Desmit gados zemes cena strauji paaugstinājusies arī Gulbenes novadā

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītība centra speciālisti (LLKC) biznesa portālu www.nozare.lv informē, ka pēdējo desmit gadu laikā lauksaimniecības zemes cenas Latvijā paaugstinājušās vidēji par 44%, ko veicinājuši ne tikai spekulatīvi darījumi, zemi uzpērkot ārvalstu kompānijām, bet arī biogāzes staciju darbība, kā arī lauksaimnieku pieaugošā konkurence par labākajām lauksaimniecības platībām.

LLKC jaunākais datu apkopojums par zemes cenas izmaiņām liecina, ka desmit gadu laikā visstraujākais cenas kāpums noticis Zemgalē, kā arī Latvijas ziemeļaustrumos Gulbenes, Valkas, Alūksnes reģionos. Cenu kāpums bijis teritorijās, kur notiek aktīva lauksaimnieciskā darbība un izbūvētas biogāzes stacijas, kuru darbināšanai nepieciešams liels daudzums zaļās masas.

nozare.lv norāda, ka Vidzemē straujākais zemes cenu kāpums - no 75 eiro līdz 1564 eiro par hektāru - bijis Madonas, Gulbenes, Valkas un Alūksnes teritorijās. Gulbenē liela ietekme uz zemes cenām ir biogāzes stacijas īpašniekiem, arī Limbažu novadā šis rūpals pēdējo pāris gadu laikā situāciju zemes tirgū padarījis saspringtāku. Pārējās pieminētajās teritorijās LLKC biroju eksperti fiksējuši spekulatīvus darījumus ar zemi, kur iesaistīti pašmāju un ārvalstu nekustamo īpašumu tirgotāji. Savukārt Valkas, Cēsu, Valmieras un Madonas bijušo rajonu teritorijās ir daudz spēcīgu zemnieku, kuri savā starpā konkurē par labākajām zemes platībām.

LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis norāda, ka organizācija jau pirms desmit gadiem prognozēja pašreizējos procesus zemes tirgū, bet rīcība, kas tos novērstu, nākusi par vēlu.

"Zemes iegādes kreditēšanas programma, kas dod iespēju zemniekiem tikt pie resursiem zemes pirkšanai, darbu sāka tikai pirms nepilniem diviem gadiem, bet diskusijas par zemes iegādes ierobežojumiem notiek tikai tagad, kas ir ļoti novēloti," rezumē M.Cimermanis.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas