Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bezdarbnieks-kaimiņš: Kur var nopirkt to karti?

„Iespēju karte? Kur to var nopirkt?" mani pārpratis, līdz galam nenoklausījies, taujāja uz ielas sastaptais bezdarbnieks-kaimiņš, jo viņš saprata, ka kaut kur varēs dabūt drukātu karti ar informāciju...

Tad nu nācās skaidrot, ka „Iespēju karte" nav no papīra - tā ir interneta datu bāze, kas pildīs sākotnējās informatīvās sociālās palīdzības funkcijas, ļaujot atrast kontaktus, notikumus, pasākumus un praktiskās palīdzības veidus. Visa informācija vienuviet - tas neapšaubāmi būs vērtīgākais ieguvums no jaunā, tikko iedzīvotājiem pieejamā projekta "Iespēju karte", ja patiesi izdosies šo projektu aktualizēt un realizēt līdz galam.


Shēma vienkārša - interneta vietne ar meklētāju. Saite uz to atrodama www.lm.gov.lv mājas lapas labajā pusē.

 

"Šeit ir vieta, kurā atrast atbalstu un palīdzību, ja esi nokļuvis grūtībās. Te ir apkopota informācija par pašvaldībās, valsts iestādēs un nevalstiskajās organizācijās pieejamajiem pastāvīgajiem pakalpojumiem, kā arī par iespējām, ko Eiropas Savienība piedāvā saviem iedzīvotājiem."

 

Meklēju savā dzimtajā pagastā kvalifikācijas celšanas iespējas, darba iespējas, informācijas tālruņus - nekā... Mājaslapas veidotāji uzsver, ka darbs ir tikai sākumposmā. Patlaban no Latvijas 118 pašvaldībām tikai 33 savu informāciju „Iespēju kartē" ir ievietojušas. Ir skaidrs, ka bez nopietnas visu institūciju sadarbības šī projekta veiksmīgu darbošanos nevar nodrošināt.


Tomēr notikušais pārpratums ar kaimiņu-bezdarbnieku, kā arī kādas žurnālistes komentārs „Iespēju kartes" prezentācijā par to, ka bieži dažādu institūciju sūtītā informācija medijiem ir „jātulko kā no kādas svešvalodas", lai to tālāk saprotami nodotu cilvēkiem, liek pārdomāt, vai mēs visi, kas dzīvojam e-lietotāju, e-pakalpojumu vidē, arī „augstu plauktu" un gudru runu līmenī, spējam sarast, ka tepat blakus ir arī citādi cilvēki, kas neko nesaprot no skaistiem teikumiem un, diemžēl jāatzīst - arī no interneta.

 

Šī projekta veiksme vai neveiksme ir informācija. No vienas puses, kā piespiest cilvēku, kuram nav sajēgas, ko dara ar datoru, turklāt nav naudas, lai nokļūtu līdz vietējai pašvaldībai, ielūkoties „Iespēju kartē"? No otras - kā piespiest visas neskaitāmās valsts institūcijas, nevalstiskās organizācijas, pašvaldības, arī juridiskās un privātpersonas, kas ir gatavas sniegt kādu atbalstu grūtībās nonākušiem cilvēkiem, ievietot informāciju jaunajā datu bāzē? Laukos projekta autori cer informēt iedzīvotājus par tās esamību ar Latvijas radio un Latvijas televīzijas starpniecību, izmantot lauku veiklus, autobusu pieturas un citas vietas, kas varētu būt ikdienas ceļā palīdzību meklējošajam.

 

Informācija vienmēr ir bijusi problēma. Topošie un jaunie uzņēmēji sūrojas, ka jāmeklē pa dažādām interneta vietnēm informācija par struktūrfondu atbalstu. Rīgā, mēģinot atrast savas priekšpilsētas sociālo dienestu, nākas ilgāku laiku rakāties par Rīgas pašvaldības mājaslapu, kamēr beidzot mīļā google nāk talkā... Dažkārt tā vietā, lai saprotami skaidrotu iespējamo pabalstu vai citas palīdzības saņemšanu, jālasa likums, kura saturu katrs cilvēks nespēj izlobīt. Tāpēc ir vērtīgi informāciju apkopot vienuviet.

 

„Ir jāpārvar barjeras, jāatjauno kaimiņu attiecības," mudina Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla valdes priekšsēdētāja Inete Ielīte.

 

„Ja manā sieviešu klubā ir pasākums un es zinu, ka blakus dzīvoklī vai lauku viensētā ir cilvēks, kuram nav darba, kurš pašlaik ir depresijā, tad vajag aiziet, paņemt pie rokas un aizvilkt uz to pasākumu, jo ir svarīga iesaistīšanās. Nabadzība un atstumtība ir pats briesmīgākais. Kad cilvēks aiziet uz pasākumu, tad viņam mainās noskaņojums, paveras iespējas, atjaunojas saites ar citiem. Internets ir arī kaimiņiem, var palīdzēt arī bērni un mazbērni."

 

„Iespēju karte" ir laba iespēja, ja tiešam spēsim sadarboties, aizmirstot par sava deķīša vilkšanu uz savu pusi, un ja šai datu bāzei tiks nodrošināta profesionāla administrēšana. Tomēr, vai kurš katrs sauks kaimiņu pie sava interneta..? Līdz tam gan laikam vēl jāaug.

Pievieno komentāru

ES un Latvija