Decembris būs nokrišņiem bagāts

25.novembris, Katrīnas diena, bija nozīmīga laika vērošanas diena. Ticējums vēsta - kāda ir Katrīnas diena, tāda būs arī ziema. “Jārēķinās, ka ziemā būs gan sals, gan sniegs,” saka laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs.

Viņš stāsta, ka laika apstākļi jāvēro arī 1.decembrī, jo šī diena noteiks, kāda kopumā būs ziema. Ja 1.decembrī rīta puse ir saulaina un ir sals, tad arī ziemā līdz jaunajam gadam gaidāms sals. Ja 1.decembrī dienas vidū ir siltāks laiks – tad gaidāmi atkušņi. Ja 1.decembrī dienas beigās snieg un putina, tad jārēķinās, ka arī ziemas izskaņā būs daudz sniega.

“Kopumā decembris būs tuvu saviem vidējiem rādījumiem, varbūt ar pavisam nelielu noslieci uz siltāku pusi. Decembris būs nokrišņiem bagāts. Pirmajā pusē gaidāmi mainīgi laika apstākļi, arī sals, vēlāk – lietus, slapjš sniegs, atkušņi. Šāds laiks varētu būt līdz pat decembra vidum. Decembra vidū – vējains laiks, gaidāmi arī nokrišņi, savukārt decembra otrajā pusē - sniegs, vietām pat ļoti daudz, un sals, kas austrumu pusē naktīs varētu būt pat līdz mīnus 20 grādiem. Decembra izskaņā sals dienā gaidāms līdz mīnus 5 grādiem, naktīs – līdz mīnus 10 grādiem. “Tik traki nebūs kā 1978.gadā, kad laika posmā no Ziemassvētkiem līdz Jaungadam bija līdz mīnus 42 grādiem. Tas vēl ir palicis tik spilgti atmiņā. Tā nedēļa bija ļoti auksta. Šogad tā noteikti nebūs, bet janvārī gan var sagaidīt salu līdz mīnus 25 grādiem, arī februārī,” stāsta V.Bukšs.

Viņš novērojis, ka šoruden uz nebēdu darbojās kurmji. Skudras jau vasaras nogalē savilka augstus pūžņus, it kā paredzēdamas slapju rudeni. Par mitru rudeni un sniegainu ziemu vēstīja arī tas, ka lazdām bija daudz riekstu un pīlādžiem - ogu. Salīdzinoši siltais septembris un oktobris liecina, ka ziema varētu būt gara un ievilkties dziļi pavasarī. Šoruden apses lapas sakrita un sagūla zemē vairāk ar apakšpusi uz augšu, kas ir zīme, ka kopumā ziema būs vidēji auksta. Pirmais sniegs, kas šoruden daudzviet uzkrita oktobrī uz nesasalušas zemes, arī norāda, ka ziema būs mērena, bet gara.

“Šogad rudens bija bagāts ar miglainām dienām - tātad sniegs ziemā būs un vairāk nekā iepriekšējās ziemās,” prognozē V.Bukšs.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas