Divarpus stundas diskutē par cūku fermas ieceri 4

Litenieši gribētu fermu pārcelt mazāk apdzīvotā vietā
Cēsu SIA "ActusQ" pārstāvji Litenē prezentēja savu cūku fermas projektu, kuru plāno veidot pagasta teritorijā uz privātās zemes. Paredzams, ka pēc projekta realizācijas pašā fermā būs viena darba vieta, vēl pāris darbavietu - augkopībā un laukapstrādē.

Uz tikšanos ar uzņēmējiem pievakarē bija ieradušies tie, kas nebija par slinku, lai tumsā un salā pēc darba laika beigām mērotu ceļu uz Litenes tautas namu. Tie bija aptuveni desmit liteniešu ar pagasta pārvaldes priekšsēdētāju Vilni Lapiņu priekšgalā. Kā klausītājs prezentācijā piedalījās arī vienīgais Gulbenes novada domes deputāts Stanislavs Gžibovskis.

Galavārdu teiks novada deputāti

"Biju cerējis, ka uz šo tikšanos ieradīsies vairāk deputātu, jo viņi būs tie, kas pēc projekta sabiedriskās apspriešanas teiks gala vārdu - atbalstīt vai neatbalstīt uzņēmēju ieceres realizāciju konkrētajā vietā Litenē," "Dzirkstelei" saka V.Lapiņš.

Sešas nedēļas līdz 22.janvārim Litenē turpināsies sabiedriskā apspriešana projektam, kas paredz izveidot cūku fermu uz padomjlaiku lopu kompleksa bāzes, to rekonstruējot. Šajā laikā iedzīvotājiem ir iespēja aizpildīt aptaujas anketas un paust savu viedokli par projektu. Taču jau tagad ir skaidrs, ka daudzi Litenē ir pret cūku fermas izveidi iecerētajā vietā, baidoties galvenokārt no smakām.

V.Lapiņš informē, ka pāris viensētu atrodas pavisam tuvu vietai, kur paredzēts būvēt cūku kompleksa mēslu krātuvi, tas ir 200 līdz 300 metru attālumā. Ceļa pretējā pusē veidojamajam cūku kompleksam aptuveni kilometra radiusā ir vēl apmēram 10 viensētas.

Litenē šodien no lauksaimniecības nozarēm vairāk attīstīta graudkopība, lopkopība - mazāk. V.Lapiņš saka, ka negribētos, lai liteniešu noraidošā attieksme aizdzen no pagasta SIA "ActusQ".

"Mēs uzņēmējiem iesakām cūku fermu celt nevis uz rekonstruējamu ēku bāzes viņu iecerētajā vietā, bet gan citur, kur ir mazāk apdzīvots apvidus, kur jau atrodas atkritumu poligons un kur citi uzņēmēji iecerējuši veidot biogāzes ražotni," piebilst I.Lapiņš. Sarunu ceļā esot panākts, ka SIA "ActusQ" pārstāvji ir gatavi apskatīt pagasta pārvaldes ieteikto vietu - pašvaldības zemes gabalu "Cemeri".

Filma liteniešu nepārliecina

Divarpus stundu ilgā pasākuma laikā SIA "ActusQ" pārstāvji Eva Branta - Nellemanne un Armands Broks vispirms pastāstīja par projektu un pēc tam atbildēja uz liteniešu jautājumiem. Viesi demonstrēja filmu, uzskatāmi parādot modernu cūku fermu Dānijā, pēc kuras parauga Litenē uz privātās zemes plānots veidot šādu pašu nobarojamo rukšu novietni ar automātisku barošanu, dzirdīšanu, mēslu savākšanu, gaisa temperatūras un ventilācijas nodrošināšanu. Plānots uzbūvēt arī slēgtu, hermētisku krātuvi mēsliem, kā arī nelielu iekārtu notekūdeņu attīrīšanai.

Paredzams, ka kompleksā varētu turēt līdz 2000 nobarojamo cūku, kurām gadā vajadzēs 1600 tonnas barības, tostarp 1200 tonnas graudu. Gadā fermas vajadzībām plānots patērēt aptuveni 7500 kubikmetrus ūdens. Uzņēmēji sola, ka fermas smakas Litenes iedzīvotāji pārsvarā nejutīšot, izņemot tās dienas, kad no krātuves tikšot izvesti mēsli.

