Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ES: Eiropas kopībā

Krīzes spilgti izgaismo valstu solidaritātes nozīmi. Trešdien, uzrunājot Eiropas Parlamentu, Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Barozu teica, ka ekonomikas un finanšu krīzē Eiropā "skaidri kļuva redzama mūsu savstarpējā atkarība, mūsu solidaritāte tika pārbaudīta vairāk nekā jebkad agrāk".

Var droši apgalvot, ka globālā finanšu krīze būtu nesusi Latvijai daudz lielākus postījumus, ja tajā brīdī Latvija būtu ārpus Eiropas Savienības. Iespējams, kāds varētu piedāvāt arī "lētu" naudu, tikai tad maksāt par to varētu nākties ar valsts politiskā kursa maiņu.  

Nauda, kas šodien tiek tērēta valstu parādu apkalpošanai, ir nauda, kuru nesaņem cilvēki sociālai aizsardzībai. Barozu runāja par valstu pienākumu ievērot budžeta disciplīnu un ka Eiropas Komisijai ir jākļūst par neatkarīgu šķīrējtiesnesi nacionālo budžetu uzraudzībā, lai pārējām dalībvalstīm nebūtu jāglābj tie, kas pārkāpj budžeta disciplīnu, bet apelē pie ES solidaritātes pienākuma. "Budžeti, kas nav ilgtspējīgi, padara mūs neaizsargātus," sacīja Barozu. Komisija arī ierosina, ka pašām bankām, nevis nodokļu maksātājiem, jāsedz izmaksas, ja bankas uzņemas pārāk augstu risku un tam seko neveiksmes.

 

Izvēle ir starp spēju peldēt visiem kopā vai sākt grimt katram atsevišķi. Pasaules mērogos, salīdzinot ar Āzijas gigantiem, Eiropā lielvalstu nav. Apvienotā Eiropa pasaulē ir liela un ietekmīga, katrai Eiropas mazajai valstij dodot savu pienesumu. Lisabonas līgumā ieviestais ES ārējās darbības dienests, kā arī ES augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikā palīdzēs tālāk stiprināt ES, tātad arī Latvijas ietekmi pasaulē. Eiro, Eiropas vienotā valūta, par kuru sākumā ironizēja, īsā laikā kļuva un joprojām ir otrā no pasaules valūtām. Barozu ir taisnība: "Ja mēs nerīkosimies kopā, pasaulē Eiropai nebūs varas, un mūsu partneri tālāk rīkosies bez mums - bez Eiropas Savienības un arī bez tās dalībvalstīm."

 

Nostāsts par tēvu, kurš pirms nāves saviem dēliem licis salīdzināt atsevišķa žagara spēju pretoties salaušanai ar slotā sasietu žagaru izturību, pazīstams daudzu tautu folklorā. Visiem labi zināms, ka pūliņu apvienošana ļauj veikt daudzas lietas, kuras citādi nebūtu paveicamas.

 

Raksturīgi, ka arī Latvijā vēlēšanas ar ekonomisko krīzi fonā likušas partijām meklēt sabiedrotos un veidot apvienības tik stipri kā nekad agrāk. Ejot pa Valdemāra ielu garām Ārlietu ministrijas vēsturiskajai ēkai, paceliet acis un izlasiet, kas rakstīts uz ēkas: "Concordia parvae res crescunt" (no latīņu val. - Vienprātībā mazas lietas (valstis) zeļ).

Pievieno komentāru

ES un Latvija