Donordiena – Ziemassvētku gaidīšanas noskaņā

Gulbenē vakar kārtējā asins donoru dienā trīs stundu laikā piedalījušies vairāk nekā 60 cilvēku. Latvijas Sarkanā Krusta Gulbenes komitejā "Dzirkstele" uzzināja, ka vairums donoru bija nākuši nodot asinis jau vismaz otro reizi vai vairāk. Bija arī vairāki vidusskolēni, kas bija atnākuši asinis nodot pirmo reizi mūžā.

Kopā atnāk klasesbiedri
Gulbenes 2.vidusskolas 12.b klases seši skolēni kopā bija atprasījušies no mācību stundām un atnākuši nodot asinis. Viens no viņiem - Sergejs Goročaks - "Dzirkstelei" pauda, ka tādējādi sarūpē Ziemassvētku sajūtu sev, darot labu darbu. Esot arī interesanti uzzināt savu asins grupu.


Savukārt Gulbenes ģimnāzijas 12.c klases Inga Bairkovska "Dzirkstelei" sacīja, ka atnākusi nodot asinis, jo uzskata, kā tā ir cēla rīcība ar mērķi palīdzēt citiem cilvēkiem. Viņa uz donordienu bija atnākusi kopā ar vēl septiņiem citiem saviem klasesbiedriem. I.Barkovska sacīja, ka skolā šī diena jauniešiem skaitīsies attaisnoti kavēta. Katrs jaunas donors saņēma Latvijas donora apliecību ar pirmo ierakstu tajā par asins grupu un datumu, kad nodotas asinis.


Valsts asins donoru centra Latgales filiāles sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Krustāne "Dzirkstelei" sacīja, ka īpaši svarīgi ir tas, ka par asins donoriem kļūst gados jauni cilvēki.

 

"Mūsu filiāle organizē skolēniem lekcijas par asins donoru kustību. Labprāt braucam uz skolām un runājam ar jauniešiem, ja mūs uzaicina. Interesenti var man zvanīt uz mobilo tālruni 29196859," viņa teica.


Daudzi nāk regulāri

"Dzirkstele" bija lieciniece tam, kā Sakranā Krusta māsa kādam vecākam vīram vaicāja, kālab viņš kādu laiku nav nācis nodot asinis, kaut agrāk to darījis regulāri. "Kad man ir darbs, tad nevaru atnākt," klāstīja vīrietis.


"Dzirkstele" novēroja, ka katram asins devējam donordienas organizatori lūdza uzrādīt personas pasi un aizpildīt anketu pirms līguma parakstīšanas, kā arī uz vietas noteica asins grupu un hemoglobīna līmeni asinīs. Ārste katram mērīja asinsspiedienu un iztaujāja par slimībām, pirms noteica, cik kurš drīkst nodot asiņu. Standartdeva, ko ņēma no vairuma donoru, bija 450 mililitri. "Dzirkstele" dzirdēja kā kāds vīrietis ārstei puspajokam sacīja, ka labprāt nodotu divas šādas asiņu devas. Taču mediķi viņam šādu iespēju liedza paša veselības labad.


Katram brokastis un 3 lati

Katru asins donoru pirms asiņu nodošanas cienāja ar karstu saldu tēju un deva līdzi sauso brokastu maisiņu, kurā bija divas cepumu pakas, viens vafeles batoniņš, mazā sulas paciņa un mazā minerālūdens pudele. Pēc asiņu nodošanas katram donoram izmaksāja trīs latus. Mediķi arī piekodināja, ka šajā dienā noteikti vajadzētu paēst sātīgas pusdienas, lietot uzturā daudz šķidruma un atturēties no fiziskas pārpūles.


Katram donoram izsniegts uz rokas paša parakstītā līguma otrs eksemplārs, kurā norādīts tālruņa numurs Valsts asins donoru centra Latgales filiālē, kur pēc nedēļas zvanīt un jautāt par veikto asins analīžu rezultātiem, lai noteiktu, vai cilvēks nav inficējies ar B vai C hepatītu, HIV vai sifilisu. Katrs donors arī ir informēts, ka analīžu rezultāti tiek nosūtīti specializētajiem medicīnas centriem sabiedrības epidemioloģiskās drošības nolūkā.


Asins donoru dienu Gulbenē organizēja Valsts asins donoru centra Latgales filiāle un Latvijas Sakranā Krusta Gulbenes komiteja.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas