Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ES: Palīdzību nākotnē jāgatavo šodien

Viss jaunais cilvēku parasti mulsina un viņam ir bail tam tuvoties. Tā tas savulaik bija ar automašīnām, mobilo telefonu vai internetu, bez kuriem mūsdienu dzīve nu vairs nemaz nav iedomājama. Vēl jo lielāka piesardzība vērojama, runājot par cilvēka veselību un zinātnes piedāvātajiem risinājumiem tās saglabāšanā. Viens no šādiem piemēriem ir cilmes šūnu banku veidošana.

Lai gan Eiropā ik gadu notiek aptuveni 5,4 miljoni dzemdību, tikai 400 000 gadījumu vecāki izvēlas saglabāt cilmes šūnu paraugu. Organizācija "Eiropas Nabassaites asinis" uzskata, ka topošie vecāki daudz aktīvāk jāizglīto par nabassaites asiņu cilmes šūnu nozīmi.  

Dr. Eberhards Lampeters, "Eiropas Nabassaites asinis" prezidents: "Nabassaites asinis sastāv no ļoti jaunām un veselīgām cilmes šūnām, kam piemīt potenciāls ārstēt iepriekš neārstējamas slimības. Vairāk nekā 100 slimību, ieskaitot vēzi, leikēmiju, smadzeņu traumas un 1. tipa cukura diabētu, tiek ārstētas ar pieaugušo cilmes šūnām, ko paņem no kaula smadzenēm. Statistiskā iespējamība, ka cilvēkam mūža ilgumā būs nepieciešama cilmes šūnu transplantācija, ir 1:200. Līdz šai dienai jau 20 000 cilvēku ir saņēmuši nabassaites cilmes šūnu terapiju".

 

Tiesa gan cilmes šūnu uzglabāšana nav lēts prieks un ne katram tas ir pa kabatai. Tādēļ nesen Eiropas varas gaiteņos paklīda runas, ka varētu izveidot publisku cilmes šūnu banku, kurā šo bioloģisko materiālu cilvēki varētu uzglabāt bez maksas, tādējādi paverot iespēju tam piekļūt jebkuram, kam tas nepieciešams. Tomēr sarežģītās transportēšanas, uzglabāšanas un administrēšanas, kā arī augsto izmaksu dēļ, šī doma tālāku attīstību nav radusi. Eiropas Parlaments noteicis, ka tā ir katras dalībvalsts izšķiršanās vai un kādu cilmes šūnu banku veidot. Līdz ar to, publiskas cilmes šūnu bankas pašlaik ir bagātu Eiropas valstu priekšrocība.

 

Ko īsti dotu tādas publiskas bankas izveide? Speciālisti norāda - ja tāda banka būtu, Latvijas cilmes šūnu paraugi no publiskās bankas būtu iekļauti vienotā Eiropas tīklā un cilvēkiem būtu iespēja reģistrēties un bez maksas saņemt saderīgo paraugu, kad tas kādā valstī atrastos. Izrādās, ka šobrīd, lai tiktu pie nepieciešamā materiāla, cilvēkam jāšķiras no visai ievērojamas summas. To apliecina gadījums, kad atrodot saderīgu paraugu Itālijas publiskajā cilmes šūnu bankā, tika prasīta samaksa 80 000 eiro. Pamatojums - tāda esot maksa par cilmes šūnu saglabāšanu atbilstoši visstingrākajām prasībām un regulāri veiktajiem uzlabojumiem. Interesanti, ka visvairāk praksē izmanto cita donora nabassaites šūnas, tātad vairāk pielietojot publisko šūnu banku krājumus. Savukārt privāto nabassaites cilmes šūnu banku gadījumā lēš, ka šūnas izmanto vidēji 1 no 2000 bērniem.

 

Rīgas Dzemdību nama galvenā ginekoloģe Dace Rezeberga uzskata, ka publiskas cilmes šūnu bankas izveide būtu ļoti nepieciešama. "Pašlaik nabassaiti ar placentu vienkārši izmet ārā. Ja būtu publiskā banka, to visu varētu savākt un izmantot visdažādāko slimību ārstēšanā cilvēkiem, kam tas nepieciešams. Protams, pašlaik šādas bankas izveide būtu ļoti dārgs prieks, taču attīstoties zinātnei un cilvēku pieprasījumam pēc cilmes šūnām, ar laiku šādas bankas izveide varētu kļūt daudz lētāka," uzskata ginekoloģe.

 

Arī Una Riekstiņa, bioloģijas zinātņu doktore, kura pēta cilmes šūnu izmantošanu bojāto nervu audu atjaunošanā, atzīst - vienotas publiskas cilmes šūnu bankas izveide Eiropas līmenī ir teju nereāla. "Tā vietā varētu būt nabassaites asins šūnu reģistrs, kas nozīmētu to, ka katra ES dalībvalsts, kurā ir publiskās un privātās nabassaites asins šūnu bankas, sniedz informāciju par to rīcībā esošo šūnu paraugu raksturojumu - imunoloģiskos kritērijus, pēc kuriem nosaka donora un recipienta saderību orgānu transplantācijā," uzskata U.Riekstiņa un norāda: "Līdzīgi reģistri Eiropā pastāv kaulu smadzeņu un asins donoriem, kur ārsti pēc vajadzības var piemeklēt pacientam imunoloģiski saderīgu donoru. Piemēram, Britu Kaulu Smadzeņu reģistrs, kas sadarbojas ar Britu nabassaites asinsbanku. Tālāk šis reģistrs iekļaujas starptautiskā reģistru tīklā, kurā piedalās arī ASV, Austrālijas un citu valstu kaulu smadzeņu donoru reģistri."

 

Kā stāsta U.Riekstiņa, Apvienotajā Karalistē pat radīta speciāla programma, kas atbalsta dažādu nacionalitāšu nabassaites asins šūnu paraugu ievākšanu. Šāda rīcība garantē vienlīdzīgas iespējas visiem valsts iedzīvotājiem, arī nacionālo minoritāšu pārstāvjiem, saņemt nabassaites cilmes šūnu transplantāciju, ja tas ir nepieciešams.

 

Lai veicinātu cilvēku izpratni par cilmes šūnu nozīmību, piemēram, vairākos ASV federālajos štatos jau groza likumdošanu, liekot veselības aprūpes darbiniekiem topošos vecākus izglītot par nabassaites asiņu cilmes šūnu saglabāšanas un ziedošanas priekšrocībām. "Iespēja paņemt asinis no nabassaites ir tikai reizi mūžā. Līdz ar to ir nepieciešama objektīva topošo vecāku izglītošana par viņu bērnu nabassaites asinīm," uzsvēris Dr. Eberhards Lampeters.

 

Informāciju par iespējām uzglabāt cilmes šūnas saņem arī jaunie vecāki Latvijā.

 

D.Rezeberga: "Topošos vecākus informējam par iespējām saglabāt nabassaites asins šūnas, jo mūsu valstī darbojas kā Latvijas tā ārzemju cilmes šūnu bankas. Tiesa gan, nevienu no tām neizceļam un īpaši izvēlēties nemudinām. Mūsu personāls ir apmācīts, kas jādara un, ja vecāki izsaka vēlmi tās saglabāt, tas ir iespējams. Tad Dzemdību namā ierodas vecāku izvēlētās cilmes šūnu bankas speciālisti un veic savu darbu. Mēnesī šo iespēju izmanto četras līdz desmit ģimenes. Mans viedoklis gan ir tāds, ka nepieciešamība izmantot šīs šūnas konkrētā cilvēka dzīves laikā ir visai minimāla. Taču - kāpēc gan nenodrošināties, ja tāda iespēja pastāv?"

 

Speciālisti norāda - nabassaites šūnas var palīdzēt cilvēkiem, kas slimo ar limfomu, leikēmiju, kaulu smadzeņu asinsrades nepietiekamību, kā arī autoimūno slimību ārstēšanā. Pieaugušam cilvēkam sekmīgai terapijai ir vajadzīgas vismaz divas nabassaites asins šūnu transplantācijas devas, respektīvi - šūnas no 2 nabassaitēm.

Pievieno komentāru

ES un Latvija