Kā novēroja "Dzirkstele", filma liteniešus nepārliecināja, jo viņos saglabājās neticība, ka cūku fermas smaku it kā nebūšot, bija daudz jautājumu par fermas iespaidu uz apkārtējo vidi. Varēja just, ka diskusijas gaitā litenieši un SIA "ActusQ" palika katrs pie savas pārliecības.

E.Branta - Nellemanne pauda neizpratni par vairāku diskusijas dalībnieku klaji noraidošo attieksmi, jo, kā uzsvēra viņa, Latvijas ekonomiku atdzīvināt var tikai ražošana. Turklāt SIA "ActusQ" vēlas nodarboties ar laukiem raksturīgu ražošanu - cūkkopību. Savukārt iedzīvotāji pauda, ka nevēlas tikt diskriminēti ar cūkukūts smakām.

Pirms pieciem gadiem SIA "ActusQ" par aptuveni 21 000 latu Litenē iegādājās nekustamo īpašumu, kas sastāv no padomju laikā būvētajām lopu kompleksa "Kāvi", "Vārpiņas - 3" un "Gundegas - 1" ēkām ar šķūņiem. Izmantot cūku audzēšanai pagaidām plānots tikai vienu no fermas ēkām, pārējās paredzēts tikai uzturēt kārtībā, lai novērstu to turpmāko bojāšanos.

Litenieši pieminēja, ka jau gadus četrus šķūnī, kas atrodas SIA "ActusQ" privātajā teritorijā, telpas nomā un remontdarbus veic kāds Vācijas pilsonis, kas te iecerējis veidot metālapstrādes un krāsošanas ražotni, kas strādātu eksportam un nodarbinātu aptuveni 20 strādniekus.

Pret šo ieceri litenieši ir noskaņoti labvēlīgi un vaicāja SIA "ActusQ" pārstāvjiem, vai netiks likti šķēršļi metālražotnes darbības uzsākšanai, uz ko E.Branta - Nellemanne atbildēja, ka viss ir atkarīgs no sadarbības ar šķūņa nomnieku, kas gan četru gadu laikā neesot apliecinājis vēlmi izpirkt nomātās telpas un uzsākt reālu ražošanu.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Ar tūrismu vien Litenē attīstības nebūs.......

pirms 10 gadiem, 2009.12.22 08:41

inga

Lai pagasts pārstāvji aizbrauc apskatīt tepat Latvijā līdzīgas fremas: Katvaru pagasta, Lažas pagastā un parunā ar apkārtējo māju iedzīvotājiem. Filma jau vienmēr ir skaista.

pirms 10 gadiem, 2009.12.22 07:45

PRET

Esmu pret fermas būvniecību Litenē, lai būvē tur, kur nav cilvēki un apdzīvotības! Jau pietiek ar to, ka Litenē ir uzbūvēta izgāztuve...Tagad būs cūku ferma, kas tālāk?! Viss pagasts smirdēs un cilvēki, iedzīvotāji kā viņi varēs dzīvot?!
Liteni apmeklē tūristi, ir taču tik skaista estrāde, sporta laukums, upe, brauc tūristi, ekskursanti un vai viņi brauks tad, ka būs tādas smakas un kaut kāda cūku ferma?
Protams, ka firma,īpašnieks, kas to grib darīt, kas tad viņam?! Viņiem pilnīgi vienalga, viņam tas ir bizness! Ceru, Vilnis Lapiņš to nepieļaus.

pirms 10 gadiem, 2009.12.21 17:40

Es

Nu smakas būs pat Īrijā ,lauku teritorijā netālu no CAVANAS ir cūku ferma,smird ,ka maz neliekas,bet visi pieraduši,tā nav pilsēta,un bieži brauc cūku fūre,kas kaucošas cūkas ved pa lielo maģistrāli ,ka švirkst vien,bet kautko tak jāstrādā ir tur ir gan komposta fermas,gan sēnu fermas,nu neviensnav nomiris ,bet smakas ir tas gan.

pirms 10 gadiem, 2009.12.21 15:15

Vietējās ziņas