ES: Kad beidzot izmirsim? 1

Pēdējā laikā modīgi tērgāt par depopulāciju, latvieši, lūk, izmirstot, demogrāfiskais stāvoklis pasliktinoties utt. Dīvaini, jo par latviešu izmiršanu sāk runāt jau 20. gadsimta sākumā. Runā, runā, bet šie izmirst. Kāpēc? Var jau to pieņemt kā kaut ko nenovēršamu, tikai tad vajadzētu prast ar godu nomirt.

Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados arī virmoja runas par izmiršanu, tika izveidots pat Tautas dzīvā spēka pētīšanas institūts. 1998. gadā Latvijā demogrāfija tika atzīta par patstāvīgu zinātnes nozari. Taču demogrāfos neieklausās, turklāt finansējuma samazināšanas dēļ viņi arī paši pamazām iznīkst, pētījumi sarūk, to kvalitāte pasliktinās. Rosinātās iespējas regulēt depopulācijas procesus līdz šim ir noraidītas, nesenā Demogrāfisko lietu padome Ministru prezidenta vadībā principā ir māžošanās. Var jau operēt ar skaitļiem, faktiski tā arī neko nedarot.  

Dažkārt gan skaitļiem der pievērst uzmanību. Trīsdesmitajos gados popularitāti gūst Ernesta Bulmerinka aprēķini. Viens viņa pieļāvums - ja dzimstība paliek iepriekšējā līmenī, tad 2000. gadā Latvijā dzīvošot ap 1, 7 miljons cilvēku. Par ticamāku viņš uzskatīja citu skaitu, proti, par 0, 1 miljonu mazāku. Viņš nevarēja paredzēt daudzus faktorus. Bet kāda tad aina veidojas? Ceturtajā tautskaitē 1935. gadā tiek fiksēts, ka Latvijā dzīvo gandrīz 2 miljoni cilvēku. 1990. gadā Latvijā iedzīvotāju skaits ir gandrīz 2, 7 miljoni. Patlaban laikam ir „sasniegts" 1935. gada līmenis, kaut gan tas var būt arī pārsniegts, t.i., zemāks. Kur pazuduši šie cilvēki? Zaudētā apmērus var apjaust, ja iedomājas, ka 20 gadu laikā Latvijā principā pazudusi tāda pilsēta kā Rīga. Raita Karnīte uzsver: „Iedzīvotāju kopuma zudumu labāk par šiem skaitļiem raksturo tukšo un pussagruvušo namu aizputējušās acis un dzīvie koki, kas iesakņojušies neapdzīvoto māju sienās un balkonos Rīgas centrā."

 

Var, protams, runāt par dzimstības un mirstības savstarpējām attiecībām, taču vajag arī ko darīt, turklāt dažkārt darāmais nemaz nav tik sarežģīts. Viens aspekts ir pašnāvības. Latvija vairāk par gadsimtu turas līdera pozīcijās. Kas tiek darīts, lai novērstu pašnāvības? Starp citu, pašnāvnieku proporcija ir caurmērā trīs vīrieši pret vienu sievieti. Bet šādu izvēli lielākoties izdara darbaspējīgi cilvēki.

 

Cilvēka dabiskais vecums ir virs 100 gadiem. Vidējais mūža ilgums Latvijā uzskatāmi liecina, ka dzīve tiek sabeigta daudz agrāk. Principā to pat nevar saukt par dzīvošanu, tā ir nogalošana. Statistika liecina, ka katrs ceturtais pensionārs naudas trūkuma dēļ nevar apmeklēt ārstu, kaut arī katrs otrais savu veselības stāvokli vērtē kā sliktu vai ļoti sliktu. Principā neilgā laikā ir radīti labvēlīgi mirdināšanas apstākļi.

 

Pēdējā pusgadsimta laikā iedzīvotāju skaita pieaugumu ir nodrošinājusi migrācija. Arī patlaban strauji noris migrācija, tikai tā noris vienā virzienā - prom. Turklāt aizbraucēji lielākoties ir aizgājēji, jo nav jēgas atgriezties zemē, kur cilvēks nav nekādā vērtē. Bez aktīvas migrācijas politikas neiztikt. Šādi iespējams panākt vēlamo ieceļotāju iekļaušanos sabiedrībā. Turklāt der atcerēties, ka valstsnācija nav etnisks veidojums. Principā tā sauktie nacionāļi lielākoties veicina nācijas iziršanu un to pašu latviešu izmiršanu.

 

Vēl viens aspekts, ko parasti aizmirst, ir izglītība. Akūti ir nepieciešama seksuālā izglītība jau skolā. Tās vietā nereti cenšas nostiprināt seksuālo tumsonību. Un tad nav brīnums, ka sieviete saka - dzemdes kakls sākas padusē. Pēdējais laiks nodrošināt seksuālo apgaismību - zinošu, saprotošu un patstāvīgu attieksmi un rīcību. Visas šīs ķibeles un nebūšanas var līdzēt novērst bezmaksas augstākā izglītība. Jebkurš cits ceļš, īpaši pretējais, ir idiotizācijas ceļš. Bet tam Latvijā ir kvēli piekritēji.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Nopietni

Ha ha ha u can be american rusian latvian it doesn't matter in the end we are all humans

pirms 9 gadiem, 2011.10.23 20:33

Eiropas Savienībā