Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ES: Par marihuānas legalizēšanu viedokļi šķeļas

Lielas sabiedrības daļas sašutuma pavadīta medijos turpinās diskusija par marihuānas legalizēšanu Latvijā. Plašāku popularitāti nule guvušais ielu vingrotājs Kaspars Zlidnis, kurš arī veselīga dzīvesveida popularizētājs, esmaja.lv sašutis saka: „Marihuānu nevajadzētu legalizēt, par ko mēs vispār runājam?!"

 

Zlidnis: morāle, ne likuma normas
„Jādomā, kā ierobežot vēl citas narkotikas, nevis par to, kā padarīt vieglāku piekļuvi marihuānai. Tās nav likuma normas, bet cilvēku morāle. Esmu pret," uzsver K. Zlidnis. Viņš gan piebilst, ka tāpat kā alkoholu var nelegāli iegādāties pēc plkst. 22.00, tā arī marihuānu var iegūt, ja vien ir vēlēšanās.  

Psihoterapeite Aina Poiša toties norāda - viss, kas ir aizliegts, ir daudz vilinošāks. „Tomēr, ja pieņemam, ka marihuāna varētu tikt legalizēta, mēs ar to netiksim galā. Atkarības robeža ir ļoti slidena. Turklāt palīglīdzekļi pret depresīvu stāvokli nav tie labākie, jo zālītes lietošanas sekas ir pietiekami briesmīgas."

 

Savulaik par zālītes pīpēšanu pozitīvi izteicies skandalozais žurnālists Lato Lapsa, kopš nesena laika par marihuānas legalizēšanas piekritēju kļuvis politiķu konsultants un sabiedrisko attiecību eksperts Jurģis Liepnieks.


Kā liecina J. Liepnieka ieraksts tviterī http://twitter.com/JurgisLiepnieks, viņš uzskata, ka „Saeima var izdarīt ceturtdien dažus grozījumus un pirmdien mums ir mazā Amsterdama."

 

Tikmēr interneta vidē uzdarbojas arī kāds anonīms marihuānas legalizācijas aizstāvis, kas slēpjas aiz Lilitas Nesaules pseidonīma blogā http://aizaug.wordpress.com. Lilita noraida esmaja.lv aizdomas, ka viņa un Jurģis Liepnieks varētu būt viena un tā pati persona - abu viedoklis sakrīt teju līdz gramatikas lietojumam. „Nē, Liepnieks nav pat mani piedraugojis Tviterī," Lilita saka esmaja.lv. „Aizliegums ir viegli saprotams risinājums, ja ir jātiek vaļā no kādas problēmas. Šī problēma gan lielā mērā visos laikos ir bijusi izdomāta, un citas ar marihuānu saistītās problēmas ir radījis pats aizliegums," uzskata viņa.

 

Legalizēt aicina anonīmā blogā
„Es sāku rakstīt savu blogu, kurā es cenšos bez aizspriedumiem informēt par narkotikām un aicināt uz iecietīgāku attieksmi un narkotiku likumu reformu, jo es domāju, ka esošā kārtība nodara vairāk ļauna kā laba. (...) Ļoti maz ticams, ka Latvija varētu būt pirmā vieta pasaulē ar īstu legalizāciju jeb legālu un regulētu narkotiku tirgu, jo mūs saista starptautiskās vienošanās, un sabiedrības atbalsts ir saprotami zems. Plašāka dekriminalizācija un lielāks uzsvars uz godīgu izglītošanu un kaitējuma novēršanas programmām gan droši vien ir tuvākajā nākotnē sasniedzami mērķi. Tādas valstis kā Portugāle, Čehija, Nīderlande u.c. rāda reālu piemēru, ka tas nav pamatots pieņēmums, ka sodu atcelšanai ir jāseko straujākai narkotiku izplatībai. (...) Sods par citu narkotiku lietošanu, ja alkohols ir legāls, būtībā ir sods par alkohola nelietošanu, jo nevar prasīt no cilvēkiem, lai viņi nelieto neko. Mēs esam vielas lietojoša suga," esmaja.lv norāda Lilita.

