Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ES: Kā īstenot dāmu izdomu?

Sievietes ir uzņēmīgas un spēj īstenot savas ieceres. Tiesa gan, reizēm varbūt pietrūkst oriģinālu ideju. Tā atzīst Lauku atbalsta dienesta (LAD) Karstā tālruņa darbinieces. Tomēr starp frizēšanu un saldumu cepšanu dāmām ir arī pa kādai visai trakai un lielai idejai, kuras īstenošana iespējama, pateicoties ES fondu atbalstam.

Aromātiskas eļļas Skrīveros
„Vai, es nebūt neesmu ķīmiķe, bet gan ekonomiste!" Tā izsaucas Elīna Krauze, kura Skrīveru novadā ķērusies pie ēterisko eļļu ražošanas. „Ziniet, ideja par tām eļļām man bija jau sen. Tā kā nopietni domāju par savu biznesu, tad sāku meklēt, kur kāds finansējums pieejams - atradu LAD piedāvāto: atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai," stāsta E.Krauze. Pateicoties šai programmai, saņemts 40% ES līdzfinansējuma.  

E.Krauze: „Ar šo naudiņu gan bija par maz, tādēļ meklēju vēl citas iespējas, kā dabūt finansējumu savai idejai. Kas meklē, tas atrod - lieliski ir reģionos izveidotie biznesa inkubatori, kuri piedāvā finansējumu pat līdz 100%. Tomēr naudas atrašana bija mazākais, salīdzinot ar to pārbaužu un ķīmisko analīžu birumu, kāds tagad jāiziet, lai sāktu eļļas ražot un pārdot tālāk. Bet nu - tas ir izaicinājums un man tas patīk."

 

Elīnas vadītā SIA „Flora Aroma" eļļu izspiešanai nepieciešamās izejvielas - piparmētru, oregano, egli un priedi, plāno iepirkt no lielajiem ražotājiem, jo eļļas iegūšanai nepieciešami lieli izejvielu apjomi. „Sākumā izejvielas iepirksim, taču vēlāk ir doma nepieciešamo audzēt pašiem. Noiets? Plānojam gatavo produkciju pārdot lielajiem kosmētikas ražotājiem un kādu daļu iegādāties arī pie mums."

 

Meklējot iespējas, kā realizēt savas idejas, Elīna secinājusi, ka bez pamatīgas iedziļināšanās un patiesas vēlmes īstenot savu ideju, nav iespējams atrast biznesa sākšanai nepieciešamo informāciju. „Daudzi joprojām domā, ka naudu drīkst ņemt tikai no viena avota. Taču - tas tā nav! Turklāt man daudz palīdzēja ekonomista izglītība. Tādēļ domāju, ka lietderīgi ir izvēlēties apgūt eksaktās zinātnes, jo tās palīdz domāt un rīkoties daudz loģiskāk un pragmatiskāk," uzsver E.Krauze.

 

Seko līdzi un uzdrīksties
Kā informē LAD, pašlaik pieteikšanās uz programmu „atbalsts jaunu uzņēmumu radīšanai" ir noslēgusies. Pieteikumu ir daudz, tie visi jāizvērtē, jānoskaidro, cik līgumu apstiprināts un par kādu summu, un tikai pēc tam varēs plānot jaunu pieteikšanos. Kad tas būs, grūti teikt, tomēr LAD aicina sekot visai jaunākajai informācijai dienesta mājas lapā www.lad.gov.lv.

 

LAD Karstā tālruņa darbinieces norāda, ka viņām galvenokārt zvana vīrieši, kuri vēlas modernizēt lauku saimniecības, vai pievērsties šķeldošanai, kas pašlaik esot pieprasītākā darbība. Savukārt sievietes zvanot ievērojami retāk un viņu idejas vairāk esot vērstas uz sievišķīgām nodarbēm - frizieres, saldumu gatavotājas, u.c. Iveta Oša, LAD Lauku attīstības daļas vadītāja, aicina sievietes aktīvāk interesēties par iespējām veidot ko savu, piemēram, pievērsties nākotnē tiešām peļņu sološajai gliemežu audzēšanai.

 

I.Oša: „Jā, vēl pirms gada ne slieku, ne gliemežu audzēšanai ES fondu atbalsts nebija pieejams. Taču valdība mainīja noteikumus un nu šāds atbalsts gliemežu audzētājam ir saņemams. Ja fiziska persona veido jaunu uzņēmumu šādai darbībai, tad pieejamais finansējums ir 70 000 latu, no kuriem 50% sedz ES fondi. Savukārt, ja tas ir jau esošs uzņēmums, kas tādējādi attīstās - pieejamais finansējums ir 140 000 latu, bet ES sedz 50% izmaksu."

Pievieno komentāru

ES un Latvija