Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju atsaucībai jābūt lielākai 25

Ir apstiprināta jauna atbalsta programma energoefektivitātes paaugstināšanai daudzdzīvokļu dzīvojamajās ēkās. Atbalstam daudzdzīvokļu ēku renovācijai laika periodā līdz 2023.gadam būs pieejami 166 470 588 eiro. Gulbenes pilsētā šobrīd renovētas ir tikai piecas mājas, kā arī viena ēka Stradu pagasta Stāķos. Šis ir “pēdējais kliedziens”, lai uzlabotu energoefektivitāti padomju gados celtajos namos, tomēr iedzīvotāju atsaucība tam ir maza.

“Lai pierādītu iedzīvotājiem, kāda nozīme ir daudzdzīvokļu māju siltināšanai, atliek atvērt SIA “Vidzemes enerģija” interneta mājas lapu un paskatīties ikmēneša maksājumus renovētajās ēkās un ēkās, kas nav renovētas. Cipari vislabāk atspoguļo reālo ainu. Lēmums par konkrētās ēkas siltināšanu kopsapulcē ir jāpieņem ēkas dzīvokļu īpašniekiem. Ir jābūt skaidrībā, kā tas tiks panākts, - ņemot aizņēmumu bankā vai meklējot citādākas investīcijas līdzekļu piesaistei. Primārais ir cilvēku gribēšana to darīt. Tā kā pilsētas pārvaldei dzīvokļu fondā ir domājamās daļas, tad mēs varam mudināt iedzīvotājus padomāt par ēkas siltināšanas iespējām. Bet, zinot situāciju Gulbenē un to, ka cilvēki pat nelabprāt ierodas uz sapulcēm, tas ir smags jautājums,” atzīst Gulbenes pilsētas pārvaldes vadītājs Gints Āboliņš.

“Māju energoefektivitātes uzlabošanai ir paredzēti lieli līdzekļi, bet galvenā būs iedzīvotāju interese par to,” piebilst pilsētas pārvaldnieks. 

Cilvēkus biedē kredīti, to iedzīvotāju sanāksmēs pauduši gan Gulbenes pilsētas daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji, gan arī tie ļaudis, kuri dzīvo daudzdzīvokļu namos pagastos.


Arī G.Āboliņš kā primāro iemeslu min to, vai dzīvokļu īpašnieki spēs pavilkt finansiālo slogu, kas pēc ēkas siltināšanas nāks klāt komunālajiem maksājumiem. “Dotajā brīdī tajās mājās, kas ir renovētas, to ir panākušas māju pilnvarotās personas vai māju vecākie, kuri ir spējuši būt apņēmīgāki un uzstājīgāki, spējot pārliecināt iedzīvotājus par siltināšanas nepieciešamību,” uzskata G.Āboliņš.

Būvuzraudze Ausma Auzāne uzskata, ka par katru cenu tomēr nevajadzētu iedzīvotājiem uzspiest ēku siltināšanu, jo tas maksā. “Gan būvvaldei, gan Būvniecības birojam ir jāapseko mājas, kuras ir bīstamas, protams, ja tādas ir. Un tad ir jāizdara secinājumi. Neviena kampaņa nevar būt piespiedu,” saka A.Auzāne.

  
Jāpiebilst, ka energoefektivitāte nav vienīgais ieguvums no ēku renovācijas. Tādējādi tiek pagarināts mājas mūžs, uzlabots ēkas ārējais izskats, sakārtota vide.

Sabiedrībā izskanējis, ka SIA  “Gulbenes nami”, kas veic daudzdzīvokļu namu apsaimniekošanu, it kā neesot ieinteresēti ēku siltināšanā. To gan noliedz SIA “Gulbenes nami” namu pārvaldnieks Juris Aleksāns.

“Nav tā, ka SIA “Gulbenes nami” neatbalsta māju siltināšanu, jo varam salīdzināt, kādas ir siltuma izmaksas renovētā un nerenovētā mājā, bet ir vairākas prasības, kas jāievēro pirms siltināšanas uzsākšanas. Ja nekļūdos, tad ir jābūt 88 procentiem mājas iedzīvotāju, kuri ir samaksājuši par saņemto siltumu. No kopējās ēkas renovācijas summas desmit procentiem ir jābūt konkrētās mājas bankas kontā. Diemžēl ir tā, ka daudzdzīvokļu mājās, kuru iedzīvotāji vēlas veikt to renovāciju,  nav sakārtota apkures, ūdenspadeves un kanalizācijas sistēma. Tieši apkures sistēma ir lielākā problēma. Diemžēl cilvēki, mainot radiatorus vai sildierīces, nekonsultējas ne ar vienu speciālistu, bet, kā grib, tā pārtaisa. Ir iedzīvotāji, kuri, neko nesaskaņojot, vannas istabā ierīko siltās grīdas un tamlīdzīgi. Mums ir pieredze, ka ir laba un skaista renovēta māja, ir jāmaksā kredīts, bet diemžēl vairs nav naudas, par ko sakārtot, piemēram, iekšējos ūdensvadus,” stāsta J.Aleksāns.

Viņam nācies uzklausīt iedzīvotāju iebildumus, kāpēc ir jāsakārto ēkas jumts, ja viņi dzīvo otrajā stāvā, kur uz galvas lietus laikā nekas netek, tāpēc labāk sakārtot kāpņu telpu un tamlīdzīgi.

“”Gulbenes nami” piedāvā iespēju daudzdzīvokļu mājām nosiltināt bēniņus, pagrabu, nomainīt jumta segumu, kāpņu telpās ieejas durvis un logus, sakārtot stāvvadus, ja vajadzīgs, arī siltummaini. Tad, kad tas viss ir sakārtots, var domāt par mājas ārējo siltināšanu. Tās ir manas domas,” pauž namu pārvaldnieks.

Viņš uzskata, ka tomēr nav speciālistu, kuri ēku siltināšanu varētu veikt kvalitatīvi.

“To pierāda mājas, kur renovācija jau notikusi. Piemēram, nav vienota viedokļa, vai siltināšanai izmantot vati vai putuplastu un tamlīdzīgi. Bēdīgākais, ka renovācija ir pabeigta, visi līgumi parakstīti, bet pēc gada vai diviem, ja kaut kas atgadās, vairs nav firmas, kas šo darbu veikusi. Ne vairs kam garantiju prasīt, nekā,” secina J.Aleksāns.

Pievieno komentāru

Komentāri 25

Valdis

PAt bildē nobildēta Nākotnes 2/5 kura ir piemērs tam kā nevajag renovēt.
Māja auksta un mitra
Vizuāli jau skaisti tā ir tikai ārējā caula
bardaks ne māja

pirms 4 gadiem, 2016.04.04 10:47

Kālis

Cik no paziņām dzirdēts, tad Skolas ielā renovētajā mājā (kas starp citu arī bildē ir redzama) tieši tās pašas problēmas.

pirms 4 gadiem, 2016.04.04 11:47

lasītāja

nakotnes 2/3 brinišķīgi renovēta māja silta un patīkami dzīvot. pirms renovācijas bija sajūta,ka ārā dzīvoju.

pirms 4 gadiem, 2016.04.04 15:36

:)

Ja Eiropai vajag, lai Eiropa siltina uz sava rēķina. Es par tiem 2000 EUR uz dzīvokli varu nopirkt siltu segu.

pirms 4 gadiem, 2016.04.04 13:49

cirks

pagaidam si operacija saucas-gribu nopelnit.renovacijas veiktas nekvalitativi,dargi un neparredzami...

pirms 4 gadiem, 2016.04.04 14:48

gulbene

Ja paši kontrolēsiet kā siltina, nebūs nekvalitatīvi, viss pašu rokās. Bet par apkures izmaksām, tās gan samazinās. Varbūt dažreiz arī vajag dārgāk, tas nozīmē materiāli ir kvalitatīvāki. Šobrīd sabāž tos lētos materiālus(krāsas, vati utt., tad vaimanā, ka slikta kvalitāte...) Paši esam saimnieki savai mājai!!!

pirms 4 gadiem, 2016.04.05 08:11

Bites

Nākotnes 2/5 mājā nekvalitatīvie materiāli un halturētais strādnieku darbs+mājas vecākās ambiciozā nostāja jautājumu vienpersoniskā izlemšanā liecina par ĻOTI LABI nosiltinātu māju!
Par ieekonomēto naudu (spuldzīšu nauda no kapņutelpu ieejām) un saņemto prēmiju mājas izdaiļošanā Ziemassvētku laikā, mājai varētu beidzot nomainīt logus kāpņutelpās, jo tas netika izdarīts projekta laikā,acīm redzot bija jāuzvelk līnijas mašīnu stāvvietām un jāizgatavo norāžu kartītes, kur izredzētie cilvēki var novietot savus braucamrīkus.
Liels lūgums mājas vecākajai domāt par to, lai stāvlaukums pie mājas būtu daudzfunkcionāls - nu kā lieveikalos. Par cik vēl nav raustīta pagrabu tēma - tur varētu iekārtot rehabilitācijas centru tiem iedzīvotājiem, kas cietuši no viņas tenkām, lamāšanās un caururbjošā dziļā skatiena - tu neesi vēlams šajā mājā!!!

P.S. Lai Jums skaists pavasaris!

pirms 4 gadiem, 2016.04.05 10:37

Eksperts

Savādi, ka tikai negatīva pieredze... Pašvaldības un valsts ēku renovācija gan ir veikta pēdējos gados labā kvalitātē. Protams, ja grib renovēt lēti, bez stingras būvuzraudzības, neievērojot tehnoloģijas, tad nāksies saskarties ar sekām ! Latvijā ir labi piemēri ! Manuprāt, viss ir atkarīgs no apsaimniekotāja attieksmes, jo pasūtītājs ir ar augstākām prasībām, jo labāks ir galarezultāts !

pirms 4 gadiem, 2016.04.04 18:34

lasītāja

mājai 2/3 ir ļoti labi ustaisīts renovācija. un ir tā vērc selkls tikai var pateikt nopirks segu

pirms 4 gadiem, 2016.04.04 21:35

!!!

Lasītājai lasīt iemācija,bet rakstīt vēl ne !!!

pirms 4 gadiem, 2016.04.05 08:16

zzzzzzzzz

Kādas muļķības ,Skolas ielā renovētajā mājā ir ļoti silts un nav nekāda mitruma.Vajag nomainīt logus un regulāri vēdināt.Pat kāpņu telpas ir siltas.Vajag interesēties pie mājas vecākās nevis kaut kādas klačas klausīties.

pirms 4 gadiem, 2016.04.04 22:24

z

Nav, nav mitra :))))))! Tā jaukā pelējuma smarža lietainā laikā .... Tur kādam kaimiņam vecā grīdas lupata iekritusi kanalizācijas šahtā ... Kam negadās!

pirms 4 gadiem, 2016.04.05 12:23

Ainārs.

Iespējams arī, ka mitrums telpās ir mūsdienu hermētiskās būvniecības sekas- ja telpa ir pilnībā noslēgta, mitrumam tajā nav kur palikt, tas cirkulē, nosēžoties uz virsmām. Hermētiska telpa veidojas ieliekot neelopojošas durvis un logus, izmantojot neelpojošus apdares materiālus u.tml. Šādā situācijā risinājums ir atbilstošas ventilācijas sistēmas izveide, piemēram, iebūvējot ventilācijas restes sienā vai logos

pirms 4 gadiem, 2016.04.04 23:24

haha

par restēm pareizi saki, renovētajus visus aiz restēm!

pirms 3 gadiem, 2017.01.05 18:24

babans

Es labprātāk samaksātu par nopietnu šo paneļu māju būvekspertīzi, jo mājām paredzētie ekspluatācijas termiņi tuvojas beigām. Kas, piemēram, notiek ar paneļu metinājumu šuvēm ēku ziemeļ-rietumu stūros?

pirms 4 gadiem, 2016.04.05 09:48

Iedzīvotāja

Kādas muļķības par 2/5 māju! Dzīvoju šajā mājā,tāpēc zinu,ko runāju,jo mājā pēc renovācijas ir silts,protams,vienmēr sakopta,tīra,nav kauns atvest ciemiņus. Nu nevajag melot,lūdzu,un ķengāties! Ir taču pavasaris,kāpēc jūs,cilvēki,esat tik nikni? Paši taču savai veselībai kaitējat.

pirms 4 gadiem, 2016.04.05 15:01

Arnis

Šajā mājā dzīvokli nereāli pārdot. Māja slikti kotējas.

pirms 4 gadiem, 2016.04.05 23:46

Venjamins

es Jums visas mājas ar vati un kartonu nosiltināšanu, tikai garantējiet otkatu

pirms 4 gadiem, 2016.04.05 16:32

:)

Es regulāri apmeklēju sludinājumus SS, cerībā, ka kāds pārdos dzīvokli Skolas 5/1 - nevaru vien sagaidīt.
Tiem kam dzīvokļos pelē un smird, lūdzu neturieties kā utis kažokā - pārdodiet, es nopirkšu.
Gaidu sludinājumu :)

pirms 4 gadiem, 2016.04.05 17:49

iedzīvotāja

Vai gaidi tikai no Skolas ielas 5/1 sludinājumu, vai var piedāvāt Nākotnes ielā 2/5, tak arī it kā renovēta māja?

pirms 4 gadiem, 2016.04.06 08:43

2/3 nākotnes

māja ir pati siltākā.

pirms 4 gadiem, 2016.04.06 09:16

Hallo

Arni,kļūdāties,jo nekotējas gan slikti. Cilvēki šad tad jautā,vai kāds nepārdod.

pirms 4 gadiem, 2016.04.06 09:44

atbildu.

nekotējas gan slikti. Cilvēki šad tad jautā,vai kāds nepārdod..ko tas nozīmē

pirms 4 gadiem, 2016.04.06 12:12

Es

Nākotnes 2/5 mans dzīvoklis sauss un silts. Apkures izmaksas adekvātas. Mājas vecākā- cilvēks, kas ir savā vietā. Svētkos un ikdienā māja, kas priecē ar sakoptību. Un nevajag riet, jo kā zināms, karavāna iet tālāk...

pirms 4 gadiem, 2016.04.13 19:13

mājas vecākā?

un apkures izmaksas adekvatas? nu, tu gan lej ūdeni, pelējuma sēne

pirms 3 gadiem, 2017.01.05 18:27

Vietējās ziņas