Diskutēs par kaņepju audzēšanu

Gulbenē 16.novembrī no pulksten 11.00 līdz 14.00 notiks seminārs - diskusija par kaņepju audzēšanas un pārstrādes grupas izveides iespējām Vidzemē. Semināru organizē biedrība "Latvijas Industriālo kaņepju asociācija" sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Gulbenes nodaļu.

"Mūsu biedrība aicina ne tikai Gulbenes novada, bet arī citu Vidzemes novada zemniekus sadarboties, diskutēt un izvērtēt gan Latvijas, gan ārvalstu pētnieku un praktiķu pieredzi kaņepju audzēšanā un izmantošanā. Seminārā mēģināsim rast kopsaucēju tam, vai Vidzeme var kļūt par pirmo kaņepju audzēšanas un pārstrādes reģionu Latvijā. Seminārā gaidām zemniekus un citus sadarbības partnerus, kuri ir gatavi uzņemties iniciatīvu un sadarboties ar biedrību, rosināt citus un kopīgi meklēt risinājumus," stāsta biedrības "Latvijas Industriālo kaņepju asociācija" valdes priekšsēdētāja vietnieks Tālis Laizāns.

 

Semināra galvenās tēmas būs saistītas ar kaņepju audzēšanas Latvijā praktisko pieredzi un ieteikumiem, kaņepju audzēšanas un pārstrādes klastera izveidi, ieguvumiem un risku. Būs informācija par biedrības, kas izveidota šogad, mērķiem un turpmāko darbību. Notiks domu apmaiņa par iespēju jau nākamajā gadā Vidzemē izveidot kaņepju klasteri. Pieredzē dalīsies ne tikai kaņepju audzētāji, bet arī biedrības projektu vadības eksperts Didzis Dejus, biedrības valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis un citi.

 

"Šodien Eiropā kaņepju šķiedra kā izejviela gūst arvien lielāku pieprasījumu. Kaņepi kā izejvielu var izmantot vairāk nekā 25 000 dažādu lietu un produktu ražošanā, piemēram, kaņepju pārstrādes spaļus un atlikumus izmanto ēku sienu celtniecībā, betona bloku izgatavošanā, granulu ražošanā un citam. Zemniekiem audzēt kaņepes ir izdevīgi, jo vidējā bruto peļņa no viena hektāra pat trīskārtīgi pārsniedz to rezultātu, ko var iegūt no vasaras rapša audzēšanas. Ideāls risinājums būtu, ja kādā Latvijas reģionā zemniekiem izdotos vienoties par sadarbību kaņepju sējā, novākšanā, kā arī pārstrādes uzņēmuma izveidē," stāsta T.Laizāns.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas