Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ES: 2011 .gads ir Tavas planētas mežu gads 1

Globāli katru gadu tiek zaudēti vidēji 13 miljoni hektāru mežu platības. Meži ir nozīmīgs elements nākotnes ekonomikas un ekoloģijas saglabāšanā, tāpēc nesaprātīga tā izlietošana var novest pie neskaitāmām krīzēm. Pasaules Dabas fonds šo ir pasludinājis par starptautisko meža gadu, lai pievērstu uzmanību padarītajam un nepieciešamajam.

Izsenis zināms, ka mežs un koksne nodrošina lielāko daļu cilvēka dzīvošanai nepieciešmo resursu - mājokļu būves materiālu, degvielu, papīru un siltumenerģiju. Koki palīdz regulēt klimatu - uzkrāj skābekli, samazina plūdus, zemes nogruvumus un attīra ūdeni. Turklāt tie ietver 90% no Zemeslodes bioloģiskās daudzveidības, tostarp daudzus lauksaimniecībā izmantojamo augu kultūru savvaļas paveidus. Aptuveni 1,6 miljardi iedzīvotāju pamatidzīvošana balstīta uz mežiem un to veltēm - ēdiena, ūdens, enerģijas un medikamentu iegūšanai.


Pasaulē ar katru gadu pieaug nepieciešamība pēc palmu eļļas - to lieto biodegvielā, kosmētikas un sadzīves preču ražošanā, kā arī pārtikā. Tādējādi tropu mežu izciršana pēdējo 30 gadu laikā ir pieaugusi par aptuveni 50 %.


Šobrīd attīstās Apvienoto Nāciju ideja jeb REDD programma - Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation (Mežu degradācijas un izciršanas radītās emisijas samazināšana), kas nodrošinās finanšu līdzekļus mežu izciršanu novēršanai. Mežos tiks mērīts esošā oglekļa apjomi, pēc kuru rādītājiem valstis saņems "kredītpunktus" par mežu saglabāšanu ar iespēju tos pārdot starptautiskajā oglekļa tirgū.

 

Latvijas mežu izsaimniekošana - kritiski bezatbildīga

2001. gadā Pasaules Dabas fonds sadarbībā ar Somiju īstenoja divu gadu projektu, kura mērķis bija identificēt bioloģiskās nozīmes mežus Baltijas valstīs. Rezultāti parādīja, ka vairākas teritorijas atbilst projekta svarīgākajiem kritērijiem, piemēram, minimāls cilvēka klātbūtnes efekts mežos, kā arī aizsargājamo sugu izplatība - plankumainais ērglis, melnais stārķis u.c. Tomēr tikai 8 % no atklātajiem bioloģiskās nozīmes mežiem Latvijā tika iekļauti aizsargājamo teritoriju statusā.


Mežsaimniecība ir uz peļņu vērsta darbība, lai iegūtu iespējami daudz koksnes par labu cenu. Bieži vien meža izciršana ir paātrināta - koks nav sasniedzis savu bioloģisko mūžu, tādējādi izzūd dabas elementi, kurus nodrošina vecāki koki.


Arī Pasaules Dabas fonds apzinās, ka mežs ir sabiedriskā labuma avots, tomēr, pirms to pakļaut vispārējai izciršanai, svarīgi apzināties tā vērtību, lai nākotnē Latvija nezaudētu savus pamatresursus un atbalstu gan ekonomikai, gan ekoloģijai.


Februāra sākumā ziņu kanālam „Al Jazeera" parādījās analītisks un kritisks vērtējums par Latvijas valsts mežu izsaimniekošanas metodēm un iespējamajām tā sekām. Pilna video versija angļu valodā pieejama šeit. Sižets parāda, ka par mūsu mežu noplicināšanas un iztirgošanas tendencēm satraukusies ar pārējā pasaule un vietējie eksperti.

 

Ekonomiskās situācijas pabalstīšana uz mežu rēķina var ilgt nelielu laika posmu, tomēr ilgstoši neviens no dabas resursiem sevi neļaus pārtērēt.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Maikes

Pilnīgi muļķīgs raksts bez nekādas jēgas un statistikas.

pirms 7 gadiem, 2013.01.03 13:32

ES un Latvija