“Dzirkstele” palīdz "Dvēseļu puteņa" komponistei atrast dzimtas kapus Gulbenē 3

Kā privātdetektīvi sevi ir apliecinājuši tie “Dzirksteles” lasītāji, kuri ir palīdzējuši noskaidrot latviešu izcelsmes ASV dzīvojošās izcilās komponistes Lolitas Ritmanis ļoti ciešo saikni ar Gulbeni, jo, izrādās, vecajos kapos atdusas viņas senči.

Šis atklājums nāca gaismā pēc tam, kad 5.oktobra “Dzirkstelē”, kā arī laikraksta profilā sociālajos tīklos tika publicētas vairākas fotogrāfijas ar kapavietām, pie kurām piesprausts dzeltenais mietiņš. Tas ir aicinājums tuvāko trīs gadu laikā pašvaldībā pieteikties radiniekiem un sākt kopt apbedījumus. Pretējā gadījumā ar laiku tur notiks dzimtai nepiederošo cilvēku virsapbedīšana.

Vienā no fotogrāfijām redzams dzeltens mietiņš arī pie Ritmaņu dzimtas kapiem. “Dzirksteles” lasītāji sāka uzdot jautājumus, vai ir saistība ar komponisti L.Ritmanis, kuras vārds plaši pasaulē izskanējis saistībā ar nesen klajā nākušo Dzintara Dreiberga spēlfilmu “Dvēseļu putenis”, kurai mūziku komponējusi tieši viņa – L.Ritmanis. Par šo veikumu viņa ir ieguvusi prestižo Amerikas Komponistu un autoru apvienības balvu.

“Dzirksteles” profilā vietnē “Facebook.com” sākās diskusija par to, vai Ritmaņu dzimtas kapi Gulbenē saistīti ar slaveno komponisti. Strauji šajā sarakstē iesaistījās arī pati L.Ritmanis. Viņa sazinājās ar radiniekiem Latvijā un visu noskaidroja. Gan publiski, gan speciāli “Dzirkstelei” komponiste apstiprināja: “Tie ir mani senči.” Laikrakstam L.Ritmanis atrakstīja šādu vēsti: “Paldies! Tie ir mūsu senči. Sazinājos ar māsīcu, kura sazinājās ar Gulbenes novada domi... atrada risinājumu. Es nezināju, ka tur guļ mana vecvecvecmāte. Tiks nokārtots.” Savukārt “Dzirksteles” lasītājiem L.Ritmanis ir paskaidrojusi: “Mums tuvākie radi visi ir Rīgā apbedīti. Tur viss kārtībā. Nākamreiz, kad būšu Latvijā, būs ļoti labi doties uz šo kapsētu Gulbenē.”


Pievieno komentāru

Komentāri 3

Elizabete

Nu jā, liekas, ka vajadzētu tomēr vairāk iedziļināties, pirms vienkārši nolīdzināt nekoptas kapa vietas. Vajadzētu tomēr paskatīties vai nekopto kapa vietu vidū nav arī tādas, kur apglabāti cilvēki, kuriem esam pateicīgi par šodienu, par to, kādi esam. Protams, nevar jau cilvēkus šķirot, bet tomēr. Manuprāt, būtu saglabājamas cilvēku kapavietas, kas devuši savu pienesumu Gulbenes attīstībā.

pirms mēneša, 2021.10.15 09:28

Kellija

Gods tiem gulbeniešiem, kuri aktualizēja šo tēmu. Paldies! Arī es braucu uz dzimtas kapiem un 2 kapsētās sakopju blakus esošos kapiņus, Man kaut kā ir´paveicies´ ar tādiem kaimiņiem. Bet pateicība nav vajadzīga. Ir visādas dzīves situācijas.

pirms mēneša, 2021.10.15 14:14

iedzīvotājs

visus nekoptos un aizmirstos kapus iespējmi ātri ir janolīdzina, lai jaunajiem maksātspējīgiem topošiem perspektīviem miroņiem ir ērta kapavieta, bet atsevišķiem dzīvajiem par to ķešā nauda skan, viss ir pakārtots kāda izdevīgumam, kāda tur atmiņa, kultūras mantojums un cilvēciskums ar steigu jataisa nauda

pirms mēneša, 2021.10.15 15:45

Vietējās ziņas