 

„Marihuānas kaitējums ir ievērojami pārspīlēts, un lielais vairums marihuānas lietotāju to spēj darīt apzinīgi un nekļūst par atkarīgajiem vai nesāk lietot citas vielas. Sodīt šos cilvēkus nav godīgi, jo saprātīgs un informēts cilvēks patiešām var izvēlēties lietot marihuānu un turpināt būt produktīvs sabiedrības loceklis," viņa uzskata. „Tas ir līdzīgi kā, piemēram, ja sods par iešanu pāri ielai neatļautā vietā būtu simtiem latu, tad cilvēki joprojām to darītu, ja neredzētu tuvumā policistus. (...) Tā būtu liekulība, ja es rakstītu blogu par marihuānu, bet slēptu, ka man arī tā patīk. Marihuānas vērtība manā gadījumā man šķiet tāda, ka tā ļauj īpaši izbaudīt pieredzi. Piemēram, man patika karstā vasaras dienā sēdēt jūrā un pāri ūdens virsmai klausīties no krasta nākošu mūziku bez marihuānas, bet ar marihuānu tas kļuva citādāk un īpaši, un es nedomāju, ka ar alkohola eiforiju būtu bijis līdzīgi," atklāj Lilita.

 

Strazdiņš saskata Sorosa intereses
Saeimas deputāts narkologs Jānis Strazdiņš esmaja.lv pauda pārliecību, ka marihuānas legalizēšanas skandālu provocē miljardieris Džordžs Soross, kurš legalizācijas atbalsta kampaņai Kalifornijas štatā ASV pirms oktobra beigās ziedojis miljons dolāru.

„Soross grib atvērt jaunu atkarības vielu tirdzniecības tīklu, ir liela interese nopelnīt. Viņu maz interesē veselības un morāles jautājumi, bet gan tas, kādu summu viņš iegūs ar savām mahinācijām. Laikam kāda daļa no viņa naudas peld arī uz Latviju," norāda Jānis Strazdiņš pēc diskusiju atsākšanās par marihuānas legalizēšanu Latvijā. Esmaja.lv gan neizdevās saņemt skaidrojumu no Sorosa fonda Latvija, kas nebija nedz sazvanāms, nedz atbildēja uz jautājumu elektroniskajā pastā.

 

„Savulaik premjers Guntars Krasts ANO asamblejā teica, ka Latvija nekad neies uz narkotisko vielu legalizāciju, mēs vienmēr pievienojamies Skandināvijas valstu noteikumiem, kas viennozīmīgi ir striktāki, nekā piemēram, Nīderlandē. Mums ne no veselības, ne psihiatrijas viedokļa nav vajadzīga marihuāna. Tā ir bijis vērtīgs ārstniecības augs, kas ārstē glaukomu, aptur vemšanu onkoloģiskajiem slimniekiem un tai ir nomierinošs efekts - jā, bet mums ir daudzi citi iedarbīgāki medikamenti," saka mediķis.

 

„Ziemeļu tautām nav vajadzīga šāda viela. Esam krietni ieturētāki, noslēgtāki, mums nevajag vielu, kas izraisa psihiskas problēmas, rada psihes izmaiņas, kas robežojas ar interešu zudumu, motivācijas zudumu, noslēgtību, tukšu fantazēšanu, bezdarbību, rada sarūkošas darba un prāta spējas, kā arī nožēlojamu sociālo stāvokli. Marihuāna atkarību neizraisa tik strauju kā heroīns, kokaīns vai amfetamīns, taču tās lietošanas sekas ir daudz psihisku traucējumu. Turklāt marihuāna izdalās ļoti lēni - apmēram astoņas dienas. Ja cilvēks to katras brīvdienas smēķē, tad principā visu laiku atrodas vielas ietekmē," norāda J. Strazdiņš.

 

„Legalizācijas tīkotāji vēl aizbildinās ar to, ka, legalizējot marihuānu kā akcīzes preci, valsts varēs brangi iekasēt nodokļus un nu tik būs milzīgs ekonomisks efekts. Bet mēs taču zinām, kādu efektu nes alkohols un tabaka - lietošanas sekas ir tik lielas, ka jātērē daudz līdzekļu, lai tiktu ar tām galā," norūpējies J. Strazdiņš.

 

Pievieno komentāru

ES un Latvija