“Dimdiņos” intensīvi vāc kāpostus 6

No viena hektāra kāpostu šogad izdodas iegūt apmēram 90 tonnas kāpostu
Lizuma pagastā SIA "Dimdiņi", izmantojot labo laiku, jau pagājušajā nedēļā intensīvi sāka vākt kāpostus. Šī vasara kopumā bijusi labvēlīga kāpostu audzēšanai, jo mitruma bijis pietiekami, pat nedaudz par daudz, tomēr varējis vēlēties tikai mazliet vairāk saules, vērtē SIA "Dimdiņi" rīkotājdirektors Ainārs Sebris.

Pirmajā nedēļā kopumā jau tika novāktas aptuveni 800 tonnas vēlīno kāpostu šķirnes un noliktas glabāšanā. Atkarībā no kāpostu veģetācijas perioda kāpostu šķirnes, kas paredzētas skābēšanai, no viena hektāra iespējams novākt 80 līdz 90 tonnas, bet šķirnes, kas domātas patēriņam svaigā veidā, - 60 līdz 70 tonnas no hektāra. Agrīnie kāposti no hektāra devuši 40 līdz 50 tonnas.

 

Visas kāpostu platības plānots novākt oktobra otrajā pusē, ja vien netraucēs laika apstākļi. "Dimdiņu" laukos šovasar kāposti aug 130 hektāru platībā. Rudens ražai novācamās kāpostu platības ir 80 hektāri, kā arī 10 hektāri Ķīnas kāpostu. Noteikta platība atvēlēta arī puķkāpostiem un nedaudz - ledus salātiem. "Kāpostu šogad pietiks visiem," sola A.Sebris.

 

Neiztiek bez talciniekiem

 

Aktīvajā kāpostu novākšanā tiek iesaistīti 35 līdz 40 cilvēki, bet kopumā "Dimdiņos" nodarbināti 65 cilvēki. Daļa no viņiem kāpostu galviņas nogriež, pēc tam seko kāpostgalvu vācēji. Dienā iespējams nogriezt kāpostgalvas trīs līdz četru hektāru platībā, bet savākt - divus ar pus līdz trīs hektārus.

 

"Griezējiem darba laiks ir mazliet īsāks, bet vācēji strādā astoņas stundas. Šogad par talcinieku trūkumu nesūdzamies, dažiem pat ir nācies atteikt. Priekšroka ir tiem cilvēkiem, kuri arī iepriekšējos gados mums ir palīdzējuši. Mēs uzticamies pārbaudītām vērtībām. Ja kāds darbā ierodas iedzēris vai kavē darbu, no viņa šķiramies. "Dimdiņos" pret alkohola lietotājiem izturamies bargi," saka A.Sebris.

 

Lai gan, lai nogrieztu kāpostgalvu, neesot vajadzīgas īpašas iemaņas, tomēr veselībai vajagot būt labai.

 

Eksperimentē ar šķirnēm

 

Katru gadu "Dimdiņos" eksperimentē ar jaunām kāpostu šķirnēm. Šopavasar iestādītas sešas jaunas šķirnes.

 

"Jauno šķirņu kāpostus vāksim nedaudz vēlāk, lai varētu iespējami labāk salīdzināt ne tikai ražu, bet arī to, kā jauno šķirņu kāposti glabājas, kāda ir to kvalitāte skābējot un tamlīdzīgi," stāsta A.Sebris.

 

Ir kāpostu šķirnes, kam dārzeņu audzētāji palikuši uzticīgi vairākus gadus. Tā ir šķirne 'Lennoks', kas domāts patēriņam svaigā veidā. Skābēšanai piemērotas ir šķirne 'Almanah', 'Selma', savukārt augoņizturīgās (kāpostu slimība, kas kāpostam bloķē barības vielu uzņemšanu) šķirnes ir 'Kiloherbs' un 'Kilatons'.

 

"Esam pārliecinājušies, ka kāpostu šķirnes, ko audzē mūsu apstākļos, visas sevi attaisno," piebilst rīkotājdirektors.

 

Mēģina noturēties tirgū

 

Latvijas iedzīvotāju pirktspēja šobrīd ir sarukusi, tāpēc saimniecība visiem spēkiem cenšas noturēties tirgū, lai gan tas nav viegli.

 

"Ražoto produktu cenas arī "Dimdiņos" ir pietuvinātas pašizmaksai, jo dārzeņu tirgū ļoti daudzi savu produkciju ir gatavi atdot par ļoti zemu cenu, bet mums tas, savukārt, nav izdevīgi. Mēs elastīgi pārskatām cenu politiku, kā arī samazinām preces cenu un peļņas daļu, lai cilvēkiem būtu darbs, kā arī mēs varētu norēķināties ar saviem kreditoriem. Šobrīd naudas plūsmu spējam nodrošināt, " stāsta A.Sebris.

 

Jau pusgadu "Dimdiņi" nelielās paciņās fasētus kāpostus piegādā Igaunijai, vasarā pirmās kravas ar kāpostiem tika aizvestas uz Lietuvas tirgu. Ceram, ka tirgus iespējas izdosies izveidot arī Krievijā.

 

"Nešaubos, ka kāpostu bizness šajā laikā spēs noturēties. Galvenais, lai mums būtu stabilas tirgus pozīcijas," uzskata A.Sebris.

 

Kāpostu platības nav domāts palielināt, tikai vēl vairāk kāpināt ražību, pārskatot un ieviešot efektīvākas mēslošanas programmas. Kāpostu uzglabāšanas noliktavā tiek pilnveidotas gaisa temperatūru regulējošas iekārtas, lai kāposti nebojātos līdz pat pavasarim.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

truth

LV ***i - intensivi vaac kaapostus - es no smiekliem gandriz nomiru - intensivi vac ar kombainu nevis ar vietejo bomaru palidzibu....

pirms 8 gadiem, 2012.03.31 12:10

Māris

Nātre, kā Jūs zināt, ka vieglas kājas piemetās no "Dimdiņu" kāpostiem, ka tik Jūs neesat kāds konkurents, kam skauž!?

pirms 9 gadiem, 2011.03.14 22:17

Nātre

Viss būtu lieliski un atbalstāmi, ja vien no "Dimdiņu"kāpostiem nesmirdētu virtuve un nepiemestos vieglas kājas. Vairāk kā 2 gadus šos kāpostus nepērku. Pie tam apzīmogoti ar "Zaļo karotīti" - tici nu tādam produktam. Govs arī neēdot tos kāpostus. Parasti lopiņš to dara ar kāru muti!!! Tātd ķīmija, ķīmija, ķīmija ...

pirms 11 gadiem, 2009.09.24 13:59

tītenis

baigi glauni jau tie kāposti, a ne viena kāpostu kaitēkļa? Tie pie kaimiņiem...

pirms 11 gadiem, 2009.09.23 11:22

Ku, Kū

Kā tad tur ir? Kāpostus mēra hektāros vai tonnās??

pirms 11 gadiem, 2009.09.23 10:46

Vietējās ziņas