Daukstu pagasta teritorijā medībās iešauj lācim 2

Brūnais lācis ir aizsargājams dzīvnieks, un to medīt nedrīkst
Pagājušajā nedēļā tika noskaidrots, ka 13.decembrī Gulbenes mežniecībā Daukstu pagasta teritorijā dzinēju medību laikā ir iešauts lācim, informē Ziemeļaustrumu virsmežniecības medību un uguns apsardzības daļas vadītājs Laimonis Kļaviņš. Tiesa, jāpiebilst, ka lāči ir aizsargājami dzīvnieki un medīt tos nedrīkst.

L.Kļaviņš stāsta, ka mežsargs Ainārs Kuprovskis, veicot savus dienesta pienākumus, pagājušajā nedēļā atklāja asins pēdu. Dodoties atpakaļ pa šīm pēdām, viņš nonāca līdz vietai, kur ir šauts pa dzīvnieku.

 

Lāci neizdodas atrast

"Mežsargs stāstīja, ka lācim varētu būt sašauta priekšējā labā kāja. Ja viņam būtu sašauta aizmugurējā kāja, nekas ļauns varbūt arī nevarētu notikt, taču priekšējās ķepas viņam ir nepieciešamas, lai atrastu barību, lai noķertu laupījumu. Viss, protams, ir arī atkarīgs no tā, cik stipri dzīvnieks ir ievainots, taču, ja viņš nedabūs barību, kad viņam to vajadzēs, viņš var arī kļūt bīstams apkārtējiem," stāsta L.Kļaviņš.

 

"Vides pārvalde mums deva atļauju šo lāci nomedīt. Pamatojoties uz šo atļauju, mēģinājām lāci atrast, taču mums tas diemžēl neizdevās. Ja viņš būtu kaut kur nokritis, suņi viņu būtu atraduši. Mednieki to mastu izgāja ķēdē cauri, neatrada. Mēs viņu pazaudējām. Visticamāk, lācis ir aizgājis kaut kur uz Lubānas pusi."

 

L.Kļaviņš norāda, ka arī Lubānas mednieki ir zinoši. Viņiem ir pateikts, lai pievērš papildu uzmanību, taču līdz šim vēl nekas nav manīts.

 

Materiāli nodoti policijai

Kas varētu notikt ar lāci?

 

"Viens variants, ka lācis jau šobrīd ir citos medību laukos, otrs variants - kā jau teicu, viņš var kļūt bīstams, meklējot barību, trešais variants - ja dzīvnieks nav spēcīgi ievainots, viņš turpinās dzīvot," spriež L.Kļaviņš.

 

Viņš norāda, ka lietas materiāli šobrīd jau ir nodoti policijai.

 

"Mēs izdarījām visu, kas bija mūsu spēkos. Tagad viss ir atkarīgs, kā strādās policija. Es gan negribētu, ka atkārtotos Liepnas lāča liktenis, kad vainīgais bija zināms, taču pierādīts nekas netika," saka L.Kļaviņš.

 

Viņš uzskata, ka šāviens tika izdarīts apzināti, lai gan mednieks apgalvojot, ka viņš it kā ir šāvis pa meža cūku.

 

"Ir jāatceras, ka medību noteikumu 41.pants nosaka, ka ir aizliegts šaut uz neskaidri redzamu mērķi (piemēram, tumsā, pret sauli, uz dzīvnieku, ko aizsedz koku un krūmu zari, zāle)," atgādina L.Kļaviņš.

 

Viņš norāda, ka sankcijas par šaušanu uz lāci ir ļoti bargas.

 

 

Brūnais lācis saskaņā ar Latvijas likumdošanu ir īpaši aizsargājams dzīvnieks.

 

"Ministru kabineta noteikumi par zaudējumu atlīdzību par īpaši aizsargājamo sugu indivīdu un biotopu iznīcināšanu vai bojāšanu nosaka, ka par brūnā lāča nogalināšanu vai savainošanu jāatlīdzina zaudējumi 40 minimālo mēnešalgu apmērā par katru indivīdu. 

Tātad valstij ir jāatlīdzina materiālais zaudējums 6400 latu apmērā. Taču tā ir arī kriminālatbildība," saka L.Kļaviņš.

 

Krimināllikums nosaka, ka par reto vai izzušanas draudiem pakļauto dzīvnieku, augu, sēņu vai ķērpju vai to dzīves vides iznīcināšanu vai bojāšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar naudas sodu līdz simt divdesmit minimālajām mēnešalgām.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Vietējās ziņas