uzsvērts, ka "absolūtu vairākumu koku ir traumējuši vai sakropļojuši garām braucošie transportlīdzekļi". Novērots arī, ka laika gaitā ceļmalu koku alejas princips daudzviet ir zudis, ir tikai alejas fragmenti.

 

"Tādējādi tiek zaudēts ne vien vizuālais un emocionālais sākotnējais alejas mērķis, bet tiek iegūta arī saules apgaismojuma nevienmērīga nokļūšana uz brauktuves ("ņirboša" gaisma), kas traucē droši vadīt transportlīdzekļi," teikts Satiksmes ministrijas atbildes vēstulē Vides aizsardzības klubam.

 

Uzsvērts arī, ka Rēzeknes ceļam jābūt ērtam no drošības viedokļa, ņemot vērā, ka pa šo ceļu bērni ikdienā iet uz skolu. Rekonstruējot ceļu, paredzēts to ne tikai iztaisnot, kā top paredz projekts, bet arī izbūvēt gājēju celiņu , kas savienotu Stradu pagasta Palienu ar Gulbenes pilsētu.

Pievieno komentāru

Komentāri 20

Aigars

Redzēs kā būs, ne man lemt. Katrā ziņā iebildumu pret kokiem man nav. Svarīgākais jau būtu normālu segumu uzklāt. Un vispār tur kokvedēji tāpat to ceļu sabojās agri vai vēlu, īpaši līkumotajās vietās..

pirms 9 gadiem, 2011.07.28 15:53

janka

Pēdējās divās ziemās bija pamatīgs sniegs, viņš krita arī uz Rēzeknes ceļa, ceļinieki šķūrēja, škūrēja, līdz atsevišķos posmos ceļa malās izveidojās pamatīgi sniega vaļņi un braukšanai vairs atlika tikai viena josla(UZ REĢIONĀLĀS NOZĪMES CEĻA !!!!). Un iemesls pavisam vienkāršs - sniega vaļņus nevarēja pārstumt tālāk grāvī jo priekša bija koki. Ierosinu visiem zaļajiem nākošziem ar lāpstām dežūrēt Rēzeknes ceļa koku alejās, attīrīt sniega sanesumus, lai mēs, vietējie, varētu laikus nokļūt uz darbu un mājās.Tas par ziemu.
Par vasaras putekļiem, pavasara un rudens dubļiem, bez lamuvārdiem man uzrakstīt neizdosies, tāpēc atbrauciet dabas draugi un es pateikšu, ko es par jums domāju!

pirms 9 gadiem, 2011.07.28 14:35

To kaadai

Tev,koku aizstāve,nav priekšstata cik tur iet fūras un baļķenieki un cik notiek avārijas.Un filosofija arī Tev ir ļoti "pareiza"-neremontēsim ceļus lai nepārsniedz ātrumu !

pirms 9 gadiem, 2011.07.28 12:47

To aigars vai aivars

Tevi kopa ar zaliem japiesien pie tiem kokiem kaut uz dienu, ta tipa protestejat pret zagesanu. Nakosaja diena jus pasi ar savam rocinam vinus nogazisiet. Stulbenu bars, viens reizi 20g.tur brauc, otrie proteste lai tik paradit ka kauko dara. Pussapuvusus kokus viniem zel. Sastadiet tak velak mala jaunus. Bet varu deret, ka neviena no viniem jus tur ar lapstu neredzesiet.

pirms 9 gadiem, 2011.07.28 10:57

vietējais

zini Aivar,vai Aigar vai kā Tevi tur sauc.Biju mazs puika,kad sāku gaidīt to ceļu.Iznāk,ka sociķi ceļu nepaspēja pabeigt.Mums nepaveicās.Tagad EIROPA grib palīdzēt.Bet nē.Tak atrodas idiņi,kas nekad pa šo ceļu nav braukuši un nebrauks.Toties blēt gan grib visur un vienmēr.Nu un kas ,ka esam tajā pusē palikuši maz.Vai tāpēc neesam cilvēki?Vai Tu maz zini,cik cilvēki staigā katru rītu uz darbu no tās pašas Palienas pa šo putekļaino un pieputināto(ziemā)ceļu? Ir taču cilvēki,kam nav pat sliktas mašīnas.Tāpēc iet ar kājām vai brauc ar riteni.un tikai nevajag teikt,ka slinki ,jo nevar nopirkt "labu"mašīnu,kā tu tur izteicies.un lai tak arī kāda tranzītmašīnas arī sāk braukt.Kas gan tur slikts?es tur dzīvoju un dzīvošu.tikai nezinu par kādiem grēkiem nedrīkstēšu braukt pa labu ceļu.

pirms 9 gadiem, 2011.07.28 09:56

Aivars

Jau krietnus gadus atpakaļ tika kalti plāni Rēzeknes ceļu iztaisnot un uzliet asfaltu,bet ir ļoti daudzi cilvēki, kuri zina īsto patiesību,Rēzeknes ceļa projekts bija no Pededzes tilta taisnā virzienā ,un ceļš izietu pie Šķieneriem.Ja valsts finansē nu tad taisiet tik augšā ,kam tagad jādebatē par ozliem ,lieciet taču viņiem mieru ,lai aug.

pirms 9 gadiem, 2011.07.28 09:00

kaada

Kuriem idiotiem gribas nocirst simtgadigus ozolus? Gan jau ka kadam gribas labi nopelnit.
Vai jus vsipar sajedzat cik ilgi ta jauniestadita "skaista aleja" augs kamer izaugs lidz sakarigam lielumam?
Asfaltu var ari uzliet kokus nost negriezot, varetu domat ka nez cik transporta lidzeklu viena laika pa so celu parvietojas ka celu vajagot taisnot un plasinat. Ja bus taisnaks cels, tatad ari atruma parsniegsana vairak iespejama.

pirms 9 gadiem, 2011.07.28 07:59

Aigars

Koki ir jāatstāj... Viņi tak jums virsū neskrien. Šoseju var uzklāt tāpatās, un tajos līkumos ir bīstami jebkādos apstākļos, vienkārši jābrauc prātīgi. Man godīgi sakot pie pakaļas to cilvēku aprobežotība, kas ir par koku iznīcināšanu. Es gana esmu braucis pa to ceļu, un problēmu nejūtu. Varbūt vajaga normālu auto, un būt normālam šoferim iesākumā?

pirms 9 gadiem, 2011.07.28 04:58

Diez uz kadu skolu tie berni iet? Dazi,kas nu vel ir,uz pilsetu brauc ar autobusu...

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 23:27

lai atbrauc un trāpās lielākā vējā, lai uzgāžas kādam draugam uz galvas- tad ātri novāks! katram ir savs mūžs- arī kokiem!

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 23:25

kučrs

Tā vien gribas šos ""dabas draugus"" sgaidīt ar kādu nepārāk svaigu olu!

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 22:54

Ja jau tie ''rīdzinieki'' tā domā, ka beidzas pie Siguldas, tad viņi ir tupi! Piedodiet lūdzu ka tā saku, bet tā ir. Tajā smacīgajā Rīgā nav pat iespējams dzīvot un drīz uzliks sodu par piesārņoto gaisu. Vispirms, lai viņi tiek galā ar savu lielpilsētu un tad lai brauc uz otru lielpilsētu (nākošo) :)

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 22:33

Līva

Var spriest un publicēt visdažādākas murgainas domas, ja cilvēkam gar šo ceļu nav nekādas darīšanas, ja viņš , varbūt, vienreiz mūžā pa to ir braucis, bet kā lai jūtas visi tie braucēji, kas gadiem ir gaidījuši, kad šis ceļš beidzot būs normāli izbraucam. Kam gan tie saskādētie un daļēji apkaltušie koki - tad jau viena kārtīga pavasara talka un gar jauno ceļu pienācīgā attālumā satādam skaistu aleju!!!!

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 22:16

Ak tad no pašas lielpilsētas brauks.... tur jau visi domā, ka civilizācija beidzas pie Siguldas un tālāk ir dziļi lauki. Kam tad tur vajag ceļus, tur jau tik kokiem vien augt.

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 22:06

Neko nesaprotu! Pēc viņiem atbrauks no ''Green Peace''? :D

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 22:01

Vija

Dabas draugi no Rīgas pētīs vai viņiem Stradu pagastā vajag labu ceļu, vai vecus koku. Smieklīgi.

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 21:54

asais

pec tam lai aizbrauc uz slimnicu,paskatas vainigus un Nevainigus (avarijas cietusus) slimniekus.Mums masinas brauc ari BERNI.

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 21:15

Vilis

Viņiem jau nav jākratās pa mūsu bedrainajiem ceļiem !

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 20:25

Tipiski dabas draugi. Neiedziļinoties problēmā vispirms sataisa protestu un tad pēta kāpēc!

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 20:18

vēl nav redzējuši,bet jau zina,ka nedrīkst cirst.mērkaķi!

pirms 9 gadiem, 2011.07.27 19:48

Vietējās ziņas