Eksperti ar gulbeniešiem diskutēs par Eiropas sociālo modeli Latvijā

Piektdien, 28. novembrī, Gulbenē notiks Eiropas Komisijas (turpmāk - EK) pārstāvniecības Latvijā organizētā diskusija ciklā „Eirodzīve - kāpēc?", kurā Gulbenes iedzīvotāji un eksperti diskutēs par Eiropas sociālo modeli Latvijā un ar to saistītajām tēmām. Sarunu vadīs filozofs prof. Igors Šuvajevs un tajā piedalīsies ekonomiste Raita Karnīte un bijusī „Hansabanka" vadītāja Ingrīda Blūma.

"Diskusijā klātesošie pārrunās arī tādas tēmas, kā Eiropas integrācija sociālajā jomā, Latvijas sabiedrības veselība un novecošana, sociālās aprūpes sistēmas atbilstība, pensionāru un invalīdu problēmu risināšana, sociālais taisnīgums, kā arī citas aktualitātes," stāsta EK pārstāvniecības Latvijā diskusiju cikla „Eirodzīve - kāpēc?" sabiedrisko attiecību konsultants Mārtiņš Panke.

 

„Sociālais modelis ir institūciju veidota un uzturēta kopdzīves forma, garantējot indivīdiem, indivīdu grupām drošību un aprūpi, garantējot iespēju pilnvērtīgi iekļauties sabiedrības dzīvē. Žaks Delors jau pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados aicināja neierobežot Eiropas integrāciju tikai ar ekonomiku. Šādi pamazām aizsākās sociālā aspekta izstrādāšana," stāsta I.Šuvajevs.

 

„Tomēr joprojām tiek atzīmēts, ka īstenībā nemaz vienots Eiropas sociālais modelis nepastāv. Pastāv tā sauktais skandināviskais, mediterānais (Vidusjūras) un centrāleiropeiskais modelis. Bet kāds modelis pastāv Latvijā, ja vien vispār var runāt par modeli?" jautā I.Šuvajevs.

 

„Sociālajā modelī iekļaujas arī veselības aprūpe. Vai Latvijā vispār ir iespējama veselīga dzīve? Turklāt jāņem vērā, ka veselības aprūpes sistēmas sakārtošana ir pašas Latvijas, nevis Eiropas Savienības ziņā. Vai Latvijā visiem pastāv vienādas un taisnīgas iespējas skoloties? Kas jūtas apdalīts un patiešām ir apdalīts?", tā I.Šuvajevs.

 

M.Pane informē, ka diskusija no pulksten 16.00 līdz pulksten 18.00 notiks Gulbenē, kafejnīcā „Kantes krogs" (Miera ielā 15). Piedalīties tiek laipni aicināts ikviens Gulbenes iedzīvotājs.

 

Kopumā šajā ciklā jau notikušas 18 diskusijas, kurās ar dažādu Latvijas reģionu iedzīvotājiem savās pārdomās dalījušies radošās, kultūras un akadēmiskās jomas pārstāvji un viedokļu līderi. Šogad EK pārstāvniecība Latvijā organizē 9 diskusijas par šādām tēmām - „Eiropas sociālais modelis Latvijā", „Migrācija - labi vai slikti?", „Vai notiek sabiedrības kriminalizēšanās", „Vērtības - faktiskais un sadomātais" un „Vai Latvija ir ko zaudējusi ES?".

 

Šogad jau notikušas diskusijas Staicelē, Līvānos, Rēzeknē, Ludzā, Mazsalacā, Madonā un Ventspilī.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas