Ērcēm - aktivitātes kulminācija

Pēc ērces piesūkšanās pacientam jāvēršas pie ģimenes ārsta
Gulbenes slimnīcas uzņemšanas nodaļā katru dienu palīdzību meklē kāds ērču upuris. Maijā šādu gadījumu skaits ir palielinājies. Parasti mediķu palīdzību meklē pieci ērču upuri dienā. Līdzšinējais rekords ir astoņi šādi pacienti dienā. Bērniem mediķi palīdz atbrīvoties no ērces par brīvu, pieaugušajam pacientam par šādu pakalpojumu ir jāmaksā divi lati.

Gulbenes slimnīcas galvenā ārste Alda Buša "Dzirksteli" informē, ka slimnīcā nesen iegādāta jauna, moderna ierīce, kas palīdz ātri, viegli un pēc iespējas nekaitīgāk atbrīvot pacientu no piesūkušās ērces. Šādu ierīci, protams, ikviens potenciālais pacients var iegādāties un lietot arī pats, bet, kā norāda A.Buša, ir nepieciešama pieredze. Gulbenes slimnīcas mediķiem tāda ir.  

"Izraut ērci pareizi ir svarīgi tāpēc, lai cilvēks nesaslimtu ar Laimas slimību. Piesūkušos ērci izraujot neuzmanīgi, ir risks inficēties, jo ērces vēdera saturs tad paliek koduma brūcē," viņa saka.

 

Parasti mājas apstākļos pacienti paši izņem ērci, izmantojot diegu. A.Buša saka, ka jāprot cilpu kukainim uzmest un savilkt pēc iespējas tuvāk koduma vietai un galvai, lai raušanas brīdī tā nepaliktu brūcē.

 

Mediķi uzskata, ka veltīgi ir centieni piesūkušos ērci apreibināt ar alkoholu, lejot tai virsū degvīnu. Tās esot tikai cilvēku iedomas, ka tā veidā var piespiest kukaini labprātīgi pamest koduma vietu.

 

Uzņemšanas nodaļas medmāsa Edīte Maksimova "Dzirkstelei" saka, ka ērču upuru skaits palielinoties siltajās dienās. Tad cilvēki izbraucot atpūsties pie dabas, kur arī nekādi nav iespējams izvairīties no sastapšanās ar ērcēm. Viņa uzsver, ka svarīgi ir pēc brīvdabas pastaigām apskatīt savu ķermeni un novērst ērces piesūkšanos laikus. Ja tomēr ērce ir piesūkusies, labāk esot tomēr vērsties slimnīcā, lai tā tiktu izņemta pareizi.

 

"Mums tagad slimnīcā ir jauna ierīce, kas palīdz profesionāli izņemt piesūkušos ērci. Iepriekš lietojām pincetveidīgu ierīci, tagadējai ierīcei ir cilpiņa. Jaunā metode ir efektīvāka," saka E.Maksimova.

 

Tomēr viņa atzīst, ka grūti ir izņemt pilnībā visu ērci tad, ja tā cilvēkam bijusi piesūkusies ilgāku laiku. Tad jo īpaši svarīgi vērsties pie palīdzības pie mediķiem. Pašrocīgi cenšoties tikt vaļā no cieši piesūkušās ērces, reizēm brūcē kaut kas no kukaiņa var palikt.

 

Pagaidām Gulbenes novadā vēl nav fiksēts neviens saslimšanas gadījums ar infekcijas slimībām, kuras pārnēsā ērces. Saslimšanas pazīmes ar ērču encefalītu - drudzis, augsta temperatūra - parasti novērojamas nedēļu vai divas nedēļas pēc ērces piesūkšanās. Tai var sekot arī saslimšana ar Laimas slimību. Pacientiem, kuriem bijusi piesūkusies ērce, jākonsultējas ar ģimenes ārstu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas