Ekonomika piezemējas 1

Samazinās brīvo darba vietu skaits un cilvēku pirktspēja, bet nodokļos iekasēts vairāk nekā pērn

Centrālās statistikas dati liecina, ka inflācija turpina samazināties. Jūlijā tā bija 16,7 procenti, bet augustā - 15,7 procenti. Lai gan inflācija mazinās, veikalu un kafejnīcu darbinieki stāsta ka, salīdzinot ar jūliju, augustā apgrozījums ir samazinājies. Savukārt Nodarbinātības valsts aģentūras Gulbenes filiāle piedāvā tikai 10 brīvas darba vietas.

Vērojama ekonomiskā lejupslīde Parasti Nodarbinātības valsts aģentūras Gulbenes filiālē darba meklētājiem tiek piedāvātas apmēram 50 brīvās darba vietas. Pēdējā mēneša laikā to skaits ir sarucis līdz 10.


Nodarbinātības valsts aģentūras Gulbenes filiāles vadītājs Vladimirs Lituņenko "Dzirkstelei" stāsta, ka vairākus gadus nav bijis tik mazs brīvo darba vietu skaita piedāvājums. "Tas jau rāda uz kopējo ekonomikas piezemēšanos valstī. Parasti mums bija 40 un pat 60 brīvas vakances. Reāli rajonā un pilsētā varbūt arī ir vairāk," norāda V.Lituņenko.

 

Apgrozījums ir samazinājies

Kafejnīcas - bistro "Flora Magnolija" vadītāja Valentīna Gibnere "Dzirkstelei" stāsta, ka jau augustā bija jūtams, ka apgrozījums samazinās.

 

"Cilvēku nāk mazāk. Daļa dodas ēst uz skolām, jo tur ir lētāk. Apgrozījums ir nokrities. Jūlijā vēl veicās labi, bet augustā cilvēku jau bija mazāk, līdz ar to arī apgrozījums ir mazāks," atzīst V.Gibnere.


Arī Kantes kroga īpašniece Iveta Ilva neslēpj, ka kopš augusta vidus apgrozījums ir krities un apmeklētāju nāk mazāk.

 

"Cilvēkiem nav naudas. Tagad drīzumā vēl klāt nāks apkure un naudas cilvēkiem paliks tikai mazāk," saka I.Ilva.


Veikalu "Maxima" sabiedrisko attiecību speciālists Ivars Andiņš piekrīt tam, ka ir jūtama ekonomiskās situācijas pasliktināšanās valstī.

 

"Aprunājoties ar abu veikalu "Maxima" direktorēm Gulbenē, var secināt, ka cilvēki daudz taupīgāk iepērkas. Šāda tendence vērojama tieši augustā, jo abos "Maxima" veikalos apgrozījums ir samazinājies. Kaut gan jāpiebilst, ka joprojām tas ir nedaudz lielāks nekā pagājušā gada augustā," stāsta I.Andiņš.

 

Viņš norāda, ka cilvēki mazāk pērk nepārtikas preces. Vairāk koncentrējas uz pārtiku, un tas jau liecinot, ka cilvēkiem ir mazāk līdzekļu.

 

"Tīri psiholoģiski var redzēt, ka pircēji veikalā uzturas ilgāku laiku nekā pagājušajā gadā ap šo laiku. Viņi pie precēm stāv ilgāk un apdomā. Ir jūtams, ka cilvēki ir palikuši piesardzīgāki ar naudas tērēšanu. Mazāk pērk dārgākus produktus, piemēram, izvēloties desu, pircējs arvien biežāk pērk nevis dārgāko, bet gan lētāko," saka I.Andiņš.

 

Nodokļos ieksē vairāk nekā pērn

Taču Valsts ieņēmumu dienesta Gulbenes rajonā šā gada astoņos mēnešos iekasē vairāk nekā pērn šajā pašā periodā. Dienesta Vidzemes reģionālās iestādes Gulbenes nodaļas vadītāja Irēna Rozniece, pirmkārt, saista to ar algu paaugstināšanu budžeta iestādēs.

 

"Palielinās arī uzņēmēju maksātās algas saviem darbiniekiem, kā arī ir vērojams, ka aplokšņu algas iet mazumā," saka I.Rozniece.

 

Salīdzinot ar pagājušā gada astoņiem mēnešiem, dienests Gulbenes rajonā nodokļos ieksējis 7 321 580 latus. Pagājušajā gadā šajā pašās periodā iekasēti 5 519 400 latu. Sociālās iemaksās šajā periodā ir iekasēti 5 307 100 lati, savukārt pagājušajā gadā šajā pašā periodā - 4 052 950 lati. Iedzīvotāju ienākuma nodoklī iekasēti 2 542 430 lati, bet pagājušā gada astoņos mēnešos - 2 085 140 lati.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

taukumūlis

TAGAD ROZNIECEI VAJAG STAIGĀT BALTĀ HALĀTĀ, BET PĀRĒJIEM VISIEM BRŪNOS

pirms 12 gadiem, 2008.09.10 12:33

Vietējās ziņas