EP vēlēšanas: steidz nobalsot jau iepriekš

Vakar, 21.maijā, sākās iepriekšējā balsošana Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Pirmajā balsošanas dienā iecirkņi balsotājiem bija atvērti trīs stundas – no pulksten 17.00 līdz 20.00. Gaidot, kad vērsies Gulbenes pilsētas vēlēšanu iecirkņa, kas atrodas Gulbenes kultūras centrā, durvis, cilvēki pulcējās jau pirms noteiktā laika. Pirmajās 15 minūtēs pie balsojuma kastes bija devušies vairāk nekā desmit vēlētāji.

Savu lēmumu nobalsot jau iepriekš cilvēki pamatoja tādējādi, ka vēlēšanu dienā 24.maijā, to izdarīt nevarēs dažādu objektīvu apstākļu dēļ, bet piedalīšanos Eiropas Parlamenta vēlēšanās viņi uzskatot par pilsoņa pienākumu.

Nobalsot iepriekš ir iespējams arī šodien, 22.maijā, kad vēlēšanu iecirkņi apkalpos balsotājus rīta pusē no pulksten 9.00 līdz 12.00. Rīt, 23.maijā, vēlēšanu iecirkņi būs atvērti no pulksten 10.00 līdz 16.00. Sestdien, 24.maijā – vēlēšanu dienā – visi vēlēšanu iecirkņi būs atvērti no pulksten 7.00 līdz 20.00. Ir atļauts balsot tikai norādītajā vēlēšanu iecirknī.


Lai piedalītos Eiropas Parlamenta vēlēšanās, ir nepieciešama derīga pase vai identifikācijas karte. Ieteicams ņemt līdzi arī paziņojumu par vēlēšanām, lai gan tam ir tikai informatīva nozīme.


Lielāks lineāla lodziņš


Balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētāji drīkst tikai vienu reizi. No visiem 14 vēlēšanu zīmju komplektiem balsojot jāizvēlas tikai viens saraksts jeb viena vēlēšanu zīme – ar to kandidātu sarakstu, par kuru vēlētājs izvēlējies balsot. Var balsot ar tukšu aploksni (atturoties).


Kā norādīts Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā, vēlēšanu zīmē ar “+” atzīmē kandidātus, kurus vēlētājs atbalsta īpaši. Kandidātus, kurus neatbalsta, var izsvītrot. Var neizdarīt arī nekādas atzīmes. Aploksni ar izvēlēto vēlēšanu zīmi aizlīmē un iemet vēlēšanu kastē. Dažādi ķekši, smaidiņi, “jā” vārds vai vēl kādi citi ieraksti vēlēšanu zīmē nav atļauti, jo tad zīme būs nederīga.


Īpaši gados vecāki cilvēki ir nobažījušies par to, ka, lai saņemtu balsošanas dokumentus, atkal nāksies saskarties ar grūtībām, parakstoties vēlētāju sarakstā, jo lineāla lodziņš esot pārāk īss. Lai šajās vēlēšanās šīs problēmas nebūtu, lodziņš ir nedaudz lielāks, tāpēc ērti varēs parakstīties ne tikai seniori, bet arī garu uzvārdu īpašnieki.


Slieksnis nepastāv


Eiropas Parlaments kopā ar Eiropas Savienības ministru Padomi pieņem direktīvas un regulas, kuras, pēc aptuvenām aplēsēm, ietekmē aptuveni arī 80 procentus no Latvijas likumiem. Eiropas Parlaments ir tieši vēlēta Eiropas Savienības institūcija, tādēļ, tikai nobalsojot šajās vēlēšanās, var ietekmēt to, kuri cilvēki pieņems likumus Eiropas līmenī, kas vistiešākajā veidā attieksies arī uz katru Latvijas balsstiesīgo vēlētāju.


Vēlētāju līdzdalības slieksnis, lai vēlēšanas skaitītos notikušas, nepastāv. Tas nozīmē, ka vēlēšanas skaitīsies notikušas neatkarīgi no vēlētāju aktivitātes. Provizoriskie vēlēšanu rezultāti būs zināmi 25.maija vakarā, kad beigsies vēlēšanas tajās dalībvalstīs, kurās tradicionāli vēlēšanu diena ir svētdiena. Oficiālie rezultāti tiks publicēti divu nedēļu laikā - līdz 6.jūnijam.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas