Dālijas audzē pašas priekam 4

Nellijas Zeiļukas dārzā ir vairāk nekā 20 šķirnes
Nellija Zeiļuka dzīvo Stradu pagasta Stāķos, bet, kopš ir pārtrauktas darba attiecības, lielākoties ir sastopama Beļavas pagasta "Indrānos", kas ir viņas vecāku mājas. Te viņa jau vairākus gadus no pavasara līdz vēlam rudenim ļaujas ziedu priekam. Šobrīd dārzā viskrāšņāk zied dālijas un mārtiņrozes.

"Man patīk puķu dažādība, tāpēc tās stādu tā, lai dārzā vienmēr kaut kas ziedētu. Atceros, kad man bija pieci vai seši gadi, ieraudzīju, ka kaimiņu mājās dobē skaisti zied narcises. Toreiz nezināju, kā šīs puķes sauc. Nevienam neko nesakot, aizgāju un tās izraku, atnesu mājās un iestādīju savā dobē. Labi, ka mana mamma ar kaimiņieni labi satika. Mani neviens īpaši nebāra. Tā arī sākās mīlestība uz ziediem," atceras Nellija Zeiļuka. "Indrānus" viņa dēvē par vasaras darba nometni.  

Viss sākas ar pomponiem

Dāliju audzēšanai Nellija nopietni pievērsusies apmēram pirms desmit gadiem. Šobrīd dārzā aug vairāk nekā 20 dāliju šķirnes.

 

"Tās aug pašu priekam, jo pavasaros vienmēr ir grūti neiestādīt visus dāliju gumus. Viss sākās ar koši sarkaniem pomponiem, kurus audzēja arī mana mamma. Viņa tos sauca par jorģīnēm. Kad varēja iegādāties dažādus dāliju gumus, tad radās neatturama vēlēšanās iegādāties arvien jaunas šķirnes. To nosaukumus gan neatceros, jo man galvenā ir ziedu krāsa un lielums," stāsta N. Zeiļuka.

 

Ar tuvējām kaimiņienēm katru pavasari notikusi mainīšanās ar dāliju gumiem.

 

"Tiklīdz ieraudzījām, ka vienas vai otras dārzā aug citas krāsas dālija, tā vienojāmies par maiņu," piebilst Nellija. Dāliju gumus viņa pirkusi arī no dāliju selekcionāra Pētera Mucenieka. Nellija atzīst, ka pašai vislabāk patīk lielziedu dālijas, kas veido augstu un kuplu krūmu. Vismīļākā Nellijai ir dāliju šķirne 'Tartan'. Viņa cer, ka rudens salnas vēl kavēsies un "nenokodīs" krāšņos ziedus. Nellija cer iegādāties tādu dāliju šķirni, kurai ir zaļgani ziedi vai arī koši dzelteni ar baltu.

 

Īpaši neapčubina

Dālijas Nellija audzē taisnās vagās dārzā - turpat, kur aug gurķi, bietes un cits.

 

"Stādot dālijas, izmantoju tikai kūtsmēslus. Nekādu citu mēslojumu nelietoju, jo arī mēslos gumi izaug tik lieli, ka rudeņos tos grūti izrakt. Ļoti bieži, tos izcīnot no zemes, esmu nolauzusi dakšu kātus. Rudenī, pēc tam, kad ir bijusi salna, dālijām nogriežu kātus un pāris nedēļas ļauju gumiem tāpat kā kartupeļiem nobriest. Pēc izrakšanas ļauju gumiem apžūt, tad kastēs ieklāju papīru un novietoju pagrabā. Tam jābūt sausam ar vienmērīgu gaisa temperatūru. Galvenais, lai pa ziemu gumi neizžūtu," stāsta N.Zeiļuka.

 

Maija pirmajā pusē viņa dālijas izstāda dārzā. Esot gadījies, ka to pirmie asni nosalst.

 

Izved puķes tautās

Nellijas mīļākās puķes ir mārtiņrozes ar to rūgteno smaržu.

 

"Mārtiņrozes ir vieglāk audzēt un kopt. Tās ir arī mazāk prasīgas, bet rudenī tā krāsu dažādība ir neatkārtojama," stāsta Nellija.

 

Mārtiņrozes pavasarī viņa pavairo ar spraudeņiem. Kopumā esot 40 mārtiņrožu šķirnes. Tām blakus rasta vieta pamatīgai gladiolu dobei. Katru gadu Nellija iegādājas jaunus gladiolu sīpolus, lai būtu lielāka ziedu krāsu dažādība. Viņa ielāgojusi, kā pareizi apstrādāt un uzglabāt gladiolu sīpolus, lai tos ziemas mēnešos nebojātu tripši.

 

"Jau kādu laiku esmu sākusi puķes "izvest tautās". Tas, ka cilvēki tirgū labprāt pirka manas puķes un vēl pateica labu vārdus, mani iedrošināja," saka Nellija.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

;)

Sveiciens Nellijai no bijušajiem kaimiņiem!Lai veicas!

pirms 11 gadiem, 2009.09.21 12:28

Vietējās ziņas