“Dzimtenīti” varēs dzīt legāli 8

Deputāti balsos par alkoholisko dzērienu ražošanas kārtību novadā
Gulbenes pašvaldībā sagatavots saistošā noteikumu projekts par kārtību alkoholisko dzērienu ražošanai novadā. Diskusija par to aizsākās tautsaimniecības komitejas sēdē 16.februārī, taču balsos deputāti par šo dokumentu 24.februāra domes sēdē.

Noteikumu projektā runa ir par nosacījumiem, lai legāli varētu ražot vīnu, raudzētos dzērienus un cita veida alkoholu, tostarp arī kandžu, ko tautā ierasts saukt par "dzimtenīti". Šāda darbības legalizācija būtiska novadam, jo, piemēram, gadatirgi nav iedomājami bez vietējā kolorīta, ko ienes mājas apstākļos ražots kvalitatīvs alkohols.  

Atļauju šādai darbībai par brīvu varēs saņemt pašvaldībā. Maksimālais laiks, kādam būs derīga atļauja, ir trīs gadi. Novada dome būs tiesīga gan atļaut, gan aizliegt alkohola ražošanu. Pretendēt uz atļaujas saņemšanu varēs tikai oficiāli reģistrēti komersanti, kuriem būs precīzi jāinformē plānotajiem alkohola ražošanas apjomiem un darbības vietu. Pašvaldība plāno sev piešķirt tiesības komersantiem izsniegt vai neizsniegt atļaujas alkohola ražošanai, kā arī nepieciešamības gadījumā atcelt šīs atļaujas.

 

Nedrīkstēs ražot dzīvokļos

Plānots, ka legāla alkohola ražošana nedrīkstēs notikt daudzdzīvokļu mājās. Paredzams, ka netiks atļauja alkohola ražošana teritorijās, kas atrodas tuvumā izglītības, sporta, kultūras, ārstniecības iestādēm, citām sabiedriskām ēkām. Tāpat ražot alkoholu nedrīkstēs tuvumā valsts un pašvaldības iestādēm. Saistošo noteikumu projektā rakstīts, ka alkohola ražošanas atļauja netiks izsniegta, ja ražošanas vieta būtiski apdraud sabiedrisko kārtību un citu personu tiesību aizsardzību.

 

Gulbenes novada domes priekšsēdētājas vietnieks Dainis Švika kolēģiem deputātiem rosināja nošķirt izpratni par ražošanu no alkohola tirgošanas. Viņaprāt, pagaidām saistošo noteikumu projekts savā ziņā rada neizpratni. Divdomīga izklausās nostādne neļaut ražot alkoholu konkrētās teritorijās. Ražošana taču nenozīmējot dzirdīšanu jeb tūlītēju produkcijas tirgošanu ražotnē! D.Švika neredz motivāciju tam, "kāpēc normāla ražošana, ja tā atbilst visām sanitārajām prasībām, nedrīkstētu atrasties, piemēram, sabiedriskās ēkas pagrabā".

 

Kas nav ietverts noteikumos?

Gulbenes pilsētas pārvaldes vadītājs Osvalds Lucāns deputātiem norādīja uz neskaidrībām. Viņaprāt, noteikumi vairāk diktē prasības līdz ražošanas uzsākšanai, taču klusē par to, kādam ir jābūt pašam ražošanas procesam.

 

"Kāda būs ventilācija? Kur tiks likti ražošanas pārpalikumi?" vaicāja viņš.

 

Tautsaimniecības komitejas priekšsēdētājs, deputāts Guntis Blūms bilda, ka līdz domes sēdei vēl ir laiks pētīt, precizēt un papildināt šā dokumenta projektu

Pievieno komentāru

Komentāri 8

FAKTS

Nekas nav labāks par šo``teica Mārtiņš Rītiņš nodegustējis mūsu mājās raudzēto ,ar rūpību un tīrību gatavoto ogu vīnu.Tādēļ cien Gulbenieši nemetiet ļaunus komentārus uz cilvēkiem kuri neiet ar izstieptu roku prasīt palīdzību valstij,bet līdz sirmam vecumam strādā,gādā sev,palīdz tiem kuri vairs nespēj strādāt.Īsts,dabīgs vīns nav domāts dzērājiem,bet gan izglītotiem cilvēkiem svinību gadījumos,kā jubilejās,kāzās,arī bērēs pasniegts kopā ar torti.Mūsu zemnieku sarūpētais kā mājās cepta maizīte,sieri,piena izstrādājumi,arī cimdi,zeķes rokdarbnieku saražots ir pārmantots no mūsu mātēm,tēviem,un tas ir burvīgi! Valstij,skolotājiem jāpalīdz tiem bērniem īpaši kuru vecākiem trūkst elementāras izglītības,zems morāles līmenis,kļuvuši slinki,neuzņēmīgi. Tā lūk,cien Gulbenieši! Ražojiet visu ko esat spējīgi saražot,arī mēs nopirksim!Latvija kļūs pievilcīgāka turistiem.

pirms 10 gadiem, 2011.02.26 13:01

Deputātam

Deputat iemācies lasīt - parlasi vēlreiz so rindiņu atkārtoti un tad padoma ko Tu uzrakstīji :D
"Noteikumu projektā runa ir par nosacījumiem, lai legāli varētu ražot vīnu, raudzētos dzērienus un cita veida alkoholu, tostarp arī kandžu, ko tautā ierasts saukt par "dzimtenīti"."

pirms 10 gadiem, 2011.02.25 14:16

deputāts

nav taču runa par kandžu, bet alu un vīnu!!!!!

pirms 10 gadiem, 2011.02.24 15:44

:)

Pārfrāzējot vecu dziesmu jauniem vārdiem:
Dāņu cukurs, vācu trubas,
Velns lai parauj linu druvas.

pirms 10 gadiem, 2011.02.22 08:54

urbis

Atraduši par ko spriest šajā laikā! Deputātu kungi, atjēdzieties! Jūs esat ievēlēti ne jau, lai spriestu par to, vai dzīt kandžu vai nē! Āksti gatavie...

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 23:16

Vai ta kandžu dzīt ir nelegāli? Tirgot nedrīkst, bet pašu lietošanai jau drīkst dzīt.........

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 18:01

Deputāts

tā izskatījās, ka Osvaldam interesē, kā jādzen, tāpēc jau dziļāk interesējas par pašu ražošanas procesu

pirms 10 gadiem, 2011.02.20 15:58

Vietējās ziņas