“Dāmaņos” pārsēj 80 hektārus ziemāju 2

Vilnis Teterovskis: "Par agru neko iesēt nevar"
Gulbenes novada zemnieki pamazām uzsākuši pavasara sējas darbus. Daudzviet nācies pārsēt arī rudenī apsētos ziemāju laukus, jo ziemāji nesasalušās augsnes un biezās sniega segas dēļ gājuši bojā. Litenes pagasta zemnieku saimniecības "Dāmaņi" saimnieks Vilnis Teterovskis stāsta, ka pagājušajā rudenī ziemas kviešus iesējis 100 hektāru platībā, bet šajā pavasarī ar vasaras kviešiem nācies pārsēt 80 hektārus.

Problēmas rada sēkla "Vislielākās problēmas ir ar ziemāju sēklu. Labi, ka paši bijām to ietaupījuši. Latvijā ziemāju sēkla šobrīd grūti sameklējama, jo daudziem zemniekiem rudenī sētie ziemāji zem sniega ir izsutuši," stāsta Vilnis Teterovskis. Esot zemnieki, kuri ziemāju laukus tā arī nepārsēs, jo nav sēklas. Vienīgā iespēja esot šos laukus pārsēt ar rapsi, jo tā sēklas ir nopērkamas lielā daudzumā.

 

"Pagājušajā pavasarī mums cieta rudzu sējumu platības, tāpēc rudenī iesējām ziemas kviešus, cerot, ka būs labāk, bet atkal cietām neveiksmi. Iespējams, ka vainojamas arī no ārzemēm ievestās graudaugu šķirnes," prāto Vilnis.

 

Par agru neko iesēt nevar

Pirms sešām dienām zemnieks uzsācis pavasara sējas darbus. Kopumā no 400 hektāriem jāapsēj 380 hektāri. No šīs platības vairāk nekā 100 hektāros "Dāmaņu" saimnieks audzēs vasaras rapsi. Rapša sēju Vilnis plāno uzsākt tikai pēc nedēļas, kad būs pagājis sinoptiķu solītais aukstuma periods. Ir iesētas arī zirņauzas. Tiks sēti mieži.

 

Graudaugiem paredzētās platības, starp kurām mazākā daļa atrodas Litenes pagastā, bet lielākā - Stāmerienas pagastā, zemnieks arī nomā. Vilnis cer, ka jau 9.maijā izdosies apsēt visas graudaugu platības, jo sējas darbi sākti tajā pašā laikā kā pērn.

 

"Arī mana mamma mēdz sacīt, ka nekad neko par agru iesēt nevar. Tiklīdz traktors pa zemi var pabraukt, ir jābūt tīrumā. Ja platības būtu tik lielas, ka pietiktu ar dienu tās apsēšanai, tad varētu gaidīt, bet, ja ir vajadzīgas 20 dienas, tad kavēties nevar," smaida Vilnis.

 

Labā laikā zemnieks apsējot 30 hektārus. "Var jau būt, ka labāk būtu audzēt tikai vasarājus, jo iespējams iegūt salīdzinoši labāku graudu ražu, bet tam ir vajadzīga jaudīgāka lauksaimniecības tehnika, jo tad pavasarī jāapsēj liela platība, iekļaujoties sējas termiņā," prāto V. Teterovskis.

 

"Dāmaņi" ir graudkopības saimniecība ar daudzu gadu tradīcijām. Vilnis uzskata, ka nodarbošanās ar graudkopību atmaksājoties, ja vien nemainīšoties maksa par katru pārstrādei atdoto graudu tonnu, kas pērn bijusi samērā laba. Zemnieku saimniecība sadarbojas ar SIA "Klēts", ko vada Aldis Dukurs. Graudi rudenī tiek pārdoti "Klētij", kas tos pārdod tālāk. Savukārt "Klēts" saimniecību apgādā ar nepieciešamo minerālmēslu daudzumu. Rapša sēklas saimniecība pārdod firmai "Latrapsis".

 

"Dāmaņu" saimnieks stāsta, ka mēģinot rast iespēju katru gadu iegādāties kaut ko jaunu un saimniecībā vajadzīgu. Šogad ir iegādāts augsnes apstrādes agregāts, kas atšķirībā no kultivatora neizceļ no zemes akmeņus. Arī sējumu platības "Dāmaņos"palielināt nav paredzēts, jo ir jārēķinās ar pašu spēkiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

pavasaris

Vai Malda nav sajaukusi, jo pavasarī sēj vasarājus.!!!!! Līdz ziemāju sējai vē jāgaida rudens!!!!Problēmas rada sēkla
"Vislielākās problēmas ir ar ziemāju sēklu. Labi, ka paši bijām to ietaupījuši. Latvijā ziemāju sēkla šobrīd grūti sameklējama,

pirms 9 gadiem, 2011.04.29 21:33

nezinītis

kas tas par aparātu ja akmeņus neizceļ ārā????????????

pirms 9 gadiem, 2011.04.29 21:29

Vietējās ziņas