Elektrolīniju tīrīšana posta iekopto ainavu 5

Rankas pagasta SIA "Vecpāpani" saimnieks Māris Brencis ir sašutis, ka strādnieki, atbrīvojot elektropārvades līniju no apauguma, izposta saimnieku savulaik veidoto ainavu pie mājas.

"Mūsu pusē šobrīd notiek ļoti intensīva elektropārvades līniju attīrīšana no apauguma. Šī darbība daļēji skar arī manu īpašumu. Aiz mājas ir neliela nogāze, kur mans tēvs savulaik iestādīja eglītes, bet tagad elektriķi grib šo ainavu izpostīt. Viņi man parādīja kaut kādu vienošanās dokumentu, kurā SIA "Vējkalni" ir apņēmusies iztīrīt apaugumu zem līnijām. Sākumā bildu, ka es neļaušu to darīt, bet tad man tika draudēts, ja gadījumā manas vainas dēļ radīsies kāds elektroenerģijas padeves pārtraukums, tad par tā atjaunošanu dabūšu maksāt tūkstošiem latu. Beigās arī atļāvu eglītes nozāģēt," stāsta M.Brencis.

 

Saimnieks uzskata, ka no firmas strādnieku puses varēja būt lielāka pretimnākšana.

 

Vienoties var dažādi

"Arī es pats būtu gatavs piedalīties šajā procesā, piemēram, palīdzot ierakt kabeli vai kā citādāk un šo darbu vismaz daļēji sponsorējot. Par visu taču ir iespējams cilvēciski vienoties. Pretējā gadījumā rodas situācija, ka mēs savu Latviju tikai izpostām. Savulaik ir iekopta ainava. Viss izskatās skaisti un glīti, bet tad vienā dienā ierodas vīri ar motorzāģiem un visu nozāģē un pamet. Pēc viņiem man pašam viss vēl jāsakopj. Manuprāt, tā nav visai solīda rīcība. Šī līnija tur pastāv jau piecdesmit gadus. Visu šo laiku tika zāģēti tikai krūmi, bet tagad, kā man tika paskaidrots, esot tapuši jauni Ministru kabineta noteikumi, kur noteikts, ka 2,5 metru attālumā no līnijas uz abām pusēm viss jānozāģē. Tika nogriezti tik skaisti bērzi," bēdā "Vecpāpanu" saimnieks. Viņš saprot, ka katram ir jādara savs darbs, bet jebkuru darbu var paveikt dažādi.

 

Par līdzīgu situāciju Līgo pagastā "Dzirkstele" stāstīja arī vasarā, kad, attīrot elektropārvades līniju, tika nogriezti pamatīgi zari simtgadīgam ozolam un izpostīti dekoratīvie krūmi.

 

Koki paliek īpašniekam

Elektropārvades trases tiek attīrītas no kokiem un krūmiem katru gadu. Pēc nozāģēšanas tie jānovieto gar līnijas ārējo malu, jo koksne, kas tiek nozāģēta, attīrot līniju, nav šā darba veicējas firmas īpašums, bet, sākot ar zariem un beidzot ar stumbru, pieder zemes īpašniekam. Speciālists, kas koordinē šo darbu, paskaidroja, ka līgumā par līniju attīrīšanu neesot paredzēts zarus un koku stumbrus novietot vienā vietā. Ja pats zemes īpašnieks saviem spēkiem netiekot ar to galā, tad ir jāvienojas atsevišķi.

 

Koksne pēc līniju attīrīšanas firmas strādniekiem esot jānovāc tikai pilsētu un pagastu centru teritorijās. Arī zemes īpašnieka zemes plānā esot norādīta elektropārvades līnijas atrašanās vieta, kas uzskatāma par apgrūtinājumu, jo līnija paredz noteiktus ierobežojumus. Zem tās nedrīkst augt ne koki, ne krūmi.

 

Tīrot elektropārvades līniju trases, tiekot ievēroti Aizsargjoslu likumā noteiktie platumi. Gaisvadu līnijām ar nominālo spriegumu līdz 20 kilovoltiem šī aizsargjosla ir 2,5 metri uz abām pusēm no līnijas ass. Jo nominālais spriegums ir lielāks, jo arī aizsargjosla ir platāka.

 

Noteikumi paredz, ka zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs par darbu veikšanu rakstveidā jābrīdina divas nedēļas pirms darbu uzsākšanas.

 

Ir zemes īpašnieki, kuriem piederošajās platībās arī ir šis apgrūtinājums. Viņi ir gatavi paši attīrīt līnijas savā teritorijā, bet par to, lai viņiem samaksā.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

onkulis

cilveki dara savu darbu,kad pagajusaja ziema nebija elektribas tad gan biju dusmigs uz par to ka netiek tiritas linijas un pats to darbu izdarit fizisk nespeju jo kok bij noliekti pari vadiem.bet puisi kas apzageja kokus gan to izdarija.esmu loti pateicigs brigades vaditajam Ainim Paulinam par paveikto darbu.lai vinam laba veseliba.

pirms 9 gadiem, 2012.01.22 00:53

arturs

Visi tik gudri ,bet kad ziemā bez elektrības bīstamo un neapzāģēto koku dēļ jāsēž pie sveces klusumā tad brēc ka Latvenergo nav iztīrijis līnijas kā pienākas...

pirms 9 gadiem, 2011.11.02 19:11

tante

Nu nezinu nu gan... man uz lauka tos zarus atstāja kaudzēs pie paša staba... es pat tos tur sadedzināt nevaru!

pirms 9 gadiem, 2011.10.26 13:05

Z

ne jau Latvenergo darbinieki griež un tīra trases, bet gan privātuzņēmēji, kas ir noslēguši līgumus..

pirms 9 gadiem, 2011.10.26 12:53

v

Tas latvenergo ir viens cucigs kantoris. Visi nogrieztie krumi viniem ir jasavac, tas nav saimnieka problemas, jo aiz sevis ir jaatstaj sakopta vide. Saimniekam par kopsanu negrib maksat un tadel ir si situacija. Zem linija drikst but mazie krumi, avenaji un citi, Ta ka ir jacinas par savu taisnibu. Ari gar austsprieguma liniju kura mums ir 20 kilovolti aizsargjosla ir 2.5 metri no centra uz katru pusi, bet gudrie griezeji grib griezt pa 15 metriem uz katru pusi.

pirms 9 gadiem, 2011.10.26 11:43

Vietējās ziņas